Mám podľa vás nárok na odstupné?

kubaj
23. jan 2018

Chcem sa opýtať, mám prac. zmluvu na dobu určitú a zo strany zamestnávateľa došlo k zníženiu prac. času o 1 hod. Keď s tým nesúhlasím, aké mám možnosti? V prípade výpovede mám nárok aj na odstupné? Ďakujem.

lula313
24. jan 2018

Na odstupné máš nárok len vtedy, keď vypoved ti daju oni a na druhej strane, závisí, ake mate vnútorne predpisy, ale sestra mala obdobný pripad, znížili im pracovný čas o 20% v čase, keď nemali veľa zákazok a bolo to legálne v súlade s ich predpismi, takze nemala možnosť nesúhlasiť.

evittam
24. jan 2018

@lula313 Aj pri dohode o skončení PP vznika narok na odstupné.😉 Vid paragraf 76 ods.2 ZP.

trinneo
24. jan 2018

@evittam áno, ale len z určitých dôvodov a skrátenie pracovného úväzku to nie je, takže pozor!!!

evittam
24. jan 2018

@trinneo Ved v poriadku. Ja viem. Len som si ťa dovolila opravit.

nelinka888
24. jan 2018

Záleží akú máte vnútropodnikovú kultúru

caray
24. jan 2018

treba si prečítať aj pracovnú zmluvu a aké máte predpisy, ak je to tam zahrnuté tak žiadne odstupné nebude

stastnablcha
24. jan 2018

zamestnavateľ znizil pracovny uvazok cim je potrebne urobit dohodu o zmene pracovnej zmluvy. ak s tým zamestnanec nesúhlasí, tak nepodpíše. ak nepodpíše, musí ho zamestnávateľ prepustiť. V tomto prípade je nárok aj na výpovednú dobu aj na odstupné. Niesom si istá či je možné dať do zmluvy ze v prípade portreby sa znízi úvazok na 7 hod denne, pretoze tým sa dopredu vzdávaš svojho práva na zmenu prac. zmluvy a ZP takéto ujendnania povazuje za neplatné..

katarinamarkova
24. jan 2018

@kubaj v tvojej pracvonej zmluve máš ako presne definovaný pracovný čas??

kubaj
autor
25. jan 2018

Žienky ďakujem vám za odpovede. Pracovnú dobu mám v zmluve 35 hodín týždenne.