Mám prejsť z trvalého pracovného pomeru na živnosť?

yamajka
31. máj 2014

Ahojte,
v praci nas postupne chcu z TPP presunut na zivnost, samozrejme aby usetrili. Ja mam ale ten problem, ze sa chystam otehotniet a mam taky pocit (aj co som si doteraz zistila) ze sa mi to vobec neoplati. Ak pojdem na matersku z TPP tak myslim pol roka dostavam od statu cca 60% z vysky platu - teda ak sa nepletiem. Ale ak prejdem na zivnost a dajme tomu do roka pojdem na matersku ako to bude vtedy?
Mam v tom hokej a potrebujem to zistit cim skor.
Poradte mi prosim. Za kazdu odpoved vopred dakujem a prajem krasny vikend 🙂

sisaha
31. máj 2014

@yamajka ak si budes robit odvody, tak budes mat narok na matersku, mozes si platit aj dobrovolne pripoistenie. Ak si vsak mozete vybrat, ja by som so zivnostou nesuhlasila

yamajka
autor
31. máj 2014

No to priplatenie sa uz vraj neda, to bolo tusim pred rokom, to som sa dozvedela vcera. Takze ak tomu dobre rozumiem, ak mi vo firme tvrdili, ze po odvodoch budem mat plat stale rovnaky - teda v cistom budem mat stale rovnako ako ked som robila na TPP - to budem mat rovnaku matersku pol roka ako keby som bola na TPP?
Kazdopadne Sisaha dakujem krasne za odpoved 🙂 😉

sisaha
31. máj 2014

@yamajka no nie som si celkom ista.., lebo odvody si budes robit sama a v prvy rok "podnikania" su povinne iba odvody do zdravotky.. V tvojom pripade, by si si ale mala robit odvody v takej vyske, v akej ich robi za teba zamestnavatel.

saurian
31. máj 2014

@yamajka
ak planujes otehotniet, nesuhlas s tym 🙂
kedysi si si mohla "pripoistit" jednu oblast zo vsetkych poisteni, a potom si dostavala matersku. avsak teraz to "zrusili" a musela by si si platit cely balik tych statnych poisteni (nemocenske, dochodkove, zdravotne...) co si budes musiet tak ci tak ak si na zivnost. ak to budes platit, na matersku budes mat narok.
co sa tyka zamestnavatela, nema problem to vypocitat tak, aby ti mzda vychadzala rovnako.
problem vsak je, ci bude ochotny zahrnut ti do platby, ktoru by ti platil ako zivnostnicke, aj ine veci o ktore "prides" a on sa tym zbavi povinnosti...
takze:
- ak si na zivnost, nemas narok na dovolenku, takze by musel v tej mesacnej sume zohladnit aj "cerpanie" dovolenky
- naopak, ak si zamestnana, vznika ti narok na dovolenku aj pocas poberania materskeho (bezne si to mamicky vyberu pri nastupe na rodicovsku z materskej
- nemusi ti davat stravne listky, otazne je ci ti aj toto zohladni
- v pripade ak si PN tak ho to nic nestoji (co ked si zamestnana tak ano)
- dalsi problem je ako ti postavi zmluvu - totizto ak si na RD moze ta prepustit len ak sa zrusi miesto, v pripade zmluv medzi "obchodnymi" partnermi - su jednoduchsie podmienky zrusenia zmluv, samozrejme zalezi od toho, ako bude ta zmluva napisana.

takze z mojho pohladu, ak planujes babatko, a mas na vyber, nesuhlas s tym ze by si sla na zivnost. to ta uz rovno lacnejsie vyjde ak by si si urobila s.r.o.

yamajka
autor
31. máj 2014

super lepsie si mi to ani vysvetlit nemohla 🙂 dakujem krasne si poklad 🙂 Takze z toho mi vyplyva, ze tu zivnost urcite odmietnem 🙂 dufam, ze budem mat na vyber 😉
a este jedna otazocka, ak ostanem na TPP a vratim sa po pol roku z materskej musi ma vziat spat?