Môžem dostať výpoveď v skúšobnej dobe, ak som tehotná?

zuzkanova
7. dec 2016

Dobry den,

som v skusobnej dobe (2.mesiac) a prave som zistila ze som tehotna. Zamestnavatel mi plati minimalnu mzdu a zvysok mi vyplaca “na ruku”, aby nemusel platit vysoke odvody. Vypocitala som si, ze takto budem mat ale malu matersku, tak sa chcem porozpravat so zamestnavatelom aby mi platil odvody v plnej vyske. Som ale stale v skusobnej dobe, navyse nemam este tehotenstvo lekarsky potvrdene. Ako mam postupovat? Oznamit to zamestnavatelovi? Mam strach ze ma radsej vyhodi ako by mal na mna platit viac statu. Stahuje sa na mna nejaka ochrana v tomto smere?

Dakujem

mirka17
7. dec 2016

@zuzkanova nerozumiem sa tomu celkom dobre, ale myslím že ti to bude na dve veci, kedže je december, koniec roka 2016, z ktorej sa ti bude rátať aj materská, takže ak by ti aj zvýšil resp. odvádzal odvody v plnej sume tak to sa ti už asi nebude rátať do materskej, okrem toho zamestnávateľ ktorý odrbuje takto štát aby ušetril na odvodoch, ti určite pre tvoje pekné oči a pre slovíčko "prosím" tie odvody nebude odvádzať tak ako by si si želala. ja by som radšej bola ticho, a o tehotenstve mu povedala až ked nebudem v skúšobnej dobe.

kikuleenka
7. dec 2016

@zuzkanova ano, moze ta prepustit. V skusobnej dobe bez udania dovodu. Takze je viac ako pravdepodobhe, ze sa Ta po oznameni tehotnosti aj zbavi. Treba to oznamit az po skonceni skusobnej doby.

mirka17
7. dec 2016

chcela som vlastne povedať že ak nastúpiš na materskú v roku 2017 tak rozhodujúce obdobie z ktorej sa ti bude počítať materská je rok 2016

nyusika
7. dec 2016

urcite s tebou rozviaze pracovny pomer, ked mu teraz oznamis, ze si tehotna.

chranena si az vtedy, ked mas uzatvorenu pracovnu dobu na dobu NEURCITU.
aj v priapde zmluvy na dobu urcitu sa ti tehptenstvo nioc negarantuje. skonci zmluva, konci ti pracovny pomer.

pocka do konca skusobnej doby, zisti, aku zmluvu dostanes a potom oznam tehotenstvo. riadne, v zmysle zakona.

zuzkanova
autor
7. dec 2016

Citala som o ochrannej lehote, ale nevedela som najst ako presne funguje ci aj v skusobnej lehote alebo az po nej. O tom ze sa to pocita z predchadzajuceho roka som nevedela :( mas nejaku stranku/kalkulacku na to? Lebo tento rok som bola studentkou, pracovat som zacala len pred par mesiacmi. Chcela by som vediet aky to bude mat vplyv na vysku materskej.

kikuleenka
7. dec 2016

Este doplnam znenie par., aby som bola presna: (1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

Tzn. ze dovod si urcite najde, ak bude chciet a Tebe ostane jedine moznost sa sudit a dokazovat, ze ta prepustili pre tehotenstvo.

zuzkanova
autor
7. dec 2016

@nyusika mam zmluvu na dobu neurcitu, ale prve 3 mesiace su skusobna doba podla zakona, tak som to myslela

eeffka
7. dec 2016

@kikuleenka no hej len vies aky bude postup, ona nema ani tehuknizku = nema ako pisomne podlozit svoj stav = netehotna = papáá

nyusika
7. dec 2016

@zuzkanova tak potom to mas jedno 🙂
nevztahuje sa na teba ochrana

alicazazrakova
7. dec 2016

Mne sa stalo presne to iste, dokonca som bola v novej super praci este len mesiac... Oznamila som, ze som tehu, lebo mi byvalo fakt zle a nemala som to ako uhrat... "Dohodli" sme sa, ze sama dam vypoved v skusobnej dobe, lebo on by Ti ju nemal dat, mala by tam tusim byt ochranna lehota nejaka...

sibalka21
7. dec 2016

@zuzkanova ved pises ze si uz 2.mesiac vskusobnej dobe a tehotenstvo ani nemas potvrdene, preco nepockas uz ten jeden mesiac, nech ti skonci skusobna doba a potom to oznamis zamestnavatelovi? Ved nemas ani tehu knizku ani nic, ze vlastne tehotna si... A akopisu vyssie, materska sa ti bude pocitat z roku 2016, cize ti to moc ani nepomoze....

kikuleenka
7. dec 2016

@eeffka ved pisem, ze treba pockat do skoncenia skusobnej doby 🙂 ak teda o miesto stoji...

zuzkanova
autor
7. dec 2016

@sibalka21 pretoze som niekde citala, ze je dobre to zamestnavatelovi oznamit, ze tam vtedy existuje ta ochrana doba. Len som nevedela ci aj v skusobnej dobe a ci je to potrebne mat vsetko pisomne alebo je lepsie o tom zamestnavatela upovedomit uz skor. Sef k nam casto nechodi a ked ma prist teraz osobne chcela som to vyuzit na rozhovor.
December je 2. mesiac takze po skusobke to bude az zaciatok februara

majusqa77
7. dec 2016

@mirka17 az na to, ze sa jej bude pocitat odo dna nastupu (november 2016) do konca mesiaca pred nastupom na md (jun alebo jul 2017)

kikuleenka
7. dec 2016

@zuzkanova ak tam chces ostat, oznamuj az po skonceni skusobnej doby. Oznamit to treba pisomne (listom doporucene resp. si prevzatie zamestnavatelom dat potvrdit pisomne) aj podlozit aspon dodatocne lekarskym potvrdenim, aby si mala ako preukazat, ze si to oznamila.

nyusika
7. dec 2016

baby, ona ma zmluvu na dobu urcitu, tam sa na nu nevztahuje ochranna lehota

majusqa77
7. dec 2016

@nyusika a preco by sa nemala???

kikuleenka
7. dec 2016

@nyusika pise, ze na neurcito...

lalinko2010
7. dec 2016

@majusqa77 a má odpracované mesiace na materskú?

nyusika
7. dec 2016

@majusqa77 ups, pardon, ja som to zle precitala...ospravedlnujem sa 🙂
uplna truba som

tak potom musi pockat, kym jej neskonci skusobna doba 🙂

kikuleenka
7. dec 2016

@lalinko2010 Ak bude nemocensky poistena spolu 270 dni za posledne 2 roky, tak ano.

majusqa77
7. dec 2016

@lalinko2010 a preco sa mna pytas? 🙂

majusqa77
7. dec 2016

@nyusika ochranna lehota je vzdy. ci pri dobe urcitej, ci neurcitej

lalinko2010
7. dec 2016

@kikuleenka a bude mať toľko? lebo písala že bola študentka a praovať začala až teraz, ale vychádza to ak bude zamestnaná.

lalinko2010
7. dec 2016

@majusqa77 lebo vieš odpovedať.

kikuleenka
7. dec 2016

@lalinko2010 toto ja neviem, ci jej vyjde...

majusqa77
7. dec 2016

@lalinko2010 no ak bude dovtedy robit, tak jej to podla mna vyjde.. ..ja som chcela opravit info, ze sa jej neoplati si dat zvysit plat koli tomu, ze vz bude rok 2016. co nieje pravda

nyusika
7. dec 2016

@majusqa77 toto sa mylis, vela zien sa myli

Môže zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer, ak som tehotná a pracovnú zmluvu mám na dobu určitú (na zastupovanie počas materskej inej kolegyne, ktorá sa má vrátiť do práce).

Poradňa: Ak je pracovný pomer dojednaný na dobu určitú, skončí uplynutím dojednanej doby. Doba určitá nemusí byť označená iba konkrétnym dátumom, môže sa jednať aj o iné vymedzenie určitou skutočnosťou alebo udalosťou ako napr. na dobu čerpania materskej alebo rodičovskej dovolenky zamestnanca X alebo počas trvania PN zamestnanca Y.

Ak zamestnankyňa počas trvania pracovného pomeru na dobu určitú otehotnie alebo sa stane neschopnou práce, jej pracovný pomer sa aj tak skončí uplynutí doby určitej. V takomto prípade totiž dochádza ku skončeniu pracovného pomeru uplynutím dojednanej doby a tehotenstvo nie je ochrannou dobou.

Tehotenstvo, materská dovolenka alebo rodičovská dovolenka prípadne stav dočasnej práceneschopnosti predstavujú ochranu pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa alebo spôsobujú predĺženie pracovného pomeru, ak bola výpoveď daná ešte pred ich vznikom. Ak bol pracovný pomer dojednaný na dobu určitú, nie je potrebný žiaden úkon na jeho skončenie a bude ukončený automaticky posledným dňom danej doby a k jeho predĺženiu nedôjde ani v dôsledku tehotenstva zamestnankyne.

zuzkanova
autor
7. dec 2016

Tych 270 odpracovanych dni by som mohla stihnut. No neviem bude to len tak tak. Pomohlo by nastupit neskor na matersku? Respektive to sa da nejako ovplyvnit ak nepojdem na predcasny porod? alebo to urci lekar?

zuzkanova
autor
7. dec 2016

btw. ja mam tu zmluvu na dobu neurcitu ako som pisala, s tym ze prve 3 mesiace su skusobna doba (november 2016 - januar 2017).