Mám nárok na pracovný posudok od zamestnávateľa?

krtko66
9. mar 2011

Ahojte.
Chcela by som sa opýtať, ohľadne nároku na pracovný posudok od bývalého zamestnávateľa. Som na predlž. rodič. dovolenke zo zdravotných dôvodov. Zamestnávatel po 3 rokoch mi dal výpoveď z organizačných dôvodov s odstupným, /ešte som nemala vybavenú predlž.rod.dovol, rozdiel bol asi 2 týždne/
Dal mi zápočtový list, ale pracovný posudok nie. Bolo to 15.3.2009.
V súčasnosti si hľadám zamestnanie a potrebujem k dokladom aj pracovný posudok od bývalého zamestnávateľa. /pôvodný majiteľ firmy počas mojej
rodič. dovolenky zomrel a firma sa premenovala a vedie ju jeho dcéra, pod iným názvom/ . Ona mi tento posudok odmieta dať, keďže tvrdí, že by mi to
mohol vydať len jej otec /čo už nie je reálne/. Výpoveď mi však dala firma premenovaná, pod jej vedením. Chcem sa opýtať, či mám nejaké právo si
ho od nej žiadať /aj keď prešiel už nejaký čas od výpovede/, alebo nie.

Ďakujem za akúkoľvek radu.

ivica7793
11. mar 2011

Podľa §75 ZP po skončení pracovného pomeru máte nárok na pracovný posudok od vášho zamestnávateľa. Zamestnávateľ vám ho musí vystaviť do 15 dní, odkedy ho o to požiadate avšak nie je povinný vám ho vydať skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Píšete, že výpoveď Vám dala už firma po premenovaní, to znamená, že na ňu prešli práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov predchádzajúceho zamestnávateľa ( § 27 Zákonníka práce: Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak) Odporúčam Vám požiadať o prac.posudok písomne, nevidím dôvod, prečo by Vám to nemali vydať aj s odstupom času.