Čo presne znamena ta mlčanlivosť? V zmluve mam medzi osobitnymi nariadeniami ze som povinny zachovavat mlcanlivost o skutocnostiach ktore som s adozvedel pri vykone zamestnania a nesmiem ich oznamovat 3. stranam. A ze tie skutocnosti nebudem vyuzivat v svoj prospech alebo prospech 3. osob.
Ake presne skutocnosti to su? Vo vsetko musim drzat v tajnosti?
To je napísané veľmi vseobecne. Závisí čo je tl za práca. Ak si vo firme kde môžeš vyniesť know how, tak to sa týka len odbornych veci fotky dokumenty ceny. Ale inakno robíte môžeš rozprávať. Čo robíte atd. A sú tam aj napísané postihy ak nedodržís mlčanlivosť?
@slovakboy postihy tu pisane na zmluve nie su, pracujem v odbornej firme kde robime s tlačou
@reddflowerlife u nás mame hospic a viem že sa tam k ľuďom nesprávajú dobre no zamestnanci majú podpísané zmluvy s majiteľkou že nič nesmú nikde vytrúbiť. Ja by som nestaranie sa o pacientov dal ako podnet a hoci aj anonymne. No vyhodila tak už ľudí zo zamestnania vraj.
Podľa toho, kde robíš a s kým, resp s čím pracuješ. Ja mam mlčanlivosť ohľadom osobných údajov klientov a taktiež ohľadom interných nariadení, internej pošty atď...
Spýtaj sa šéfa možno ti to vysvetli že sa majú na mysli len odborne veci a skutocne to tak aj budú aplikovať. Akurát to blbo napísali do zmluvy lebo ju robil slabý právnik.
No to je blbo napísané. To sa treba s právnikom poradiť.
@slovakboy alebo nebudem s nikym hovorit o praci a nebude problem :D
@slovakboy nie , tu ide o mlcanlivost ohladom pacienta. Cize ja ako lekar nemozem dvojej kamoske hanke v kaviarni rozpravat o pacientke tak, ze poviem jej meno , priezvisko a kde byva a s cim prisla. Ked sa hovori o pacientoch tak len vseobecne tak ako su kazuistiky, napr Starsia pacientka prisla s tym a tym.. ale nemozeme povedat osobne udaje, cize Jana Mrkvicvkova ktora byva na Florianskej prisla s ..
Nie to nie je tak myslené. Ak by si robil u tajných tam by boli určite nejaké špeciálne formulácie v tom zmysle že nesmieš o tom ani s manželkou hovorit. Ale tu je len fádne napísané — skutočnosti ktoré sa dozvedel u zamestnávateľa. Že riaditeľ je blbec je taká skutočnosť?
@reddflowerlife to áno to beriem. Personalistiky nesmú hovorit o platoch zdravotníci o pacientoch. Ale ani veduci vo fabrike nemá sa pýtať na choroby zamestnancov.
záleží od toho, v akej oblasti pracuješ. Napríklad ak pracuješ v obchode, nehovorí sa o tržbách, prevozoch peňazí... ak v pomáhajúcej profesii (zdravotníctvo, psychológ, soc. pracovník, školstvo...) neklebetíš o ľuďoch, diagnózach, známkach = to sa ale bežne deje, totálna neprofesionalita a zadubenosť!!! Naša suseda pracovala v zdr. poisťovni a len tak mame vo výťahu vytrúbila, že sused má rakovinu. 🤦♀️Ak pracuješ v muničnom sklade, alebo zbrojárskom priemysle, tiež nemáš čo rozprávať kade-tade o výrobe, množstve, zákazkách, bezpečnosti. Ak pracuješ v inej oblasti, možno majú na mysli know how, ochrana známky, patentov, duševného vlastníctva....
@slovakboy Poukazat na neadekvatne postupy a starostlivost nie je predsa porusenie mlcanlivosti. To je povinnost zamestnanca. A nie, zato ta nemozu vyhodit.
tak ja napr. pracujem v IT firme a pred tym som pracovala v bankach - primarne sa to tyka obchodneho tajomstva, strategie, klientov, zamestnancov, mzdy, interne pracovne postupy a smernice, skratka interne veci suvisiace s vykonom prace a pracovnej cinnosti, to uz snad, ked sa nad tym sedliackym rozumom zamyslis, tak cca. vies, co by to tak mohlo byt, kedze to moze byt vsade nieco, zalezi od povahy prace
Ze ked robis napr v banke, nemozes zverejnovat udaje o kilentoch a banke samotnej, s ktorymi pracujes, ked robis v it, nemozes zverejnovat technologie, na ktorych pracujes a vyuzivat ich pre sukromne ucely alebo pre rozvoj nejakej konkurencie.
Ked kolega sikanuje druheho kolegu, o tom mlcat nemusis.
Ved zalezi kde robis… ja som to mala pri podpise zmluvy do nemocnice