Medicínsky reprezentant - skúsenosti

actimelka
22. júl 2013

Ahojte mam dve deti a hladam si pracu. Zaujimalo by ma, ako to chodi v tomto zamestnani a v pracach podobneho typu. Stihala by som alebo nie? Ak mate skusenost napiste mi prosim. Za kazdu odpoved dakujem.

sissy27
22. júl 2013

@actimelka hm no keďže máš dve deti tak s nimi sem tam isto zájdeš k lekárovi... a predpokladám, že aj tebe sa stalo, že zatiaľ ty čo tam čakáš s chorľavým nervóznym dieťaťom, tak sa tak nenápadne do ordinácie votrela pekne upravená slečna / pán s milým úsmevom a ospravedlnením, že "len na chvíľočku" a tá chvíľočka trvala nekonečno... lebo dotyčná / ý boli pani doktorku presviedčať o tom, aké je výhodné predpisovať lieky práve od ich firmy a čo všetko by za to mohla dostať, ak splní určitú kvótu... a tá slečna /pán je platený od toho, koľko doktorov ukecá... osobne by som na toto nemala ani nervy, ani žalúdok 😝 ani toto, ani poistky núkať, ani nič...

kaculiatko88
22. júl 2013

@actimelka ak si typ človeka, ktorý dokáže presvedčiť ľudí, aby si kúpovcali resp. predpísali tvoj liek tak choď to toho. Ja by som nedokázala ukecávať ľudí o niečom čo som sama nevyskúšala a nepomohlo my to. Proste nemám svedomie ľudí oberať o peniaze za hlúpsti. Ale sú ľudia, ktorý to dokážu. Ak si ten typ tak si zarob peniažky a hlavne rob to mimo pracovnej doby u lekára čiže v poobednajších hodinách.

gretka2
22. júl 2013

Ja osobne to nerobim, ale moj kamarat ano. Je to casovo dost narocne, chodieva na rozne skolenia, "vymyvania mozgov", treningy, sluzobky....
Ja osobne by som na to ale absolutne nemala zaludok. Je to o presviedcani lekara, aby predpisoval liek "tvojej" firmy, za co my ponukas rozne materialne vyhody. Jednoducho uplatky, o ktorych sa nehovori, ale kazdy o nich vie.
A pohlad z druhej strany....cudujem sa, ze sa este nestal pripad, ze by cakajuci chory pacient v plnej cakarni zautocil na reprezentanta, ktory sa "nachvilocku" potrebuje porozpravat s lekarom.
Je to skoro ako poistovaci agent :D..nikto ich nema rad...akurat ten lekar, ktory za to dostane darecek....

trish31
22. júl 2013

@actimelka velmi zalezi na tom,pre aku spolocnost by si repa mala robit.Ja som mala moznost pracovat pre dve spolocnosti ako repre,obe som odmietla(po uvodnych skoleniach a podobne).Ak by som mala robit reprezentantku,tak len pre dve spolocnosti,ktore su na SVk velmi silne,vtedy sa Ti ta praca aj oplati a nie je taka narocna,kedze Ty uz prides s urcitym menom do ambulancieie(napr.Glaxo,alebo Zentiva)

Ako reprezentant si dost casto na cestach,skoleniach a podobne,urcite sa to da zvladat aj s detmi,ale nebudes mat na ne dost casu(ak chces byt uspesna a dobra).

A posledna vec,velmi zavisi aj od toho,ci miesto po niekom preberies(lebo vtedy uz mas vytvorenu klientelu,uz nemusis lekara obonamovat nanovo s vecami) alebo je miesto nove a tym padom si vytvaras novu klientelu.To je dost narocne a nema na to kazdy clovek zaludok.A samozrejme zavisi o aku oblast posobenia ide...

Drzim palce 😉

trish31
22. júl 2013

@sissy27 nesuhlasim.Nie je chyba nahodou lekara,ze uprednostni reprezentanta(a teda svoj zaujem) pred chorymi pacientmi v cakarni?To nie je o tom,ze sa mu tam niekto nasilu votrel.Lekar sa predsa moze s reprezentantom stretnut aj PO ordnicanych hodinach

sissy27
22. júl 2013

@trish31 jasné, že to je o lekárovi, či si ho pustí alebo nie - napr. naša doktorka takých rovno pošle vieš kam, myslím, že to tak robí už väčšina lekárov, ale zo začiatku, kým im verili, že to bude ozaj "len na minútku" tak ich brali... išlo len o to priblížiť jej, kto a čo sa vlastne skrýva pod tým luxusným pojmom "reprezentant" - nie je to nič iné ako podomový predajca, ktorý zvoní pri dverách a ponúka to, čo už aj tak dávno máš (paušál, internet, elektrinu apod.)... mňa osobne takéto osoby obťažujú a neprosím si od nich nič už len pre spôsob, akým ponúkajú

amadea3
22. júl 2013

Moja kamoska robi repku. Nestazuje sa, praveze je spokojna lebo si pri dvojickach dokaze menezovat cas sama a nesedi od deviatej do piatej v kancli. Toto by som videla ako vyhodu 🙂
Ale suhlasim s babami, na tuto pracu musis mat zaludok a talent "predat eskimakovi chladnicku".
@sissy27 tu fakt zavisi od lekara, moja mama je zdravotna sestra takze od nej daco viem, oni napr. repov v ambulancii cez ordinacne hodiny nevezmu, ak sa tam silou mocou chce nejaky nanutit tak musi pockat na koniec ordinacnych hodin. A v zivote od nich nedostali nic vacsie ako pero alebo bielu vestu s logom firmy alebo lieku.

trish31
22. júl 2013

@sissy27 zavisi,pre aku firmu reprezentanta robi.Pretoze ten podomovy predajca ako ho nazyvas zarobi bez problemov okolo 1500 eur 😉 A to je pre dost ludi dost motivujuce

sissy27
22. júl 2013

@trish31 je to tak ako v každom povolaní - záleží, do akej firmy sa dostaneš, to je normálne... niekde zarobí 1500€ a niekde ani na slanú vodu, každopádne je to vždy o tom vtierať sa s niečím, čo už človek pravdepodobne má a to je zas pre niekoho demotivujúce, podobne ako to, že ťa denne pošle do rôznych otvorov x ľudí... ďalšia vec, obyčajne to býva zamestnanie na živnosť (opakujem, nie vždy, ale najčastejšie, aby si ma zas nechytala za slovíčka, že 2 zo sto firiem sú lepšie a iné ako ostatné)

michala1515
22. júl 2013

zavisi to hlavne od toho, aky region by si mala. lebo napr pri tretine Sk budes vela na cestach, takze pracovny cas budes mat ovela dlhsi, ako keby si mala par okresov v okoli bydliska. plus skolenia, kongresy, meetingy, a pod. viackrat za rok budes mimo domu na par dni, aj s tym treba pocitat. ale pocas normlaneho pracovneho tyzdna si viacmenej vies svoju pracovnu dobu zorganizovat podla seba. samozrejme cim dlhsie si vo firme, tym je vsetko jednoduchsie, kontakty s klientami su na inej urovni ako ked zacinas....tiez je rozdiel ake mas vzdelanie, je tam vela ucenia, stale nove informacie, studie. na druhej strane su firmy, ktore len predavaju, tak da sa uplatnit aj bez medicinskeho, resp biologickeho vzdelania.

adia111
9. feb 2016

sd

adia111
9. feb 2016

Robim to celý život od 25ky mam 7 detí a da sa to všetko v pohode stihnut musíte mat plan ako všetko vybehat a da sa na to zarobiť krasny peniaz

yanette22
17. feb 2016

Baby, ktoré to robíte, z čoho je tvorená Vaša výplata, je tam aj fix alebo je to len o proviziach? Aké spoločnosti sú podľa Vás top? Koľko času približne strávite v práci, keď píšete, že to zvládnete s deťmi? A čo je pre Vás slušný peniaz? Stačí mi vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v oblasti osetrovatelstva? Prepáčte moje otázky, ale zvažujem túto možnosť zamestnania, ďakujem pekne za každú odpoveď😉

vcielkadomaca
1. aug 2016

Farmaceutické firmy a reprezentanti ??? Dobrá otázka. Pohybujem sa v tomto biznise už nejakú dobu. Platy pri nástupe sa pohybujú od 700 do 1200 eur/brutto, pre pozície reprezentantov, ktorí robia určený región. Od 1300 vyššie su tzv.managesrské platy (key account manager a vyššie). Ak robíš polku Slovenska, alebo celé slovensko, tak tam ten plat by mal byť niekde okolo 1300 - 2000 brutto (aj to je individuálne závisle od firiem a vôbec to nie je isté, že sa k tomu platu dopracuješ). Ďalšie zvyšovanie platu a prípadné odmeny (kvartálne, dovolenkové) je individuálne a u každej firmy iné. V niektorej farma firme, robíš aj 3 roky bez zmeny platu vo výške 700 netto bez ďalších príplatkov, bonusov. skrátka niekde odmeňujú len slovom. To že si kontrolovaná cez GPS moduly v aute, mobile, tablete ani nehovorím, to je dnes bežné. Na konci mesiaca Ťa Tvoj nadriadený odkontroluje až na ulice, kde si sa pohyboval. A keď máš kreténa nadriadeného ako ja, tak Ti vytkne každé parkovanie, keď si išla s kamošom na kávu (lebo potrebuješ aj mať prestávku na psychohygienu pri káve,lebo z toho množstva tvári lekárov a pacientov ktoré stretneš denne Ti príde niekdy doslova, že zle.). Samozrejme, že sa platia lekárom peniaze (keď niektorý vraví, že len perá dostávali, tak sa len chráni), tie peniaze od farmafiriem tvoria pre lekárov ich druhý príjem. Samozrejme, že fungujete na týchto pozíciách ako šrubky, vždy v pohotovosti, vždy pripravené, vedomostne, argumentačne nadupané, len aby ste tzv. zlomili lekára počas obchodného rozhovoru a s nadšením v očiach. A po 10 návštevách denne prídete domov (denne aj 200 km prejazdíte autom) ako vybľutá geršla. Hovorím aj o denno dennom šoferovaní a na každej trase o 100 možnostiach ako sa na ceste zabiť, či už únavou z práce, alebo rizikovou jazdou iných vodičov. Skrátka každý deň podstupujete toto riziko. Ja osobne som mávala stavy, že mi vyslovene z tých fofrov hučalo v hlave a bežné bolo, že som sa skoro doslova dozvracala, keď si vystresovaná z časového plnenia návštev, nemáš naplnené plány predajov a denno denne Ti hrozí vyhodenie v závislosti akého máte riaditeľa firmy, alebo priameho nadriadeného. Tzv. dobrý socializmus tu nehľadaj a zabudnite na pracovnú stabilitu a istoty. Pozrite si na profesia.sk, ako tam stále tie isté farmafirmy hľadajú na rovnaké regióny nových ľudí, no lebo ich pravidelne vyhadzujú pre akékoľvek nedostatky, neplnenie plánov a pod., za buzerovanie a tlaky z hora Ťa to prestane po nejakej dobe baviť a ideš inde. Aj keď sa práca a návštevy "repov" na ambulanciách v pracovnej dobe zakázali zákonom (pre liekové firmy na recept), aj tak firmy nájdu riešenia ako to obísť, aby splnili plány, lebo len tak dosiahnu svoje kvartálne odmeny. Poznám kočku,ktorá odišla z veľkej firmy len preto, lebo sa nemohla stotožniť s tým, že liek ktorý predávala, spôsoboval závažné vedľajšie účinky, tak odišla (hrdinka) a zostala dlhu dobu doma bez práce. Lebo aj v tomto segmente je pretlak ľudí, ktorí chcú 700 nettoo, auto. Keď niekomu vadí že jeho liek spôsobuje vedľajšie účinky u pacientov, tak odídeš a príde druhý človek na Tvoje miesto, ktorý to že jeho propagovaný liek spôsobuje vedľajšie účinky bude považovať, za normálne a bude fungovať s úsmevom a nadšením. Svinstvo je to, že na webe v inzerátoch hľadajúcich ľudí na tieto farmapozície, neuvádzajú výšku platu. Ty ako krava prejdeš na pohovor celé Slovensko do Bratislavy, aj na ďalšie výberové kolá a keď Ťa vyberú, tak už si tak vyšťavená, že ponúkaný plat 700 eur netto zoberieš ako dar z nebies a vôbec nebudeš vyjednávať vyšší plat. To, že potom budeš chcieť väčší plat, lebo až v tej práci uvidíš, ako je tá práca stresujúca,lebo musíš vyzerať tip-top, musíš byť perfektný šofér, vynikajúci manažer svojho času, vynikajúci obchodník a tých 700 netto sa ti zdá málo na to, ako funguješ stále na 150%. Ale kedže Ti plat v Tvojej firme nezvýšia, tak hladáš , kto dáva viac, ale v inzerátoch na webe sa to nedozvieš. Hoci v západnej európe je bežné, že ku obsadzovanej profesii je napísaná výška platu, u nás sme 100 rokov za opicami a len ľudom skomplikovať život, ako sa len dá. Prúser je to, ak sa ešte v tom segmente nevyznáš a nevieš aké lieky sa ako predávajú, niektoré super a iné horšie. Lebo ak nastúpiš robiť liek, ktorý až tak nejde, tak potom po nejakej dobe odchádzaš z firmy pre neplnenie plánov. Takže musíš byť aj skúsený analytik, aby si si vedela urobiť prieskum trhu. A je to tak, ak firmy nedajú motivačné prachy, a lekár nebude mať tú finančnú motiváciu aby na Vás myslel, tak Tvoj obrat pôjde do múky (lebo konkurencia je sviňa a tá zaplatí). Pokiaľ samozrejme nemáš jedinečný liek, ktorého fantastický účinok lekár ocení aj bez motivácie peniazmi tým, že ho na základe dobrých skúseností bude písať pacientom. Stačí ??? 🙂

ciernypes
1. aug 2016

@sissy27 to asi nebude len obycajny,podomovy predajca,lebo na taku pracu hockoho nevyberu.musis splnat urcite vzdzlanie.MGR alebo Bc ake ani to neznamena.ze ta este vyberu,lebo tie vyberove konania su dost narocne,neprejde hocikto.O tuto pracu ma vela ludi zaujem,lebo je dost zaujimava.aj cosa tyka ohodnotenia..A ponuka lieky.na kt je straaaaasne vela kudi zavislych.teda mozno aj ty budes coskoro potrebovat nejaky ten liecik.

ciernypes
1. aug 2016

@vcielkadomaca 700 e netto len?som pocula o inycj sumach.tolko uz sa zarobi aj v nemocnici.ty si zdravotna sestra?

sissy27
1. aug 2016

@ciernypes mgr alebo bc spraví každý, koho električka nezrazila... výberové konania sú len forma psychologického nátlaku, aby si overili, koľko dotyční znesú a tým, ktorí prežijú, to dodá istý pocit výnimočnosti... nepotrebuješ byť lekár alebo farmaceut na túto pozíciu, lebo všetko potrebné (teda to, čo máš odprezentovať) ti natlačia do hlavy na školeniach... oni nepotrebujú, aby si bola vzdelaná v obore a nedajbože videla aj negatíva, oni potrebujú, aby si slepo robila to, čo ti nakážu a splnila cieľ - aby sa liek predával, aby ho lekári predpisovali častejšie ako rovnako účinný ale lacnejší od konkurencie... a keď bude lekár ochotne spolupracovať, tak tiež ho za určité splnenie limitu čaká napr. dovolenka na mallorce...
o túto prácu má záujem veľa ľudí, ktorí netušia, o čom to je a naivne si myslia, že budú pracovať hádam v oblasti medicíny, alebo takých, čo jednoducho potrebujú prácu - akúkoľvek... ale samozrejme je nejaké % takých, ktorých to skutočne baví...

ciernypes
1. aug 2016

@sissy27 a?je to praca ako praca.a zasa ked je lekar taky.ze mu je jedno.ked cakaju pac v cakarni a da prednost dilerovi.to je skor o charaktere doktora nie dilera...a urcite lepsie tato pracaako v nejakej ambulancii robit doktorovi sluzku aj taki dr su co sesta umyva wc.to ti pride ok?to radsej budem chodit s kufrikom a predavat lieky ako robit sluzku doktorovi..

sissy27
1. aug 2016

@ciernypes eh? a čo ti bránim? 😅 ja by som nemala na to žalúdok, ale to nemám ani na kopu iných vecí a ľudia to robia... každý sa živí ako vie... ale teda spoľahni sa, že pokiaľ sa ma ako medicínsky reprezentant budeš snažiť obehnúť v poradí u lekára, tak ti aj bude ľúto, že zrovna niekde neumývaš wc 🙂 holt riziko povolania 🙂

vcielkadomaca
1. aug 2016

veď práve 700 netto a dokonca som videla inzerát,kde ponukala firma 700 brutto za dva regiony, S+V slovensko. Áno viem, že tie sestra tolko majú, bohužial som sa dozvedela výšku príjmu až keď ma vybrali z 200 ľudí. Potrebovala som príjem tak som zostala.Ved vravím, že niekde Vás motivujú dobrým slovom a pochvalou,inde peniazmi.U distribučných firem s liekmi majú zástupcovia 500-800 brutto

ciernypes
1. aug 2016

@sissy27 no mna by prave degradovalo to.ze obvodak.alebo neviem aky dr sa snazi na mne usetrit.lebo ta paca je zle financne ohodnotena.este chce robit obcas nadcasy.kt nezaplati a povie udrzuavat cistotu aj wcka.to je uz vyzva .No na tebe by to nezalezalo.ale na tvojom pazravom dr.predsa chce zadarmo trebars aj dovolenku☺

tissotka76
6. feb 2017

Baby prosim vas, tie ktore si presli pohovorom na MP a boli uspesne.. prosim vas mozete sem napisat, dat radu ako asi postupovat na pohovore. Co je to spravne co by chceli pocut. Hlavne ak nemate farmaciu ale inevzfelanie a utocia ze nemate skolu pritom stev tretom kole pohovore. Lebo uz som zmätena co teda odpovedat a co vlastne oni pozaduju a v zasade aj povazuju za tie spravne odpovede. Tie, ktore ste si tym ,,peklom,, pohovorovym presli by ste urcite mali na to odpoved. Preto vas prosim poradte nieco. Ja uz z toho hotova. Treti pohovor v zaverecnom kole a neuspesne! Niekde robim chybu ale neviem kde. Dakujem za akukolvek radu!!! 😉🙂

trish31
16. feb 2017

@tissotka76 ja robim dva a pol roka repa,ale zdravotnicku techniku.Zavisi co sa ta pytali?na com si pohorela?Ja som pracovala doteraz pre distributora,zajtra koncim a idem na vyssiu poziciu v ramci dodavatela-Sales manager/East Europe-budem mat na starosti 4 krajiny takze viem,co ocakavam od repov.Kludne sa pytaj,rada odpoviem a pomozem

Zaklad je priebojnost a sebadovera.Bud ludska,uprimna,mila ale priebojna!Vzdelanie pre mna nehra dolezitu ulohu-ked som zacinala nemala som techniku vystudovanu ako moji kolegovia-toto sa da vsetko naucit tak ako aj zakladne a pokrocile medicinske znalosti