Môže ma zamestnávateľ nútiť k čerpaniu dovolenky?

smichaela24
19. mar 2020

Dobrý deň, poprosím o radu. Pracujem v obchode s oblečením ktorý je momentálne zatvorený. Menežérka nás poprosila aby sme v tejto ťažkej situácii firme pomohli a aby sme si zobrali pár dní dovolenky. Ale predvčerom nám dorazil mail z firmy že od 01.14 do 12.04 budú predajne naďalej zatvorené a tlačia aby sme si vybrali dovolenku 8 dní. Už aj dochádzka na ďalší mesiac je nahodená s touto dovolenkou a ja sa pýtam môže nám zamestnávateľ vybrať celú dovolenku? Mne konkrétne zostanú cca 3 dni ak vôbec... ďakujem za odpoveď

liz_lemon
19. mar 2020

@smichaela24 dovolenku ti moze nariadit zamestnavatel 14 dni vopred, inak len s tvojim suhlasom. Takze ziadna dovolenka, je to prekazka na strane zamestnavatela, a tebe patri nahrada mzdy vo vyske priemernej mzdy.

kate_cs
19. mar 2020

A ešte si dávaj pozor, lebo je marec, ty ešte nemáš nárok na celých 20 dni dovolenky. Keby si si vyčerpala teraz všetku a potom by ťa prepustili, ešte by ti strhli peniaze z platu. Za každý odpracovaný mesiac ti vzniká nárok 1,5 dňa dovolenky.
Opravte ma niekto, ak sa mýlim.

izabellik
19. mar 2020

nebrala by som si dovoleku, je to prekazka zo strany tvojho zamestnavatela tak, ako to davali v telke, takze by som sa nedala oblafat ziadnymi takymi recami, aby si pomohla firme

evittam
19. mar 2020

@izabellik Btw.ako len dovolenkou pomaha firme. Ved firma platí vlastne podobne ako pri náhrade mzdy....

fokuska
19. mar 2020

@smichaela24 Zamestnavatel smie disponovat ceou tvojou dovolenkou. Cerpanie musi nariadit aspon 14 dni vopred. Ak ti to teda nariadi dnes, tak ak dobre pocitam od 3.4. budes cerpat dovolenku ci chces ci nie.

fokuska
19. mar 2020

@evittam Jedine tak, ze pocas roka by bolo (podla naroku) cca 20 dni ked by nerobila, ale plat by isiel. teraz to bude napr. 14 dni co nerobi ale plat pojde a k tomu este aj tych 20 dni dovolenky. Ak ale dovolenku vycerpa teraz, tak ma zamestnavatel "istotu" ze zvysok roka uz nebude platit "naprazdno".

Chapes, zaplatenych ale nedrobenych 20 dni versus 34 (alebo viac, kedze ktovie kolko tyzdnov to bude trvat).

dadus841
19. mar 2020

@smichaela24 môžeš mi prosím ta povedať v ktorej firme robíš? Do sukromnej správy lebo aj ja robím v obchode s oblečením.

evittam
19. mar 2020

@fokuska Samozrejme ze chápem.
Ale povedzme ze to potrvá 2-3mesiace. Kto ma toľko dovolenky....