Môžem robiť predavačku na živnosť?

29. mar 2023

Mozem si otvorit zivnost poskytovanie sluzieb rychleho obcerstvenia a pre niekoho predavat? Raz mesacne si moje sluzby vyfakturovat???? Nemala by som prevadzku ani kasu na seba napisane. Dakujem

maranco
29. mar 2023

počítaj s tým, že za škody na prevádzke ručíš celým svojím majetkom
a prečítaj si
https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/praca-na-zivnost-s-r-o-2/
https://www.google.com/search?q=závislá+práca+ž...

autor
29. mar 2023

@maranco tak v skratke, nemozem??
Citala som si to. Ale aj sa mi chvilu zda ze mozem a aj sa mi chvilu zda ze nemozem.

lucka_ke
29. mar 2023

to je závislá práca, iné by bolo keby si pre nich na živnosť napríklad piekla alebo im niečo dodávala, ale ak budeš len predávať ich produkty v ich prevádzke mali by ťa zamestnať

janka_266
29. mar 2023

Prečo by ste chceli robiť niečo, čo je slabo platene(ak sa mýlim, tak sry) na živnosť? 😱

melanta
29. mar 2023

Živnosť sa zakladá vtedy, keď chcem podnikať. Nie vtedy, ak chce niekto odrbať systém aj mňa. Teoreticky môžeš. Ale budeš robiť prácu, ktorá má prvky zamestnanca, čiže ide o závislú činnosť a tým pádom porušuješ zákon aj ty, aj zamestnávateľ. Pretože zákon zakazuje, aby niekto niekoho miesto zamestnania najal na živnosť. Okrem toho, živnosť ide robiť niekto, kto chce podnikať a plánuje zarobiť dobrý príjem. Zároveň počítaj s tým, že ak budeš pre niekoho robiť na živnosť, kedykoľvek ťa môže vyhodiť, nemáš nárok na platenú dovolenku, ak si nebudeš platiť odvody do SP (nie sú povinné prvý rok), nemáš nárok ani na platenú PN/OČR. Nijak ťa nechráni zákonník práce, pretože nie si zamestnanec. Ak si budeš optimalizovať daňové priznanie, aby si neplatila vysoké odvody a daň, nedostaneš úver ani len pár stoviek na práčku, na normálny úver môžeš rovno zabudnúť. Nie, živnosť si zriaď vtedy, keď budeš chcieť podnikať. Nie keď niekto chce ušetriť a naivnému ponúkne job na živnosť.

melanta
29. mar 2023

Bože normálne sa mi rozum zastavuje, ako môže byť niekto tak naivný a b*bý, že by išiel robiť predavačku na živnosť, pri všetkej úcte. Veď nenechajte zo sebou toľko zametať. Majte úctu voči sebe a nechoďte robiť pre niekoho, kto vás ide odrbať.

autor
29. mar 2023

@janka_266 aby som nemala dohodu popri rodicaku a tym padom si neznizila dohodou moznost ziskat po rodicaku vyssiu podporu.

autor
29. mar 2023

@melanta ja viem. Ja som na rodicaku. Chcem si poprinom privyrobit. Citala som ze ak budem mat dohodu, zapocita sa mi ta smiesna suma potom do vypoctu pre podporu (po rodicaku). Ak budem robit na zivnost, tak sa mi to do podpory nerata... preto to zvazujem. A pytam sa ci je to mozne. Este nic take nerobim. Len zvazujem. Pytam sa...zistujem..

jesenzima
29. mar 2023

Odpoveď na otázku ti nedám, ale ja som tiez na RD popritom pracujem na dohodu a vôbec nemám v pláne ísť na podporu, skús aj ty NEÍSŤ na podporu 🤷

autor
29. mar 2023

@jesenzima a preco by som mala NEIST na podporu,ked mam po 14tich odpracovanych rokoch na nu NAROK?

autor
29. mar 2023

@jesenzima dieta bude mat 3. Pojde do skolky. Stale bude chore. Mam narok na podporu. Povedz mi, preco by som si ju mala nevycerpat? Mam po 30tke a nikdy som na podpore nebola. Tak snad mozem aspon kym dieta prejde tymi prvymi skolkarskymi chorobami.

luccija
29. mar 2023

Oplatí sa Ti to, keď si odrátas odvody, účtovníčku...či budeš tam len krátky čas?

jesenzima
29. mar 2023

🤷 to ja neviem, ja osobne som nastavená tak, že chcem pracovať a zarábať peniaze a mať sa lepšie, ako keby som sedela doma na podpore.... A mám odpracované toľko čo ty .... A mám dve deti. Aj skôlkarku s chorobami. Ale jednoducho pre mňa je podpora posledná možnosť .. ale to som ja ....

jesenzima
29. mar 2023

A nemyslela som to v zlom, len mi to tak napadlo ... To je všetko 😉

zafir01
29. mar 2023

@jesenzima myslím, že autorka nechce prísť o maximalnu podporu ak sa nemýlim je to cca 1300 eur. Preto je dôležité, aby nemala počas rd iný pracovný pomer, z ktorého by odvádzala do soc. Poisťovne odvody.

melanta
29. mar 2023

Možné to je. Ale je protizákonné vykonávať závislú činnosť na živnosť, hoci ľudia to robia.

autor
29. mar 2023

@zafir01 ano tak to myslim... a dohoda mi to ponizi... zivnost nie.. ale ak je predaj na zivnost zakazany,kaslem na to

autor
29. mar 2023

@jesenzima aj ja chcem pracovat. Ale chcem si najst novu pracu po MD.

zafir01
29. mar 2023

Úplne chápem. Nevyznám sa v zákonníku práce, no nemyslím, že zrovna predavačku je možné robiť na živnosť (aj keď... Akú predavačku? Lebo predaj nehnuteľností,ci áut na živnosť ide) to netuším teda

enusamt
29. mar 2023

Apropo skolkarske choroby.. mojmu trvalo 2 ROKY, kym si tym vsetkym presiel 🙈

K zivnosti sa vyjadrit neviem