Mám v skúšobnej dobe nárok na osobné voľno?

28. sep 2023

Keď som v skušobnej dobe na TPP musim davat lekarske potvrdenia?
nemam vobec právo na osobne volno?

letmebe8
28. sep 2023

Ahoj, ked mas navstevu lekara, samozrejme musis dolozit lekarske potvrdenie alebo nahradne volno ak mas nadcasy a zamestnavatel ti to umoznuje. Alebo si tam daj dovolenku. Narok na dovolenku mas ale az po 60 odpracovanych dnoch. Ale z vlastnej skusenosti viem, ze ak mas fajn zamestnavatela vzdy sa da dohotnut.

ddaassuullaa
28. sep 2023

Co sa mysli pod pojmom osobne volno? Lebo v mojom ponimani osobne volno zacina po skonceni pracovnej doby. Dovolenka je cas na zotavenie.
Pokial zamestnavatelovi oznamis, ze ide k lekarovi, je samozrejme, ze vzdy predkladas aj "lekarske potvrdenia". Sucasne sa ti tan cas odratava z naroku zo zakona

ibrunova
28. sep 2023

Definuj, čo je osobné voľno.

januarova
28. sep 2023

Najskôr napíš pracovnú dobu, pracovný úväzok, potom človek lepšie poradí

autor
28. sep 2023

@januarova 8h po pia,Tpp v skusobnej

autor
28. sep 2023

@ibrunova napr oslava, nejake vybavovacky, hocičo mimo lekara

basullinka
28. sep 2023

Narok na dovolenku máš až po 60 odpracovanych dňoch... Da sa aj skôr, ale závisí to od zamestnávateľa, či povolí alebo nie, lebo to ide cez žiadosť..

riyadh
28. sep 2023

Ze osobne volno, ty si inac drza... Dufam ze uz ta vyhodili

mamina7070
28. sep 2023

myslis dovolenku ? ta sa standardne dava az po 60 odpracovanych dnoch tj skusobnej dobe 3 mesiace
ale zamestnavatel po dohode ti vie dat dovolenku ale nemusi tak sa porozpravaj s nim ale inak oslavy pocas pracovnej doby ? ani brat si lekara pocas skusobnej neni nic moc radsej sa tomu vyhni ak tam teda chces nadalej pracovat

katkaazoran
28. sep 2023

Zamestnávateľ Ti je povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút, ak je tvoja pracovná zmena dlhšia ako šesť hodín. Ak počas tých 30 minút stihneš oslavu, iné vybavovačky... je to na Tebe.

sisa_s
28. sep 2023

Si prvykrat v zivote v praci? V skusobnej dobe osobne volno na oslavu...

ddaassuullaa
28. sep 2023

Vybavovacky = urady. Pokial mas pracovnu dobu stabilnu, napr. 7,30 - 15,30 hod. tak na urady "vybavovacky" je vzdy priestor v den, ked su dlhe uradne hodiny. Oslavy sa vacsinou konaju vecer. Osobne volno zacina skoncenim pracovneho casu. Ak si chces na talafatky minat dovolenku, tak to ti neostane na odpocinutie. Zacina dospelost, praca a zodpovednost - bez prace nie su kolace, ale ani dovolenka a zabava

lalus
28. sep 2023

Uz aj moje deti na ZS vedia, ze sa pracuje kazdy den a na "volno" je obmedzeny pocet dni dovolenky. Vsetko si treba zariadovat mimo pracovneho casu.

ibrunova
28. sep 2023

Máte také voľno niekde definované? Napríklad v kolektívnej a podobne?

ibrunova
28. sep 2023

Osobné voľno je čas mimo pracovnej doby, ak robíš nejako na smeny, tak pomedzi to máš osobné voľno, ak robíš 7.00-15.30, tak voľno máš po 15.30 predsa. Ak máš počas pracovnej doby lekára, odídeš z práce- ak je to možné, a vrátiš sa po vyšetrení nazad do práce, samozrejme s potvrdením.

h2
28. sep 2023

Ak máš nejaké súrne vybavovačky, ktoré sa nedajú zariadiť po pracovnej dobe, môžeš skúsiť zamestnávateľa požiadať o dovolenku, nemusí ti však vyhovieť. S voľnom kvôli oslave počkaj, kým budeš mať na dovolenku normálny nárok.

viestta
28. sep 2023

Na "osobne" volno mimo vymenovanych lekarov, PN a OCR mas narok jedine v pripade, ze sa zucastnis pohrebu blizkej osoby alebo sa budes vydavat v den, ked mas riadnu pracovnu dobu.
Vsetky naroky na volno su presne definovane v Zakonniku prace. Odporucam venovat mu aspon chvilu a precitat si ake su tvoje povinnosti a naroky ako zamestnanca, ake su povinnosti a naroky na tvojho zamestnanca.

missviolet
28. sep 2023

nie je to bezne, skor na vynimocne situacie z dobrej vole zamestnavatela. ja som tak dostala volno na promocie - moje vlastne, tam to ale ozaj dava zmysel 😂ale o takom vies uz pred nastupom, tak som sa uz vtedy pytala. ale ziadne cestovanie, rodinne oslavy a pod

maranco
28. sep 2023

Vybavovačky rob elektronicky, veľa vecí sa dá vybaviť cez net netreba nikde osobne chodiť.
Pozri si dátum vydania OP ak je starší ako 21.6.2021 bezplatne si ho vymeň, urob si rezerváciu termínu na čas po pracovnej dobe.
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...
S novým OP môžeš mať elektronický podpis, takže čo pošleš takto podpísané je rovnocenné akoby si podal poštou s notársky overeným podpisom.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1...

Zamestnávateľ ti môže (ak chce) pokynúť aj neplatené voľno (doplatíš si zdravotné poistenie), pozri si §141 odsek 3.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

Ale keby som sa dozvedel, že si šiel na oslavu a dospávaš opicu, tak takého nepotrebujem.

lucylaw
28. sep 2023

Že osobné voľno, no mne odpálilo dekel 😅 V skúšobnej dobe sa ľudia väčšinou snažia čo najmenej vynechať z práce a presvedčiť zamestnávateľa o svojich kvalitách, aby si ich tam zamestnávateľ chcel nechať aj po tej skúšobnej dobe 🙈 Počas skúšobnej doby ťa totiž môžu vyhodiť úplne za čokoľvek, fakt by som chcela vidieť, ako by sa zamestnávateľ tváril, keď prídeš za ním a povieš mu, že chceš "osobné voľno", lebo ideš na oslavu (to odkedy sa robia oslavy počas pracovnej doby?)..

autor
28. sep 2023

mozem sa spytat teda že ako to je s tymi paragrafmi? je ich 7 a platia ročne? že napriklad nastupil som tento mesiac tak mozem 7 paragrafov vyuzit do konca roka a na novy rok mam zas 7?

autor
28. sep 2023

a tie paragrafy platia na cely den ? Alebo ked idem lekarovi o 8 a o 10 som vybaveny tak treba pouzit paragraf alebo nieco ine?

viestta
28. sep 2023

Nie, tohto roku mas narok na alikvotnu ciastku z paragrafov podla odpracovanych mesiacov, buduci rok na 7. Paragrafy mas na osetrenie u lekara, na dobu nevyhnutne nutnu a musi byt potvrdeny lekarom. Je ciste na zamestnavatelovi, ci akceptuje aj celodenny paragraf, ci len na dobu nevyhnutne nutnu na oasetrenie cestu tam a cestu spat na pracovisko. Ked budes o desiatej odchadzat od lekara mas sa dostavit na pracovisko a pokracovat v praci. Odrataju sa ti len hodiny, ktore si na pracovisku nebol, zaokruhlene smerom hore.

viestta
28. sep 2023

Zacni si studovat ZP, ako zamestnancovi sa ti to zide
https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/n...

autor
28. sep 2023

@viestta podla tohto članku mam teda narok na 3 paragrafy

simca06022011
28. sep 2023

Máš nárok na paragrafy a dovolenku ako každý iný človek. Niekde nezvyknú dávať cez skúšobnú dovolenky, čo celkom nechápem, ale inak toto je rovnako sko pri akýchkoľvek iných zamestnancoch. Osobne voľno = po pracovnej dobe.

viestta
28. sep 2023

@simca06022011 na dovolenku mas narok az po odpracovani 60 dni, co je +/- trojmesacna skusobna doba, preto dovolenku nedavaju, lebo nemusia

ddaassuullaa
28. sep 2023

Autorka: paragraf neznamena automaticky volno na cely den, to len okrajovo. niekde s tym nemaju problem, lebo clovek si rychlejsie vycerpa hodiny. Ale niekde len na cas urceny na vysetrenie, pokial.ho nebolo mozne vykonat v mimopracovnom case. To hovori zakonnik prace ako ti poradila nastudovat
@viestta
Zaklad je naucit sa pracovat zodpovedne, byt presna a sikovna a nie zistovat ako sa zasie*at

mogaa
28. sep 2023

Osobné volno v tvojom ponímaní(teda všetko iné okrem návštevy lekára) ti žiadny zamestnávateľ ani neumožní...existuje neplatené voľno - s tým ale musí zamestnávateľ súhlasiť, dáva sa to ak potrebuješ dlhšiu dobu voľna a zamestnávateľ ťa vtedy odhlasuje, ty si vtedy platíš odvody sama...

mogaa
28. sep 2023

Paragraf ale znamená návštevu lekára....ty si uviedla ako dôvody všeličo iné, len nie lekár....