Môže zamestnávateľ krátiť dovolenku, ktorá je už vyčerpaná z dôvodu absencie?

misinka1234
15. sep 2022

Zdravím žienky... viem, že sú tu aj ľudia v takomto obore. Potrebujem radu a nikde to neviem dohľadať. Môže zamestnávateľ krátiť dovolenku ktorá je už vyčerpaná z dôvodu absencie ? Viem, že to môže urobiť ak je dovolenka vyčerpaná a pracovný pomer zanikne skôr ako je koniec kalendárneho roka. Ale čo ta absencia ? Prosím píšte len ak ste si istý ďakujem vopred za každú radu.

e1i
15. sep 2022

@misinka1234 ak si napr na dlhodobej PN, dovolenka sa krati.

veronikapetra
15. sep 2022

@misinka1234 Ahoj, z dovodu absencie ti zl moze kratit aj dovolenku uz cerpanu a nasledne sa bude robit vratka nahrady mzdy, ktora ti bola poskytnuta, avsak ani kvoli absenciam ti nemoze kratit dovolenku az na nulu.

mogaa
15. sep 2022

@misinka1234 ak bola vyplatená dovolenka, tak samozrejme ju musí krátiť....teda v prípade že miesto absencie vypísal dovolenku a tá bola vyplatená v mzde....v opačnom prípade by ju musel žiadať vyplatiť od zamestnanca späť....ak raz už bola dovolenka vyplatená(miesto absencie), nie je dôvod vyplácať ju opätovne....

alenah31
15. sep 2022

@misinka1234 čiže ty si čerpala dovolenku...potom si mala absenciu a keďže už nemáš dosť dovolenky, ktorú by ti kvôli tej absencii krátil chce, aby si mu vrátila peniaze, ktoré ti vyplatil za dovolenku, ktorú si normálne čerpala? Ak je to takto - môžeš jeho požiadavku kľudne ignorovať. Ak totiž nemá zamestnanec dostatok nevyčerpanej dovolenky, v čase kedy nastala absencia tak zamestnávateľ krátiť dovolenku skrátka nebude. Zákon hovorí, že zamestnávateľ pri absencii dovolenku krátiť MôŽE a nie, že je POVINNÝ tak urobiť. Zároveň ZP nikde zamestnávateľovi neumožňuje žiadať vrátenie vyplatenej náhrady mzdy za dovolenku, ktorú už zamestnancovi vyplatil ak v čase kedy tú dovolenku zamestnanec čerpal bola táto náhrada vyplatená správne.

misinka1234
autor
15. sep 2022

@alenah31 predstav si ze mi prislo čosi zo súdu a teraz čítam platobný rozkaz na zaplatenie zamestnávateľovi kde nepracujem už 4 roky že z dôvodu absencie pred výpoveďou mi krátili dovolenku do mínus 11 dní a mám zaplatiť 375 eur. Som z toho trošku hotová lebo dovolenku som vyčerpanú mala už skôr ale o ničom takom som nevedela. Plus sa mi zdá že som niekde zachytila, že ak vznikla absencia dovolenku mi nemá z čoho krátit ak je vyčerpaná takže... môžem sa odvolať s tým, že nato nemá právo? Prišlo mi to zo súdu takže som v riadnom strese a netuším čo mám robiť. Lebo ak nato právo má požiadam o splátky, ale nie som si istá či samú seba neoklamem....slušne napísane a ďakujem za všetky rady 🙂 ste super

alenah31
15. sep 2022

@misinka1234 toto mení situáciu. Ak prišiel platobný príkaz zo súdu znamená to, že to podali na súd ako žalobu a žiadajú vyplatiť € späť. Súd uznal ich návrh ako oprávnený a vydal platobný rozkaz. Musíš tam mať napísané či máš možnosť sa odvolať a dokedy. Tvoj ex zamestnávateľ musel svoj návrh podložiť písomne dôkazmi - zrejme dochádzkou, mzdovým listom, výpisom firemného účtu, atď. Si si istá, že najskôr nevyzval teba nejakým listom? A6 potom to vedia riešiť súdnou cestou. Podaj odvolanie a riadne argumentuj - ak si stojíš za svojim, v čase absencie si už dovolenku ku kráteniu nemala....súd posúdi tvoje odvolanie a rozhodne.

misinka1234
autor
15. sep 2022

@alenah31 v súdnom spise píše, že mi poslali predžalobnú výzvu na adresu kde som nikdy nemala trvalé ani prechodné bydlisko. Čiže som o tom netušila. Takže môžem sa odvolať a mať ako takú šancu že to zamietnu ? No mohol im písomne doručiť, že som mala absencie, ale to z čoho chce krátiť. Ja som si za ten čas zaplatila zdravotnú ktorú mi za tie dni neplatili atď. Prečo mi napríklad toto nepovedali keď som priniesla výpoveď. A najväčšia sranda je že ešte aj mi strhli peniaze posledný mesiac za manko na ktoré nemali právo lebo vzniklo počas mojej pn .... preto som dala okamžitú výpoveď lebo mi to nevrátili ani do 30 dní. Takže .... môžem sa odvolať s tým že v čase kedy vznikla absencia mi už nemal z čoho krátiť a buď to zamietnu a platiť budem a alebo to môže dopadnúť aj v prospech mňa ?

misinka1234
autor
15. sep 2022

@alenah31 a odvolať sa môžem do 15 dní

misinka1234
autor
15. sep 2022

@alenah31 a ďalšiu vec teraz čítam pracovny pomer zanikol 7.11.2019 počet neospravedlnených absencií za mesiac november bol v rozsahu 11 dní tak to mi nejako nevychádza 😂

alenah31
15. sep 2022

@misinka1234 treba sa na 100% v lehote odvolať. Rozhodne treba spomenúť dátumy a aj chybnú adresu. Ešte sa nakoniec príde na to, že omylom žalujú teba a mohlo ísť o inú osobu - možno pod rovnakým priezviskom, mohli pochybiť v rodnom čísle....tým, že sa odvoláš rozsudok nenadobudne právoplatnosť - zatiaľ nič platiť nemusíš. Len neprešvihni lehotu na odvolanie. Lebo potom budeš musieť ty podať Návrh vo vlastnom občiansko-právnom spore.

misinka1234
autor
15. sep 2022

@alenah31 ďakujem si super kebyže si z košíc donesiem ti čokoládu 🙏🤗

alenah31
15. sep 2022

@misinka1234 rado sa stalo🙂 ale možno by bolo fajn poradiť sa aj s niekým kto má právne vzdelanie. Na ÚPSVaR je bezplatná právna poradňa - musí byť v každom väčšom meste, zvyčajne 1x do týždňa - aj oni ti vedia poradiť ako odvolanie napísať na "vyššej" úrovni a čo všetko doložiť, aby sa konanie začalo hneď. Držím palce🍀

veltraud
16. sep 2022

predchadzalo tomu, ze si odisla z prace bez vypovednej? Ze si zmenila pracu a prestala chodit do povodnej? To je jedine, ako by to davalo zmysel...

misinka1234
autor
16. sep 2022

@veltraud vypoved dohodou vypovednu som nemala

veltraud
16. sep 2022

@misinka1234 a suhlasil/podpisal zamestnavatel dohodu? Lebo ak ano, nedava to zmysel. Ak nie, zamstnavatel je v prave

misinka1234
autor
19. sep 2022

@veltraud samozrejme ze ano ... pretoze on este mne nevyplatil co mal a ak do 30 dni nevrati co mi nalezi mozes dat okamzitu vypoved ... ked som to konzultovala s personalistkou ci mam vypisovat vsetky zakony atd tak mi prisla odpoved ze dame to dohodou ... oni to podpisali prvy dnes idem pisat odpor tak drzte palce 🤗🙏