Môže riaditeľ vyhodiť učiteľku, keď jej utečie dieťa z MŠ?

oblivian
31. jan 2023

Moje dieťa chodí do MŠ. Včera bola s 10 deťmi jedna z učiteliek na dvore a jedno dieťa z dvora utieklo. Doniesla ho naspäť staršia pani, ktorá ho uvidela na ulici prechádzať.
Môže v takomto prípade riaditeľ učiteľku vyhodiť? Už aj doteraz na ňu bolo veľa sťažností, keďže sa vyjadruje agresívne, ak je unavená z detí, ale stále tam pracuje. No možno táto nepozornosť by mohla byť posledná kvapka v pohári. Môže ju riaditeľ vyhodiť?

lukbe
31. jan 2023

@oblivian podľa mňa áno,dalo by sa to brať ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Nechápem,ako mohla byť otvorená brána,za toto bol asi zodpovedný aj niekto iný,v každom prípade učiteľka je zodpovedná za deti. Ani si nechcem predstaviť,čo sa mohlo stať.

kacena4
31. jan 2023

to je na rozhodnuti riaditela kolko ma preslapov a ako velkych a zavaznych. ci uz ma "dutku" aleno sa doteraz nic neriesilo...

luccija
31. jan 2023

@oblivian môže, ale určite dopomôže, ak aj vy ako rodičia spisete petíciu.Toto si nechcem ani predstaviť ten šok, že chýba dieťa, ak by ho pani nepriniesla ...

larazivago
31. jan 2023

@oblivian ja som ušla zo škôlky dva krát, v roku1982, a myslím, že ucka tam zostala 😁

paulinam99
31. jan 2023

@oblivian Určite áno, pretože ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny aj s ohľadom na ohrozenie života a zdravia zverenej osoby (dieťaťa). Porušila povinnosť dbať na bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa v čase, kedy jej bolo zverené do opatery.

paulinam99
31. jan 2023

@oblivian Mimochodom, ak neboli dodržané podmienky vonku čo do počtu detí, tak môže byť zodpovedná aj riaditeľka MŠ. Viac v §4
http://www.minedu.sk/data/att/21989.pdf

dilino
31. jan 2023

Už len samotný fakt o sebe 10 deti a 1 učiteľka. Katastrofa skôr než si sa opýtala o učiteľke treba to riešiť z riaditeľom/riaditeľkou školy.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kiki68
31. jan 2023

Podla mna nevyhodi, kde by vzali druhu? Ten Job nechce robit vela ludi, velka zodpovednost vs maly plat k tomu. Takze si to nemyslim

dilino
31. jan 2023

@elizabet173 no dnes sú deti vynaliezavé. Pochybujem jedna učiteľka na 21 deti to neverím to nemá šancu všetko ustrážiť. Aj 10 malých je dosť na jednu osobu.

luccija
31. jan 2023

@dilino ale veď tak to je...prečo pochybujes?doobeda sama, cez obed spolu poobede sama...to je normal v štátnej škôlke.

slavomira236
31. jan 2023

@luccija u nás je teraz jedna celý týždeň celý deň sama keďže druhá maroduje dnes bola s deťmi aj na klzisku sama

sasitimi17
31. jan 2023

Ale treba aj deťom vysvetľovať ako sa spravat. Ja mojej často opakujem nech sa vonku drží svojej skupinky a keď vidí že nejaká kamoska alebo kamarát odbehol a vytratil sa z ich skupinky treba hneď povedať pani učiteľke. Áno je to chyba pani učiteľky, ale treba sa poistiť aj tým aby dieťa vedelo čo môže a čo nemôže.

anjelaa
31. jan 2023

@dilino v štátnej škôlke áno, počet 20 a predškolákov 25.
Sukromne škôlky - počet do max 15 deti. 10 deti ma 1 učiteľku je veľmi vzácny jav.

kvetinka75
31. jan 2023

@luccija takto to je myslím všade. Je to veľa detí na 1 osobu a ešte v dnešnej dobe, keď sú deti vynaliezavé , dovoľujú si, neposlúchajú. Škôlka má byť tak zabezpečená, aby sa nestalo, že niekto len tak odíde - dvere, brány, plot. Za to má byť niekto zodpovedný

pininka1
31. jan 2023

V jednotriedke v pohode jedna na 20 deti, vonku mi pomahala upratovacka, lebo riaditelka a tym nebola stotoznena. Aj ja som usla ako dieta s inym chlapcom, ucitelka ani nezbadala, vobec si deti nespocitala, pred 4prudovkou nas zachranila suseda ktora nas videla z okna.

simca06022011
31. jan 2023

No len aby dieťa nevylúčil ak uteka. A druhá vec, má.byt škôlka zavretá... čiže zodpovedný je tam aj iný. K tomu v našej škôlke boli vždy s deťmi dve, A mali také stanovisko na dvere ze nebola.sanca aby dieťa išlo k bráne aj poobede keď už bolo otvorené kvôli rodičom.

rachel36a
31. jan 2023

10 deti na jednu ucitelku je supeer...to je malokde...jasne ze ucitelka pochybyla...na druhej strane dieta si predsa nemoze v skolke robit co chce, a uz vobec nie odist

luccija
31. jan 2023

@kvetinka75 áno ja viem🙂pracovala som tak len s menším počtom detí, lebo som mala najmenšie a v súkromnej.Aj 13 bolo dosť pri takých čo veľa veci nevedeli obliecť sa ..
@slavomira236 preto som odišla...nedalo sa stále ťahať, keď niekto bol veľa doma.Ale to je v školkach všade zle učiteľky choré, málo, svoje choré deti...nikdy človek nevedel aké má služby cez týždeň
Ale to, že nebola zatvorena bránka je veľké pochybenie.My sme mali 2 branky zamknuté a celé dni sme aj tak pocitali deti

nekonecna_katastrofa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gertrudaosem
31. jan 2023

@paulinam99 bolo 10 deti

gertrudaosem
31. jan 2023

@dilino má šancu ustrážiť vyše 20 deti, to si píš ..

paulinam99
31. jan 2023

@nekonecna_katastrofa Veď to, že niektorí rodičia iba vyžadujú dodržiavanie povinností, ale ak majú niečo dodržiavať aj oni, tak na to zvysoka kašlú.

Preto učiteľky radšej zamykajú bráničky do dvora v čase vychádzok a rodičia si pekne musia počkať pri bráničke.

loginexistuje
31. jan 2023

moja sestra tiez usla zo skolky a aj nas D usiel 😂

vevesh
31. jan 2023

@oblivian zalezi od situacie a dietata. Jedno moje dieta bolo majster v utekani- nudilo sa tam. Prvy krat to bola vina ucitelky- skusena, ale podcenila dieta a jeho vynaliezavost. Bol rozhovor s nami a s ucitelkou. Par krat vyuzilo dieta nepozornost rodicov, ktori nezatvarali dvere (dvere boli na zamok), ale akosi vzdy niekto stihol stopnut utekajuce dieta - az zacala riaditelka pokutovat rodicov (ujde dieta= na dalsi den/tyzden nemoze byt ich dieta v skolke) a v predskolskej triede sa par detom podarilo podkopat plot😵😵a dieta mi doslo same domov. Samozrejme dostalo trest v skolke a riaditelka okamzite zabezpecovala plot....z osobnej skusenosti by som to velmi nehrotila, skor by ma zaujimalo riesenie skolky, aby sa to na 2x neopakovalo....

mimka1402
31. jan 2023

@dilino Z praxe.. 10 deti je ešte úplne v pohode a je to "luxus" mať ich toľko. Zväčša v realite je deti omnoho viac, čo je smutný fakt. Lebo ťažko sa ustriehne do detailov...

luccija
31. jan 2023

@vevesh podkopať plot?😂a to si nevšimli veď to nemohlo byť 5 min.Mne len raz zaliezlo dieťa za dvere v kúpeľni, keď sme sa vrátili z dvora a aj, keď som vedela, že dvere na ulicu sú zatvorené, ale odchádzali deti na obed tak som na sekundu zapochybovala či neodislo aj tak človekom prejde teplo, až sa mi nohy roztriasli.Pre mňa bola toto nočná mora, alebo, že si vložia do pusy, nosa niečo malé.Uz dosť veľké deti a stále mali potrebu niečo mať v puse kúsok Lega, hlavičku z panaka.Je to obrovská zodpovednost

palomka
31. jan 2023

@oblivian môj syn raz ušiel zo škôlky, ale len vybehol z triedy a išiel dole po schodoch (z triedy sa ide cez schody ktoré sú už vonku) a tam ho od chytila jedna mamička. Bolo mi povedané, že učiteľka by pre neho sama vybehnut aj tak nemohla, lebo ostatné deti nemôže nechať bez dozoru v triede. 🤷‍♀️

simca06022011
31. jan 2023

@nekonecna_katastrofa u nas bola skolka aj pre rodicov zamknuta. ROdica chodili po 15tej, inak zvonili do skolky.. a rano deti vonku neboli, potom uz vacsinou len v lete... cize nejake oznamy na branicke su smiesne. Proste to treba na pevno zamknut. DO arealu nema ani len vstupit nik len tak, nie len dieta odist.
@palomka urcite by pre neho vysla, nenechala by ho na chodbe :DD ci si myslis, ze by sa cely den tulal po skolke?

palomka
31. jan 2023

@simca06022011 ako som písala, sú to schody vonku a tam je už dvor. Je to budova kde sa vonkajsimi schodmi ide priamo do triedy. Nie je tam žiadna vnútorná chodba.