Minimálna mzda - dohoda

25. máj 2022

Pracujem v upratovacej firme, máme uzatvorenú dohodu o vykonávaní práce. Odmenu v zmluve mám 2,50€. Na internete som našla, že minimálna mzda na dohodu je 3,71. Chcela by som túto skutočnosť riešiť s inšpektoratom práce, je možné podnet podať aj anonymne?

viestta
25. máj 2022

Áno

autor
25. máj 2022

@viestta to je fajn, a keď teda toto ohlásim môžem očakávať aj to navýšenie toho platu alebo len firma vyplatí pokutu a pre nás ako zamestnancov to nebude nič znamenať ?

johnnyboi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vepaga
25. máj 2022

Zamestnávateľ bude musieť doplatiť mzdy. Inak by kontrola nemala zmysel.

zuzinapipina
25. máj 2022

To je hrozné, to kde kto moze este v tejto dobe dát človeku 2,5 na hodinu? Aj pride inspektorat prace, zamestavat vam bude musieť všetko doplatit podla riadne stanovenej mzdy. A to kolko mate vyplatu?

zalka
25. máj 2022

Ja si myslím, že zamestnávateľ má toto dobre ošetrené a žiadnu pokutu platiť nebude.
Iné bude ak pošleš má IP zmluvu a nejakú výplatnú pašku..ale tu si myslím že tiež nemáš..mám pravdu?

miep
25. máj 2022

@zuzinapipina Vitaj na Slovensku tu je priemerná hodinová mzda od 3€ po 3.50€ ale ľuďom to očividne stačí

autor
25. máj 2022

@johnnyboi bolo mi úplne jedno za koľko som išla robiť, šla som do práce len kvôli tomu, aby som doma nechradla po strate syna. Potrebovala som niečo na pár hodín, byť medzi ľuďmi, rozptýliť sa a fyzicky sa nenadrieť. Teraz keď som vyrovananá a potrebujem reálne zarábať peniažky, tak mi to nestačí. Aj keď je to už len brigáda popri tpp.

autor
25. máj 2022

@zalka zmluvu aj výplatné pásky mám. Nepracujem na čierno, sú za mňa odvadzané aj odvody.

zuzinapipina
25. máj 2022

Jasne ja to samozrjeme chápem, to rozculenie bolo mierene na zamestnavatela, ako môže vôbec toto niekto v dnesnej dobe spraviť.

zalka
25. máj 2022

Tak to správ oficiálne aleboi nápis správu a pošli mi výplatnú pasku či má vôbec zmysel čosi riešiť ... Ako ja by som riešila ale mám skúsenosti..ak tak ti napíšem súkromné

autor
25. máj 2022

@zalka večer, pripadne zajtra ti napíšem IP.

zalka
25. máj 2022

Ok...

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
johnnyboi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
25. máj 2022

@zoro9836 minimálna hodinová mzda sa vzťahuje na všetkých od istého času, niekedy mohli mať dohodári menej, ale od kedy sa platia odvody z dohody do SP a ZP tak minimálna mzda platí aj pre dohodárov.

nikasmile
25. máj 2022

Ja by som sa skúsila o tom porozprávať so šéfom. Pri podpise zmluvy si s tým súhlasila, teraz je to tiež o vašej dohode aby sa neskôr neprevalilo, že si to podala a neukončili s tebou dohodu.