Mám odísť zo školstva?

mela7
31. jan 2023

Ahojte,
učím na ZŠ - 1. aj 2. stupeň už 4 rok (viem, že je to krátko). Idem si momentálne dorábať učiteľstvo pre 1. stupeň, lenže kvôli tomu, že som Ing. musím študovať externe ďalších 5 rokov (Bc+Mgr). V budúcnosti chcem určite učiť na 1. stupni.

Momentálne som už tak zúfala z deti na 2. stupni a celkovo s učenia na 2. stupni, že už ma ani tá práca s nimi nebaví. Je to viac o vysvetľovaní ako sa správať na hodine ako učení. Keď učím na 1. stupni (čo je 9 hodín z 23), tak na tie hodiny sa teším, bavia ma...

A tak rozmýšlam, že by som chcela skúsiť prácu mimo školstva (pôvodne mám vyštudovanú ekonómu + rozšírujúce štúdia kvôli aprobácií) a potom sa opäť do toho vrátiť...

Lenže rozmýšlam či vydržať do júna alebo odísť už teraz (druhú prácu som si ešte nenašla - nemám žiadne veľké záväzky, deti hypotéku, nič... ). Do práce vstávam nerada, domov sa vraciam s nervami, potom ma ešte doma čaká kopa roboty a absolutne už nevládzem....

Čo myslíte? Zostať a vydržať do júna alebo radšej odísť teraz a ísť na úrad práce??
Mám manžela, ktorý zarába dosť a povedal, že rozhodnutie nechá na mne...

luccija
31. jan 2023

@mela7 už by som s deťmi skončila sk.rok.
A potom by som odišla zo školstva..

nely1704
31. jan 2023

@mela7 tak či tak máš asi nejakú výpovednú lehotu. Ak máš z toho stres, nechaj to tak. Nikto neocení, či si vydržala do konca roka alebo nie... daj len na svoj pocit a dohodni sa s manželom. Aj by som ta povzbudila, aby si vydržala ale koniec šk.roka býva najhorší.

mela7
autor
31. jan 2023

Ďakujem za radu. Výpovednú lehotu mám iba 1. mesačnú, pretože som podpisovala úplne novú zmlúvu.. Triedna našťastie nie som. Môj pocit je, že to do júna nezvládnem, nezvládam to už teraz. Bola som aj 2 týždne PN, aby som si oddýchla a vôbec mi to nepomohlo. Doktor mi povedal, že mi odporúča zmeniť prácu....

gemerka17
31. jan 2023

@mela7 učiť na strednej škole si neuvažovala? Tam predsa to správanie môže byť lepšie, ak pôjdeš lepšiu strednú školu.

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aaadkaaa
31. jan 2023

Preco si musis urobit komplet vysku, ked uz ucis? Mas doplnujuce pedag.studium? Ake mas pedag.vzdelanie? Mozno by si mohla skusit pravu asistentky a uvidis, ci chces v skolstve zostat, alebo nadobro odides

vikusjk
31. jan 2023

@mela7 ucit decka v dnesnej dobe... wow, mas moj obdiv 👍

mela7
autor
31. jan 2023

@aaadkaaa pretoze na 1. stupen nemozem mat Ing. titul + DPŠ. Na rozšírujúce štúdium 1. stupňa ma tiež nepríjmu, pretože mám Ing. titul, z Komenského mi to napísali, že musím od začiatku....

ropucha6
31. jan 2023

Ak tam chodis s nechutou, tak skonci hned.

mela7
autor
31. jan 2023

@sella38 Presne tiež tak, ja mám 9 hodín na 1. stupni a tam je to super, veľmi ma to baví - preto som sa rozhodla si urobiť 1. stupeň 🙂 a potom prídem na 2. stupeň a tam celú moju energiu, motívaciu pošľapu

aaadkaaa
31. jan 2023

@mela7 to je skoda...ale ak ta to na 1.stupni bavi, tak ai tu skolu urob. Zatial ale zmen pracu, ked na 2.stupni sa ti nepaci, aby si nevyhorela skor,ako dostudujes

mela7
autor
31. jan 2023

@gemerka17 neuvažovala... aj keď by som mohla. Docela sa obávam, aké by to tam bolo po týchto skúsenostiach čo mám s 2. stupňom....

loginexistuje
31. jan 2023

@mela7 tak proste daj vypoved teraz uz aj tak skoncis az k maju.
na urad prace by som sa hlasila podla toho ci mas narok na podporu, podla odpracovanych rokov

ak mas podporu od muza chod studovat a uvidis ale teda deti vedia byt problemove aj na prvom stupni

mela7
autor
31. jan 2023

@loginexistuje Na podporu nárok mám, ak dám výpoveď vo februári tak končím k 31.3.2023. Študovať pôjdem externe popri práci, ale uvažujem o inej - čo mám pôvodne vyštudovane... Hej to viem, že sú problemové deti aj na prvom stupni - ale tam mi to nejako nevadí, tam sa mi páči, že si triedna, že máš prehľad o tých deťoch, je to také ako keby si im bola druhá mama, tuto 2. stupeň mi príde taký neosobný, aj to striedanie skupín mi už začína vadiť...

mela7
autor
31. jan 2023

Len uvažujem, že či to má vôbec cenu pri takýchto podmienkach čo mám a tých deťoch to vydržať do júna....

loginexistuje
31. jan 2023

@mela7 hej mas pravdu nevsimla som si tu mesacnu tak potom daj vypoved

to je na tebe ale ak si bola dva tyzdne na PN a nedavas ist znovu do prace tak asi nemas velmi na vyber daj vypoved a strihaj meter
v skole si poradia 😉

siska53
31. jan 2023

@mela7 ak mas oporu v muzovi, daj vypoved, ako si chcela.. dva mesiace uz nejak vydrzis..do juna prilis daleko.

lenka_mat
31. jan 2023

Odísť, ja som odišla po polročnom vysvedčení, ozaj mi to za to nestálo, dobre som urobila aj keď to mnohí v okolí nechápali, mali kopec rečí..ale to mi už bolo jedno.

akvi
31. jan 2023

@mela7 skonči hneď, nemá cenu sa trápiť. Viem presne, o čom hovoríš.

gabrielamodrykonik
31. jan 2023

@mela7 ja by som vydrzala do juna. A potom sla od jula do konca roka na urad prace a vybrala si podporu a oddychla si, plus by som si hladala novu pracu s nastupom od januara buduceho roku. A aspon budes mat cas od septembra, ked nastupis externe na vysku, sa zase zabehnut do studia. Ked dostudujes, chod ucit na prvy stupen a spln si svoj sen. Inac je super, ze mas muza, ktory ta podporuje a dokonca ta ani nenuti pracovat, takze mas na vyber viac moznosti.

ibrunova
31. jan 2023

@mela7 aké predmety učíš?

mela7
autor
31. jan 2023

@ibrunova matematiku (6-7 ročník), informatiku (3 až 8 ročník), výtvarnú (3 a 4 ročník)... najväčší boj je ta matematika :(

mela7
autor
31. jan 2023

@gabrielamodrykonik hľadám si novú prácu už postupne teraz, rozposlala som nejaké životopisy, pretože minulý týždeň som mala už slabú chvíľku a povedala som, že ak ma príjmu tak idem :D tak teraz čakám na nejaké reakcie... Dovolenka mi nevyjde na celé prázdniny, pretože sa mi kráti (mám 30 dni dovolenky + 10 prenášam, spolu 40) a do konca augusta potrebujem 50 dni dovolenky, pričom toľko náhradného voľna nenahrabem, takže preto aj rozmýšlam nad skorším odchodom a to mi už môže byť jedno... Tak som zvažovala, že ak si nájdem vo februári robotu od 1.4, tak odchádzam už teraz a keď si nenájdem, tak asi to už vydržím, aj keď ma to asi bude stáť dosť na psychickom zdraví

ibrunova
31. jan 2023

@mela7 ja ťa chápem, ja som kedysi učila, anglinu na druhom stupni 2 roky celé a potom do decembra. Nejako som vyhorela, a neľutujem, že som odišla. To 1-4 sa dá študovať aj externe?

mela7
autor
31. jan 2023

@ibrunova áno, skoro všade sa to dá 🙂 Na Trnavskej univerzite, na Komenského, v Ružomberku aj v Nitre 🙂 ten prvý stupeň mám informatiku a výtvarnú, občas som suplovala aj matematiku na prvom stupni a veľmi ma to bavilo, aj tá práca s tými deťmi bola viac kreatívnejšia

danik1505
31. jan 2023

@mela7 ja ťa chápem.. Som v školstve 13 rokov a už meliem z posledného.. Lebo ak chceš tie deti niečo naučiť a zároveň ich musíš aj vychovávať je jasné že vyhoris... Ja mám teraz deviatakov. Chcem ich dotiahnuť a vážne považujem, čo ďalej.. 😏

benit
31. jan 2023

@mela7 ucim na 1.stupni. staci mi prejst sa cez prestavku po druhostupniarskej chodbe a utekala by som ako forest. Zastupovanie je cista katastrofa.
Ak mas mat z toho stres, chod kade lahsie. Dobrovolne by som tam veru nebola. Viem, ze druhostupniari ked vidia prvakov maju husinu, ale radsej sople utierat ako pubertaci.

loginexistuje
31. jan 2023

@mela7 ja by som odisla ak mas podporu muza necakala by som ak sa prepalis v psychickej oblasti moze to dlhsie trvat nez sa das dokopy.

vikinka007
31. jan 2023

@mela7 Tiež ti odporúčam SŠ, keď už máš DPŠ. Obchodná akadémia ma ešte stale výberových žiakov a to je omnoho lepšie ako akotrapit sa na ZŠ.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz