Môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku?

jadodowa
26. okt 2023

Dobry den,
Podľa kolektívnej zmluvy na r.23 bola nariadenia celozavodna dovolenka v januari 4 dni v decembri 3 dni. Dovolenka na cely rok 23 sa nahlásila zamestnavatelovi vo februári (nariadeny termín podľa KZ).
Môže zamestnávateľ 26.10.23 nariadit na december 8 dni dovolenky? Keď kolektívna zmluva hovorí o 3 dňoch?

melanta
26. okt 2023

Áno, môže, pretože zamestnávateľ môže disponovať s celou dovolenkou a teda môže riadiť celé čerpanie dovolenky. Vaša KZ hovorí o minime resp. o konkrétnom termíne. Nad rámec KZ tak môže zamestnávateľ urobiť, nakoľko mu zákon dovoľuje nariadiť dovolenky čerpať vtedy, kedy on rozhodne.

deti95060810
26. okt 2023

zamestnávateľ môže všetko... 😉

katka143
26. okt 2023

bohužiaľ môže

muchotrafka298
26. okt 2023

Podla zakonnika prace disponuje celou tvojou dovolenkou zamestnavatel, musi Ti ale dopredu oznamit, ak Ti dovolenku urcuje. Je to v sulade so zakonnikom prace, kedze Ti cerpanie na december oznamil dostatocne dopredu.

luliu
26. okt 2023

Áno môže, disponuje s celou tvojou dovolenkou

viestta
26. okt 2023

KZ nie je nad Zakonnik prace a ten dovoluje zamestnavatelovi disponovat celou dovolenkou

jadodowa
autor
26. okt 2023

@lulu @muchotrafka298 @katka143 @melanta a co ak mam už iba tie 3 dni, ktoré som mala mat podľa KZ.
A nejedná sa v tom prípade o toto:
Zakonnik prace"Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť určené na viac ako dva týždne. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne."

Lebo celozavodna bude od 18.12 do 5.1.24.

jadodowa
autor
26. okt 2023

@viestta áno, ale existuje aj plán dovoleniek. A co ak zamestnanci majú dovolenku už vyčerpanu, lebo plán dovoleniek bol na schvaleni vo feb 2023. Schvaľoval ho zamestnávateľ.

viestta
26. okt 2023

@jadodowa plan dovoleniek ma informativnu povahu aj pre zamestnancov aj pre zamestnavatela. S tymi, co uz nemaju dovolenku to musi riesit zamestnavatel individualne

jadodowa
autor
26. okt 2023

@muchotrafka298 ale dovolenka je za kalendárny rok cize 12 mesiacov .. takže dostatočne dopredu je diskutabilne keď zamestnanec musí vyčerpať 4 dní na celozavodnu v januari /ostane mu 16 alebo 21/, musí čerpať 2 týždňovu pokiaľ sa nedohodne inak /ostane mu 6 alebo 11 dni/ a na konci roka požaduje 8 dní?

melanta
26. okt 2023

@jadodowa zo zákona je povinný oznámiť čerpanie dovolenky 14 dní vopred. Vám to oznámil viac ako mesiac vopred. Takže je to v poriadku. A ešte raz - s celou dovolenkou disponuje zamestnávateľ. Takže zamestnávateľ kľudne môže nariadiť čerpanie všetkých dní podľa svojho uváženia. Tak hovorí zákon.

muchotrafka298
26. okt 2023

@jadodowa zamestnavatel dodrzal zakonnik prace. Ak mas nejake otazky k tomuto, tak bude najlepsie, ked sa obratis na mzdove alebo personalne oddelenie. Pretoze my tu nevieme, ako je to napriklad koncipovane v kolektivnej zmluve, akym sposobom vam bolo nariadene cerpanie dovolenky a ostatne veci s tym suvisiace. Pokial uz dovolenku nemas, tak aj tak to musis riesit priamo u vas v praci, ze co v tomto pripade.

jadodowa
autor
26. okt 2023

@melanta ja rozumiem, ale zamestnávateľ mi dovolenku podpísal počas roka, takže s nou súhlasil. Teraz chce disponovať so zvyškom to je u mna 3 dní, čo mi ostali.

zuzanockamt
26. okt 2023

@jadodowa My máme rozplánovanú komplet celú dovolenku na rok. Nárok máme 45 dní a tento kalendárny rok musíme čerpať 53, ak som na niečo nezabudla.

jadodowa
autor
26. okt 2023

@zuzanockamt tiež zaujímavé ..

viestta
26. okt 2023

@jadodowa ked nemas dost dovolenky, mozes si dopredu nadpracovat alebo sa dohodnes so zamestnavatelom na neplatenom volne a zaplatis si odvody.
A nech robis co robi, ano, zamestnavatel ti ma pravo nariadit cerpanie dovolenky a oznamil ti to vcas, takze zbytocne pises. Zamestnavatel je v prave.

jadodowa
autor
26. okt 2023

@viestta nie je možnosť si nadrobit a neplatené voľno neberie do úvahy, takže sama čakám ako to dopadne, zatiaľ to nebolo podané oficiálnou cestou len cez veducu odd..

muchotrafka298
26. okt 2023

@jadodowa v niektorych firmach je to dokonca tak, ze je systemom 1.1. zablokovana dovolenka, ktora je povinna (ci uz pre odstavku alebo celozavodnu dovolenku) a nasledne moze zamestnanec planovat dovolenku len s tym zvyskom, co ma.

jadodowa
autor
26. okt 2023

@muchotrafka298 ved ah u nás je kvázi zablokovanych tých 7 dní. A ostatne dni si rozplanovali a minuli. Teraz chce zamestnávateľ 5 dní, lebo to zmenil na 12 dní. Ak by to zmenil 1.1.23 ôk ale 26.10?

ivana11155
26. okt 2023

@jadodowa v zák.prace je aj presne stanovené kedy najneskôr má zamestnávateľ dat vedieť. Skús si to pohľadať, žeby 6tyzdnov pred? Naozaj nechcem zavádzať.

mirkam3
26. okt 2023

@jadodowa k tvojmu komentu “ Teraz chce disponovať so zvyškom to je u mna 3 dní, čo mi ostali.” - tak teoreticky si môžeš vyčerpať už teraz aj dovolenku prislúchajúcu až k roku 2024, ak ti ju schvália. Ja som tak jeden rok čerpala v decembri. Robí to trocha sarapatu v Payroll systémoch ale ide to. Tym pádom budúci rok začneš napr. Nie s 25 dňami, ale s 25 mínus napr 3… počkala by som ake inštrukcie vam prídu, ved snad to manažment upresni .

janagem
26. okt 2023

Skús napísať do právnickej skupiny. Mne sa zdá že keďže to predchádzajúcu dovolenku schválil, vedel o nej, a teraz chce dať čerpať viac, mal by ti to normálne zaplatiť aj keď už dovolenku nemáš.

Oni by ti najskôr vedeli povedať aj paragraf, lebo ja sa v mzdách už dva roky nepohybujem, ak to tak je

Alebo potom ano dá sa čerpať aj dovolenka z ďalšieho roku

draik
26. okt 2023

@jadodowa
Ak zamestnávateľ nariadil tzv. celozávodnú dovolenku a Vám už nezostáva príslušný počet dní dovolenky, lebo ste si ju so súhlasom zamestnavatela čerpali skôr, tak si nemusíte nič nadrábať atď, pôjde o ospravedlnenú neprítomnosť v práci.

mk1111111111
26. okt 2023

Ako pise
@draik . Ved nemas, tak nemas. Ak si vycerpala so suhlasom, tak ma zamestnavatel smolu

wagea
26. okt 2023

Ak uz nemáš dostatočné množstvo dovolenky a zamestnávateľ nariadiť čerpanie nad to, čo ti ostalo, ide o prekážku na strane zamestnávateľa. Určite nesúhlas s neplatným voľnom.