Máme zo zákona nárok účastniť sa pohrebu, keď máme byť v práci?

kristina2v
12. dec 2018

ahojte, potrebujem poradiť. Dnes som sa dozvedela, že mi zomrel ujo :( .... lenže ja robím 12ky a sme so sestrou spolu na smene a robíme v piatok, sobotu aj nedeľu v obchode ..... v piatok máme pohreb .... máme zo zákona na to nárok? či ako to chodí v tomto prípade?

zuzanapjat
12. dec 2018

Pri úmrtí rodinné príslušníka má zamestnanec nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy. Za rodinného príslušníka sa v zmysle § 40 ods. 5 Zákonníka práce považuje manžel zamestnanca, vlastné dieťa zamestnanca, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

zuzanapjat
12. dec 2018

Vyzerá to tak, že na voľno zo zákona nemáte právo, pokiaľ ste s ujom nežili v spoločnej domácnosti.

kristina2v
autor
12. dec 2018

No s ujom sme nežili v spoločnej domácnosti ... a presne toto znenie zákona som si čítala a tiež mi to tak z toho vychádza .... len zase som niekde našla, že mám právo na voľno ale bez nároku mzdy .... lebo aj v tomto zákone je písané s náhradou mzdy ... ja by som brala aj bez nároku na mzdu .... veď pamiatku uja si chcem uctiť ..... preto som chcela, že či niekto nemá takú skúsenosť z praxe ... lebo prečítať si zákon je jedná vec ale v reáli sa dejú u zamestnávateľov rôzne prípady .....

zuzanapjat
12. dec 2018

@kristina2v tak spýtať sa zamestnávateľa čo najskôr a aj kolegýň, či si s vami nevymenia smenu...

deedol
12. dec 2018

Zakonnik prace, §141, ods. 3
Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.

klucove je slovo MOZE, takze je to na dohode medzi vami a zamestnavatelom.

deedol
12. dec 2018

keby to bolo bez nahrady mzdy, treba dat pozor aj na zdravotne a socialne poistenie za ten jeden den.

kristina2v
autor
12. dec 2018

ďakujem za reakcie

juliet86
13. dec 2018

@kristina2v povedz zamestnavatelovi ze bez nahrady mzdy ho ziadas o udelenie volna. pripadne si cerpaj dovolenku lekara nejako sa ludsky dohodni. drzim palce. a uprimnu sustrast

kristina2v
autor
13. dec 2018

@juliet86 ďakujem krásne ..... nakoniec vedúca nemala s ničím problém a v pohode zobrala, že neprídem.

juliet86
14. dec 2018

@kristina2v uzasne gratulujem. ze pozdravujeme veducu. zvladnite dnes rozlucku

xili99
14. dec 2018

@kristina2v ešteže to tak vzala, ale tak sme ľudia, tak by to malo byť 🙂