Môže zamestnávateľ prikázať zamestnancovi ísť na rekondičný pobyt?

panda6
20. sep 2021

Moze zamestnavatel prikazat zamestnancovi ist na rekondicny pobyt?? Kolegom bolo povedane ze je to povinne, lebo zamestnavatel to zaplatil, vraj akoby boli v praci. Inak to bude brane ako porusenie pracovnej /kolektivnej/ zmluvy. Co ak nechce ist z nejakeho dovodu, alebo nemoze??

hellwant
20. sep 2021

Svagrina je zamestnana v Železniciach SR a oni chodia. Tak sa mi zda, ze môze v istych pracach.

sara07
20. sep 2021

pokial to má platené ako keby bol v praci jediné ospravedlnenie je očr alebo pn ale však ho ten pobyt počka

bucko555
20. sep 2021

Musí ísť aj môj muž to tak majú keby nejde hrozí mu vyhadzov

nafka0483
20. sep 2021

@panda6 Ak je to "vraj akoby boli v praci", tak sa to berie asi ako sluzobna cestu, na ktoru je zamestnanec vyslany.

deti95060810
20. sep 2021

u nás to bolo tiež povinné... jednoducho pracovník musí...

sara07
20. sep 2021

len tak čisto zo zvedavosti prečo nechce ist na taky pobyt ?

panda6
autor
20. sep 2021

@sara07 6 dni je dlho, male deti, manzelka v praci na zmeny...

panda6
autor
20. sep 2021

Dakujem za odpovede, myslela som ze je to ozaj hlupost niekomu to dat ,,povinne,,. Keby to bolo na nejakej dobrovolnej baze, kto chce, mozno by to inak vyznelo... Len ma zaujimalo ako to je.

abby11
20. sep 2021

@panda6 Ver že chodia aj na dlhšie, manžel chodí na 14 dní cca raz za 5 rokov povinne.

hellwant
20. sep 2021

@sara07 skor autorke sa to asi nepaci- tak mi to vyznelo.

sarinka2012
20. sep 2021

@panda6 ano tak to naozaj je ale nie je to výmysel zamestnavatela, zo zákona je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pre zamestnancov v pracovnej kategorii 3 a 4 ( zaradenie podľa BOZP) rekondičný pobyt a zároveň povinnosťou zamestnanca je ho absolvovať. Nie je to žiaden výmysel, je na to aj paragraf a 6 dní je ešte povedzme voči vám benevolentné ,chodí sa väčšinou na 10-12 dní, niekedy aj na 14, treba si zabezpečiť čas a priestor na tento pobyt tak ako keby ste išli na služobku.

sarinka2012
20. sep 2021

@panda6 našla som Vám k tomu ešte jeden veľmi dobre napísaný článok, su tam povinnosti zamestnávatela, zamestnanca aj odovodnenie : https://www.podnikajte.sk/zakonne-povinnosti-po...

panda6
autor
20. sep 2021

@hellwant mna sa to - rekondicny priamo netyka. Aj zname chodia zdravotacky, len ma nikdy nenapadlo ci ,,musia,,. Ak zamestnavatel umoznuje nejake benefity je to fain.

sara07
20. sep 2021

@abby11 tiež nerozumiem ved je to predsa pobyt, niečo ako kupele wellnes, pobyt za učelom aby sa predišlo možnym dg z povolania čo by mohli vzniknut

sara07
20. sep 2021

@panda6 tak manželka si počas toho pobytu zoberie napr dovolenku ved toto sa da naplanovat ak nema možnost zabezpečit si deti cez babky rodiny kamaratky
ako 6 dni nie je vela
ved to je pobyt aby sa znižilo riziko zdravotné ktoré môže vzniknut pri práci
och čo by som ja dala za takyto pobyt viem že sa chodi od 3-14 dni podla typu prace

sara07
20. sep 2021

@panda6 to nie je benefit ale povinost zo zákon a

dkethe
20. sep 2021

Prepanajana. Slovakom nikdy nic dobre nebude.
Tyzdenny pobyt zadarmo, zaroven 0 minutych dovolenkovych dni nato, zaroven beziaci plny plat.
Kokos

Komu to tak moze vadit. Zavistlivym susedom, ci zdutym partnerom co take nemaju?

sara07
20. sep 2021

@dkethe tiež nechapem by som tancovala labutie jazero za taky pobyt od radosti

20erika07
20. sep 2021

@dkethe
@sara07 ak som dobre pochopila tak je to prekazka len preto lebo sa striedaju pri detoch, kedze aj manzelka pracuje a asi si nemaju ako zabezpecit deti, nic ine zle v tom nevidim.
Plus my to mame tiez, kazde 2 roky na 14dni ale do takeho pajzla nas davaju ze nikto tam rad nechodi

panda6
autor
20. sep 2021

@sara07 ak je to povinnost, ok. Ostatne zalezitosti nech uz riesia ludia ktorych sa to tyka a taky pobyt dostanu..

sara07
20. sep 2021

@20erika07 a odbory by s tym nič neurobili alebo kratšie a niečo lepšie skusit nejak vyjdenat u zamestnavatela ? alebo čast proste si zaplatit ale niečo lepšie kto che samozrejme a môže

dkethe
20. sep 2021

@20erika07 ale ved je to ako sluzobna cesta. Musi si to vediet druhybrodic zariadit. Tym ze je to ale 'dovolenka', hubuje sa na to

20erika07
21. sep 2021

@sara07 skusali jasné, ale tak samozrejme vzdy vyhra najlacnejsi 🙂 co uz
@dkethe ano musia to nejak zariadit. Kedysi ked mali ludia deti v mladuckom veku tak kym splnali podmienky na rekondicak, uz boli deti velke . Teraz ak robis od 20tky a po 20rokoch odrobenych mas narok (aspon u nas) ,v dnešnéj dobe ked sa vacsinou rodi po 30tke,35tke ,su samozrejme tie deti male nato aby rodic na 2tyzdne odisiel, najma teda zeny, no a ked nemaju poblíž rodinu co pomoze, tak aj chlap ked odide nastava problem co s detmi ked aj zena pracuje,ale s tym sa da pocitat dopredu,ved to uz muz musel davno vediet ze pojde na takyto pobyt a ze je to povinne...

silviawe
2. mar 2023

@dkethe stačí ak má človek psa, o ktorého sa v tom čase nemá kto postarať a už vzniká obrovský problém. Ja za stráženie platím, keď odchádzam z domu, ale nie každý si to môže dovoliť. Pri hospodárskych zvieratách je to takmer nemožné, nájsť náhradu. Množstvo ľudí sa stará popri práci o chorých rodinných príslušníkov. Dôvodov môže byť množstvo. Samotný pobyt nemusí vadiť vôbec nikomu, ale mnoho ľudí má záväzky, od ktorých nemôže na tak dlho odísť.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miro2024
22. jan 2024

A ako je to v prípade keď je rodič samoživiteľ maloletého dieťaťa?