Môže si osoba založiť živnosť, keď je v bankrote?

lea1989
9. aug 2022

Dobrý deň.
Môže si osoba založiť živnosť, ak je v bankrote?
Ide o to, že by osoba chcela ísť pracovať do zahraničia, no musí mať živnosť.
Ďakujem za odpovede.

janetinka27
9. aug 2022

@lea1989 ak je uz bankrot zruseny, nemoze podnikat 3 roky od zrusenia bankrotu.
ak ma zivnost aktivnu alebo pozastavenu v case zrusenia bankrotu,moze poziadat zivnostensky urad o moznost pokracovat v zivnosti, o com zivnostensky urad vyda rozhodnutie.
taky,ktory ma ale zivnost ukoncenu v case zrusenia bankrotu alebo zivnost nikdy nemal, o vynimku ziadat nemoze.
kuk zivnostensky zakon, paragraf 8

dilino
9. aug 2022

Ak si v bankrote tak čakáš na oddlženie ešte len.

lea1989
autor
9. aug 2022

@dilino ta osoba už má všetko vybavene,už len platí po 14€ v splatkovom kalendári.

dilino
9. aug 2022

@lea1989 aha tak ale odlženie je cez súd.Môj kolega teraz bol a mal normálne súd aby ho odlžili.

lea1989
autor
9. aug 2022

@dilino on bol ešte bez súdu. Prišlo mu splatkovy kalendar a rozhodnutie o oddlzneny

janetinka27
9. aug 2022

@lea1989 treba ho pozriet v obchodnom vestniku. tam bude vyhlasenie konkurzu. ak ma konkurz zruseny, najdete ho aj v registri upadcov, v registri upadcov hladam obycajne podla mena spravcu,treba zaskrnut,ze aj ukoncene pripady a zoradit podla abecedy.

lea1989
autor
9. aug 2022

@janetinka27 dobre a keď sa našiel v tom registri upadcov? Lebo stále nevieme ci môže ísť pracovať na živnosť alebo nie? Oddlženie nemá kvôli živnosti a ani kvôli práci. Živnosť nechce ani zakladat kvôli s.r.o. len kvôli práci aby vraj lepšie zarobil ci co.

janetinka27
9. aug 2022

@lea1989 v registri upadcov ste ho teda nasli a ma tam napisane, ze ma zruseny konkurz? k akemu datumu?
zivnost je nielen s.r.o., je to samotna cinnost, ktoru moze robit aj fyzicka osoba. na fyzicku osobu plati,co som napisala, po zruseni konkurzu 3 roky nemoze podnikat na zivnost.pokial zivnost uz ma a zrusili mu konkurz,moze dalej podnikat iba na vynimku, o ktorej rozhodne na jeho ziadost zivnostensky urad.

lea1989
autor
9. aug 2022

@janetinka27 a keď tam je písané že vyhlásený konkurz?

janetinka27
9. aug 2022

@lea1989 a ukonceny - zruseny este nie je? lebo je podstatne prave to, ci je zruseny

lea1989
autor
9. aug 2022

@janetinka27 ukončený nie

janetinka27
9. aug 2022

@lea1989 podla mna to treba preverit, zavolajte spravcovi konkurzu. je to dolezite, ak he vyhlaseny, potom bude musiet aj nejako skoncit. niekomu sa konkurz taha dlho,ale niekedy je to aj chyba spravcu. inak je konkurz hotovy rychlo. kedy ho mal vyhlaseny?