Môže si zamestnávateľ overiť cez sociálnu poisťovňu ako dlho ste pracovali v predchádzajúcom zamestnaní?

domi235
14. okt 2022

Dobry den,

Moze si zamestnavatel overit cez socialnu poistovnu ako dlho ste pracovali v predchadzajucom zamestnani? Ma k tymto veciam pristup?

Ďakujem.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
domi235
autor
14. okt 2022

@miriam11 vystupny papier som nedorucila este, dorucim ale ci si to vopred moze zistit cez socialnu poistovnu

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alenah31
14. okt 2022

@miriam11 @domi235 nemôže, zamestnávateľ vidí v SP keď sa elektronicky prihlási zásadne údaje o svojich zamestnancoch. Nič pred ani po nevidí.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alenah31
14. okt 2022

@miriam11 bez dôvodu nemôže - som HR mzdár/personalista - SP ti nevydá info bez udania dôvodu - a aký dôvod na niečo takéto zamestnávateľ môže mať? Žiadny. Ani zápočtový list od predch. zamestnávateľa už totiž nie je povinnosť doniesť ak by som ho pýtala. Ak chcem ako zamestnávateľ odporúčania na svojho "budúceho" zamestnanca - musím osloviť predch. zamestnávateľa a nie SP.

simca06022011
14. okt 2022

Nevidim dovod, aby som o tieto informácie žiadala. Ziaden. Poisťovne mi ako zamestnávatelovi daju iba tie informácie kt. Potrebujem. Ani do miezd al. Inej evidencie to nepotrebujem.
Ak sa mi uchádzač nezda, a mam nutkanie ho takto preverovať = nevezmem ho. Plus ak sa ukáže napr ze informácie dane zamestnávateľovi-mne, boli klamlivé, dostal by vypoved. Napr ak žiadajú povinnú prax xy rokov a i. Vtedy si viem predstaviť ze by to niekoho trápilo.

domi235
autor
14. okt 2022

@alenah31 pisem ti sukromnu spravu