Môžem odmietnuť služobnú cestu autom, keď kolega šoféruje ako idiot?

27. aug 2024

Ahojte. Mala by som ísť v dohľadnej dobe na služobnú cestu (cca 4 a pol hodiny autom jednosmerne) s 2 kolegami, z ktorých jeden chce šoférovať celú cestu. Išla som s týmto kolegom už v minulosti neraz, posledný raz nedávno, na bližšiu trasu, a šoféruje ako idiot.
Na diaľnici sa agresívne sa tlačí na autá pred ním, nadáva pritom, šaškuje a frajerí, predbieha aj keď nevidí poriadne kam, lieta do zákrut tak že sa musím vzadu pridržiavať, a už aj druhý kolega mu naposledy povedal, že to v zákrute prehnal, že to auto nie je športové a že by sme sa radi vrátili späť celí.
Čo sa týka mňa, šoférujem aktívne 12 rokov, dovolím si povedať že jazdím normálne, žiaden extrém, ani frajersky, ani pokakane, vrámci možností tak aby sme ja aj ostatní účastníci cesnej premávky dorazili v poriadku.
Neviem si predstaviť trpieť kolegovu jazdu 4 a pol hodiny, prevažne na diaľnici, v plnej premávke. Fakt sa s ním bojím ísť. Stačí že bude nalepený na jednej dodávke cez ktorú nevidí, tá skočí na brzdu a sme v keli. Alebo mu nevyjde predbiehanie a pôjde mu niečo naproti... Nepríde mi akceptovateľná ani varianta, že by sme sa prestriedali dvaja či všetci traja, lebo minimálne hodina jazdy by naňho vyšla tak či tak. Mňa šoférovať nenechá, asi pretože som žena (vždy keď som to navrla tak s tým nesúhlasil), a druhý kolega sa zasa do toho nehrnie.
Moja otázka znie, môžem oficálne odmietnuť ísť s ním ako šoférom v jednom aute na služobnú cestu? Mám právo ísť samostatne? Služobné auto máme len jedno. Som ochotná tak urobiť bárs aj na moje náklady svojim autom, len aby som došla v poriadku tam aj späť.
Jedna vec je prediskutovať to s nadriadeným, no pokiaľ by nesúhlasil a trval na tom, aby sme šli všetci jedným autom, mám právo to odmietnuť? Plánujem za ním zájsť, ale už vidím že jediné čo urobí je poprosí kolegu, aby šiel normálne. To som ho poprosila aj ja naposledy, povedal že "skúsi", no rozdiel tam nebol, dokonca cestou strhol tú zákrutu tak, že sa ozval aj ten druhý kolega. Ten mu okrem okomentovania tej zákruty nepovedal nič viac, a keď som sa pýtala či nemá obavu ak bude kolega idiot šoférovať celú cestu, tak povedal že "mu to je jedno".
Ďakujem za rady.

bloger
27. aug 2024

Tak nikto ťa nemôže nútiť. Ak sa bojíš o svoju bezpečnosť. Ja ťa úplne chápem.

maximiliana
27. aug 2024

On nesuhlasi s tym, aby si soferovala... tak ty proste nesuhlas, aby soferoval on... ma to auto zverene on? Podla mna, ak by si si neuplatnovala cestovne naklady a prisla na miesto nacas, nikto ta nemoze donutit sadnut do auta s magorom...

betulinka1
27. aug 2024

Služobnú cestu nemozes odmietnut ale mozes sa dopraviť inak, Cize nemusis ist služobným autom. Ale normalne to zdôvodni svojmu nadriadenému, ze sa bojis ist s kolegom v aute. Myslim si, ze by to mali riesit napriklad kamerou do auta, pripadne povedat kolegovi, ze šoférujes ty.

gabika0825
27. aug 2024

Prečo by si mala ísť služobným autom? Ak máš svoje chod svojim.

kylie1983
27. aug 2024

Nemôžeš ist vlakom?
Ja by som s takým kolegom isto nesla.

prasiatko30
27. aug 2024

Jedine co by ti mohli odmietnut je preplatit cestovne naklady, lebo ti poslytuju odvoz autom. Vsak ak sa dostavis na skolenie nacas nemoze ti nic povedat

autor
27. aug 2024

Ďakujem za komentáre. Najradšej by som veru šla svojim samostatne a hotovo. Nechcem z toho zasa robiť drámu v práci, ale fakt by som nerada dopravnú nehodu.

@gabika0825 U nás máme na služobné cesty vyčlenené jedno zdieľané služobné auto. Ak niekam ide zamestnanec ktorý nemá svoje služobné auto, tak ide týmto.

@kylie1983 Nemôžem, keďže máme na leasing služobné auto určené presne pre tento účel. To už skôr by mi odsúhlasili ísť samostatne na svojom, bez nároku na preplatenie nákladov. Čo asi budem žiadať.

@prasiatko30 Presne toto som chcela počuť, len neviem čo hovorí zákon, ak vôbec o takom niečom hovorí. Narýchlo som nenašla nič. Hádam to teda pôjde takto, bolo by to pre mňa ok.

pinkgirl
27. aug 2024

Normálne sa odvezieš na miesto konania služobky samostatne, akurát v cestovnom príkaze si neuplatníš náklady na cestu vlastným autom. Nikto ťa nemôže nútiť ísť s ním vo vozidle ak máš strach z jeho šoférovania.

deti95060810
27. aug 2024

ísť so služ. autom odmietnuť môžeš, len potom ti môže zamest. odmietnuť preplatiť napr. tvoje auto alebo inú dopravu - vlak a pod.

lonely66
27. aug 2024

autorka, sťažovala si sa už zamestnávateľovi v minulosti, že kolega jazdí ako idiot? ak áno, nedali mu žiadne opatrenia, nič?
ak nie, budeš sa sťažovať teraz? lebo neviem, čo máš za prácu, či ide o služobku raz za 3 roky alebo 3x za mesiac... ak to má byť častejšie, tak do toho vrazíš kopu vlastných nákladov týmto spôsobom.
ostatné bolo napísané vyššie. ja by som sa však sťažovala. teda, ak som naozaj skúsený vodič a viem posúdiť to, že mnohé situácie boli naozaj nebezpečné.

luxus10
27. aug 2024

mozu ti preplatit cenu cestovneho listka vlakom, ak napises cestne prehlasenie, ze si ho stratila...

autor
27. aug 2024

@lonely66 Nesťažovala. Ja som taký ten človek čo sa snaží byť nekonfliktný až kým už to inak nejde.
Čo sa týka služobných ciest, nechodíme spolu často. Asi 4x som s ním bola dohromady + 1x cesta na teambuilding. Väčšinu vecí s ostatnými prevádzakmi riešime telefonicky alebo cez Teams call, a raz za čas keď sa nám nakopia veci čo by bolo lepšie prebrať osobne, alebo máme niečo čo vyžaduje fyzickú prítomnosť na prevádzke, tak ak to nehorí, tak sa to (pre firmu ideálne) spojí do jednej služobky a ideme aj 2-4 ľudia spolu. Šoféruje vždy tento kolega keď ide. Keď som navrhla že pôjdem ja, tak to vždy vyústilo do slovnej potýčky, keďže to je taký typ chlapa že on nebude sedieť ako spolujazdec so ženou šoférkou... tak som to vzdala časom. Nie som tak dobre platená aby mi to stálo za hádky 😀
Ale zdá sa mi že v minulosti bola tá jeho jazda znesiteľnejšia. Celkovo je taký agresívnejší a menej trpezlivý poslednú dobu. Asi rok cvičí a mám pocit že berie aj steroidy, lebo dosť rýchlo mu viditeľne svaly narástli, a možno aj to mu robí v hlave šarapatu.
Čo sa týka nákladov, toto bude prvý raz čo ideme ďalej (do Česka) a zvyšok sme boli v prevádzkach tu, tak do 60km cesty, čo vlastne oficiálne ani nebolo brané ako služobná cesta, ale tak išli sme služobným autom vždy. Takže neočakávam že sa to bude často opakovať.

Ďakujem za rady všetkým. Zajtra to teda skúsim prediskutovať v práci s nadriadeným a prípadne HR, a uvidím aké možnosti budem mať.

aalt
27. aug 2024

No taketo typy si o sebe myslia, ze su majstri sveta a najlepsi sofer pod slnkom. A nepomoze nic kym nesposobia nehodu. A niekedy ani to. Takze bojim sa, ze HR ani sef nepomoze. Ja som kolegov vycvicil jednoducho svojou kinetozou a ak isiel ako blbec, tak som proste grcal 😀 Ale mali sme aj antisofera, ktory soferovat proste nevedel. Doteraz nechapem, ako mohol dostat vodicak. Siel som nim iba raz a v jednej krizovatke som mu musel strhnut volat aby sme nehavarovali. Ked ho uz vsetci poznali, tak ho soferovat uz nikto nenechal a nakoniec dostal zakaz aj sam ked havaroval.

lenicka999
27. aug 2024

Ja by som na tvojom mieste k nemu do auta nesadla. Veď predsa ide o tvoj život. Nechceš pre jedného debila a preto že si nechceš otvoriť ústa predsa zomrieť. Pobav sa na personálnom aké máš iné možnosti ako sa tam dopraviť.

som_realistka
27. aug 2024

Ak takto riadi služobné auto, tak normálne chod za šéfom a povedz aký je problém, ide o bezpecnost normálne označ problém - spôsob jazdy kolegu

tiika
28. aug 2024

K tomuto poznám akurát tento paragraf, ktorý by sa hodil na danú situáciu par.47
(3) Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré
a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,
b) bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie zamestnanca alebo iných osôb.

petracandle
28. aug 2024

Fúha, tak ten musí šoférovať NAOZAJ príšerne keď si ochotná ísť radšej na vlastné náklady toľké kilometre. Ved to vyhodíš tak 100€ na palivo..
Jasné, že ťa nemôžu nútiť ísť s ním, maximálne ti nepreplatia náklady.
A strašne divné je, že on ti "nedovolí" šoférovať, veď to nie je jeho auto 🤦‍♀️ a to, že tak robí "lebo si žena" je diskriminácia a bež s tým na personálne!
Ja by som určite nešla na vlastné náklady kvôli pracovnej veci (možno keby som zarábala 5000€ by mi to bolo jedno). Išla by som za šéfom, vysvetlila situácia a trvala na tom, že tentokrát budem šoférovať JA. A vybavené.

hrabovo
28. aug 2024

Ja by som šla za zamestnávateľom, nech dá splnomocnenie mne, ako šoférovi. Ú nás sa to tak robí, vždy sa určí konkrétny človek, ktorý bude šoférovať. Prečo by si si mala hradiť cestu

monikkatt
28. aug 2024

Takyto zakomplexovani trtkovia su najhorsi, majstri sveta. Normalne narovinu povedat ze ani ty s nim nesadnes do auta lebo soferuje jak cocot a nenechas sa zabit. Oficialne to riesit s nadriadenym. Treba otvorit usta a nie ze pre klud na pracovisku riskovat

blonde_bella
28. aug 2024

Ja som tak mala ísť a išla som tam nakoniec sama svojim.

januarova
28. aug 2024

Vyriešila si to dnes v práci?

jeennyv
28. aug 2024

S takym clovekom by som do auta nesadla, stupnujuca sa agresivita a spravanie co popisujes, moze byt vo velkej miere sposobena steroidmi…no a to nevies jednak co taky clovek spravi a jednak kludne mu z toho moze prdnut cievka, prist zle pocas jazdy std…cize za mna velke Nie

ikuska27
28. aug 2024

Viem o čom hovoríš...ja som raz tak išla prevoz sanitkou pacientky na druhú stranu Slovenska....keď sme šli tam šiel normálne...no keď sme šli späť už bez pacientky tak šiel ako debil....bola tma...po diaľnici... snežilo tak že sme nevideli na meter pred seba..nebolo vidieť žiadnu čiaru, proste nič...to bolo naposledy čo som na nejaký prevoz šla....skončila som s tým...a to som nenapísala, že tento blb už raz spôsobil nehodu na sanitke a zlízla si to pacientka a sestrička, ktorá mala niekoľko mesiacov navŕtanú železnú konštrukciu v hlave...už je aj jemu zem ľahká chudákovi...ale vtedy ma ozaj že nahneval...

top_manazerka
28. aug 2024

Ale ani súkromným autom nemôžeš ísť. Ak by sa niečo stalo, nemala si čo robiť v súkromnom aute na služobnej ceste… musela by si so zamestnávateľom spísať zmluvu, že používaš Sukromne auto na služobne účely. V tom prípade musí mať auto ale havarijnú poistku.

janka.tom
28. aug 2024

Ak máte z toho zlý pocit, nechoďte s nim, počúvajte svoju intuíciu, život máte len jeden...

janka.tom
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
richelina
28. aug 2024

Mňa mal šofér odviezť na poradu do vzdialenejšieho mesta. Veľmi som s ním nechcela ísť tak mi ponúkli služobné auto, čo som zasa ja nechcela. Išla som svojim autom a preplatili mi iba náklady, ktoré by mi vznikli ak by som šla autobusom alebo vlakom. Vždy sa dá nejako dohodnúť.

cervenaruza123
28. aug 2024

Nesla by som s nim a okrem toho, ze soferovanie blaznivo je totalne nebezpecne, moze ti z toho prist aj zle. Ja by som sa tam dovracala, ked sa soferuje normalne, to zvladam v pohode, ked prilis prudko, je mi strasne zle. Neviem si predstavit, ze by ma mal nejaky zakon nutit cestovat takym sposobom, pri ktorom sa dovraciam a budem par hodin potom nepouzitelna. Takze neverim, ze ta mozu donutit s nim cestovat.
A neustupuj, lebo tu ide o zdravie a zivot. Neoplati sa pre take veci neist do konfliktu. Mozno ked pojdes hoci do konfliktu, tak aj on si uvedomi, ze to prehana a mozno aj jemu tym zachranis zivot alebo jeho rodine, keby sa nahodou uvedomil. Nikdy nevies. Vela veci sa stane preto, lebo sa ludia boja ozvat, tak sa potichu trpia aj nebezpecne veci a zbytocne.

natinka86
28. aug 2024

Cenu cestovného lístka by mohli preplatiť. Choď svojim autom a vytlač spoj kde je uvedené koľko stojí lístok z bodu A do bodu cieľ služobnej cesty a v pohode

janage
29. aug 2024

Normálne ľudský za šéfom. XY šoféruje nebezpečne. Som ochotná šoférovať sama. On následne vytvára dusno s komentárom, že do takého auta čo šoféruje žena, nesadne.
No nech herec ide hoci pešo.
Otázne je však nakoľko by ti bol schopný znepríjemniť cestu ak by si šoférovala ty. Lebo mať za uchom komentujuceho Fera nič moc.
Je to čisto na firme či ti schváli cestu vlastným autom a ci a v akej výške ti preplatí náklady. Či v cene cestovného lístka, či vôbec, či celú sumu. Len to musíš mat písomne a PRED služobnou cestou schválené.
Ešte ma napadlo riešenie. Upozorniť ho vopred, že ak pôjde ako blázon, nahráš to na mobil a predložíš vo firme ako dôvod prečo nechceš ísť s ním ako šoférom.