Maserská živnosť

miska411
8. aug 2016

Ahojte,hladam niekoho kto si teraz otvoril masersku zivnost...Uz som zaregistrovana ako sportovy odbornik,otvorila som si Dico,ale hygiena mi nechce otvorit prevadzku bez Ica....Vie tu niekto poradit?Dnes som sa kontaktovala aj s skmmz,kde mi povedali ze aj oni su v slepej ulicke a ze vo stvrtok maju jednanie v BA a v piatok mi daju vediet....dakujem za odpovede

adeli79
11. aug 2016

@miska411 nerozumiem celkom problemu. aky je problem s ICO? ak potrebujete garanta, viem poradit.

miska411
autor
12. aug 2016

@adeli79 k 1.1.2016 sa zmenil zakon o maserskej živnosti,maseri môžu byť len tí kt. vyštudovali masésku školu alebo iba kt. majú zdravotnícke vzdelanie....Nakoľko som si spravila len kurzy,mám problém otvorť si prevádzku.Ale volala som na MINDEU.sk a tam som poslala žiadosť o pridelenia IČa.čakam na odpoveď a snáď sa pohnem vpred

simca06022011
12. aug 2016

@miska411 potrebujes zivnost, to je jasne, musis vybavit ci cez garanta alebo inak. NAPIS urcite vysledok, co a ako, aby si to aj ini vedeli precitat. Napr. mna to zaujima 🙂

jakubkoadamko
12. aug 2016

Viem, že masérstvo je už "športový odborník", nepotrebuješ mať na to osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Ale keby si to urobila tak, že predsa len zájdeš na živnostenský úrad a ohlásiš živnosť napr. na Kúpu tovaru.... (napr. keď raz za čas predáš masérsku emulziu 🙂 ), tak živnoúrad ti pridelí IČO, ak ti doposiaľ pridelené nebolo...aj keď živnosť zrušíš IČO ti ostane...

miska411
autor
12. aug 2016

Podla hygieny,nemozem vykonavat maserstvo,bo som iba sportoovy odbornik....snad sa pohnem dalej,bo priestory si uz platim,ale zial nepodnikam.V pondelok skocim na zivno.urad a skusim si vybavit ICO.jasne napisem ako som dopadla

simca06022011
12. aug 2016

@miska411 http://www.minv.sk/?maserske-sluzby-1 to nie je len podľa hygieny, ty si si mala priamo robiť živnosť na maserske sluzby. Tam máš všetko popísané ak si to náhodou ešte nevygooglila.

jakubkoadamko
12. aug 2016

@miska411 Akú masáž robíš? Dedukujem, že športovú, keď si zaregistrovaná ako športový odborník...
@simca06022011 v režime živnostenského zákona ide klasická masáž, nie športová...

simca06022011
12. aug 2016

@jakubkoadamko citujem: Obsahom viazanej živnosti masérske služby sú kondičné, rekondičné a regeneračné masáže účelovo zamerané na poskytovanie posilňovacích a relaxačných masáži. Na rozdiel od liečebných masáži, ktoré sú vylúčené z pôsobnosti zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, ich môže vykonávať každá fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá spĺňa osobitné podmienky odbornej spôsobilosti.
Nic o sportovej a klasickej nevidim ;)

simca06022011
12. aug 2016

@jakubkoadamko niezeby som chytala za slovicka, ale hygiena to presne tak robi... nevieme ake masaze ma v ponuke a ake sluzby naozaj poskytuje a komu... na zaklade niecoho musi byt registrovana aj podla zakone o sporte ako "sportovy maser", mozno by sa stacilo odvolat na to.. ale ci moze potom poskytovat niektoru inu masaz, a tiez komu to neviem ... Inak na zaklade registracie podla specialneho paragrafu sa neprideluje ICO? Lebo podla takychto paragrafov existuju aj ine profesie a ICO maju. Slobodne povolania ako napr. advokati, umelci ktori pracuju podla osobiteho § sa registuruju cez statisticky urad a dostanu ICO.
https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/84...

jakubkoadamko
12. aug 2016

@simca06022011 pise, ze je zaregistrovana ako sportovy odbornik...ale ico nema. Kedze je registrovana ako sportovy odbornik, dedukujem, ze robi sportovu
masaz...tvrdi, ze pri registracii sportoveho odbornika jej nepridelili ico...kedze ico moze mat len jedno, napadla mi najjednoduchsia a najrychlejsia moznost - zalozit si zivnost...

bohuslava8
12. aug 2016

@jakubkoadamko tak že: 1. dič jej dajú ako športovému odborníkovi,
2 ičo jej nechcú dať, t.j. nemôže si otvoriť prevádzku to je salón.
ako osoba registrovaná pre daň zpríjmu - dič však môže fungovať ako mobilný masér.
čiže nerobí načierno, musí mať registračnú pokladnicu a nemusí viesť účtovníctvo stačí jej viesť daňovú evidenciu.

jakubkoadamko
12. aug 2016

Tak ze - sportovy maser registrovany ako sportovy odbornik si nemoze otvorit prevazdkaren?
@bohuslava8

bohuslava8
12. aug 2016

@jakubkoadamko
áno, to o tomto je táto téma
na zriadenie živnosti -pridelené ičo musí mať zákonného zástupcu so zdravotnou školou.
prevádzkareň sa totižto zapisuje do živnostenského oprávnenia
mobilný masér ju mať nemusí
kúpele obchádzajú zákon tak, že zamestnávajú aj ľudí len z rekvalifičákom, ale píšu im do zmlúv že sú iba pomocníci maséra - ked berú na dohody, živnosť im samozrejme nikto nedá - čiže nemôže mať ičo, ale môžu mať dič - čiže môžu fungovať na vlastné dič - mobilný maséri, alebo sa ísť na dohodu do kúpeľov- ale to maséri moc nechcú, lebo práca maséra v kúpeľoch je novodobé otroctvo - denne 20 , 30 ľudí jedného po druhom, to je pre silných chlapov ... .

bohuslava8
12. aug 2016

ak má zákonného zástucu tak si môže otvoriť prevádzku, ak splní náležitosti od hygieny, ale musí počítať s tým,že zákonného zástupcu musí zamestnať na trvalý pracovný pomer, dohoda nestačí, dať mu minimálku + odvody, ak tak neurobí tak mu hrozia pokuty od živnostenského, od inšpektorátu, od sociálnej poisťovne od daňového úradu a od zdravotnej poisťovne

jakubkoadamko
13. aug 2016

Obávam sa, že podávaš mylné info....
Baba v otázke píše, že je zaregistrovaná ako športový odborník (keďže nedala bližšie info, tak myslím, že ju registrovaná ako fyzická osoba vykonávajúca odbornú činnosť v športe na základe odbornej spôsobilosti získanej podľa osobitného predpisu) a teda chce robiť športovú masáž. Toto nie je spravované živnostenským zákonom.
Teraz k tomu, čo si napísala ty - ty píšeš o právnickej osobe, kúpele s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou budú právnickou osobou a právnická osoba v zmysle živnostenského zákona musí preukazovať odbornú spôsobilosť ustanoveného zodpovedného zástupcu. Fyzická osoba (baba, čo položila otázku, asi je FO) nemusí ustanovovať zodpovedného zástupcu, ak sama spĺňa odbornú spôsobilosť. Odbornú spôsobilosť na masérske služba (ak by robila kondičné, rekondičné a regeneračné masáže - ale nie športové) môže preukázať:
- absolvovanie strednej zdravotníckej školy alebo
– absolvovanie masérskeho kurzu zakončeného skúškou,organizovaného inštitúciou
akreditovanou príslušným ústredným orgánom štátnej správy alebo
– absolvovanie lekárskej fakulty alebo zdravotníckej univerzity alebo
– absolvovanie vysokej školy telovýchovného smeru

Ja som sa pýtala:
Tak ze - sportovy maser registrovany ako sportovy odbornik si nemoze otvorit prevazdkaren?

Ty si odpísala
bohuslava8
áno, to o tomto je táto téma

Podľa toho by teda športový masér nemohol mať prevádzkareň, ale musel by chodiť ku športovcom domov? Nepoznám podmienky zo strany hygieny....ale ak je problém len v nepridelení IČO - buď živnosť na voľnú živnosť, alebo obrátiť sa na štatistický úrad.

A ešte jedna poznámka - prevádzkareň sa určite nezapisuje živnostenského oprávnenia, ale do živnostenského registra.

miska411
autor
15. aug 2016

Ahojte,takže som musela volať znova na Ministerstvo,kde som sa dozvedela,že moju žiadosť evidovali,ale musela som znova písať na Ministertvo žiadosť o vydanie oprávnenia na otvorenie prevádzky.Takže teraz čakám na papier z MINDEU,volala mi dnes hygienička,že ako som dopadla,ale jej sa to nepozdáva,takže som zvedavá ako ešte dopadnem....pravá ruka nevie čo robí ľavá,ale hlavne že chcú pomáhať živnostníkom....Ale som sa dozvedela aj to,že si môžem otvoriž živnosť na Prevádzkovanie zariadení sluziacich na regeneráciu a rekondíciu plus mechanická prístrojová masáž.....Je to voľná živnosť ale dostanem ICO....

MINEDU dlho nebude vydávať IČO z "technických príčin".

jakubkoadamko
15. aug 2016

No vidíš 🙂 tu si môžeš pozrieť všetky voľné živnosti http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie úplne dole, odporúčané označenie voľných živností a dať si z toho zoznamu čokoľvek. Držím palce!

manamani1
7. feb 2017

@miska411 prosim ta ake su podmienky pre hygienu ked otvaram maserske sluzby?ja by som to otvarala kinkretne v rodinnom dome s vlastnym vchodom do salonu.