Mám nárok na dovolenku spred materskej?

catusca
19. sep 2018

Dievcata, co ste v tom zbehle, vedeli by ste mi, prosim, poradit? Potrebovala by som vediet ci mam narok na dovolenku este za rok 2016, kedy som od 1.1.2016-13.2.2016 bola na materskej a od 14.2.2016 do konca roka na rodicovskej. Myslim, ze by mi tam mali vyjst 2 dni dovolenky, no moj zamestnavatel tvrdi, ze 0. Dakujem.

katarinka289
19. sep 2018

@catusca podla mna ano. Ved v tom roku si bola mesiac a pol na materskej. Viac ti povie @evittam

zorka88
19. sep 2018

tiež si myslím že áno 🙂

rakywanda
19. sep 2018

Podľa mňa nie lebo v roku 2016 neodpracovala potrebný počet dní, aby nárok vznikol

luccka987
19. sep 2018

Mne učtovnička mojho zamestnavatela povedala že za cely čas čo som na materskej je zamestnavatel povinny vyplatit mi dovolenku...takže ano narok máš🙂

katarinka289
19. sep 2018

@rakywanda ako ich mohla odpracovat, ked bola na materskej. Je to blbost. Ja som mala retazovy porod, cize som po rodicovskej nenastupila, hned som nastupila na druhu matersku a aj z tej som dostala celu dovolenku

catusca
autor
19. sep 2018

@rakywanda mam odpracovanych min. 21 dni a tam vraj vznika narok v dlzke 1/12. Ide o to, ze zamestnavatel mi zaroven tvrdi, ze sa mi to krati a tak mam nula. Ale ja si myslim, ze sa mi nema co kratit. Lebo krati sa dovolenka za kalendarny rok (ak zamestnanec odpracuje min 60 dni) a to nie je moj pripad. Vychadzam z tohto: https://www.mup.sk/33/komentar-k-zp-105-dovolen...

katarinka289
19. sep 2018

@catusca v tom sa nevyznam, no mne vyplatili celu

miriam439
19. sep 2018

@catusca Myslím, že rozmýšľaš správne, lebo rodičovská síce kráti dovolenku, ale len tú za kalendárny rok (čiže, ktorá vzniká po odpracovani aspoň 60 dní v roku) a nekrati dovolenku za odpracované dni (teda tú 1/12 za každých 21 odpracovaných dní). Materská dovolenka sa určite ráta ako odpracované dni.
Aspoň ja som to takto pochopila po naštudovani zákona a odborných článkov, pretože som to hľadala, lebo mi skoro takto isto ako tebe vyšla materská v tomto roku. Ale so zamestnávateľom to budem riešiť až po skončení rodičovskej dovolenky, tak dúfam, že mi to takto uzná.

ivushka19
19. sep 2018

@catusca pekny den, mate pravdu, narok mate na za kazdych 21 dni v dlzke 1/12, pretoze materska dovolenka sa berie ako odpracovany cas..... Tuto dovolenku vsak nemozno kratit.... Odvolajte sa na zakonik prace, paragraf 109 ods 6.... hadam pomoze 🙂 Pise sa tam, ze dovolenku za odpracovane dni mozno kratit len z dovodu absencie /neospravedlnene vymeskana zmena/

yonce
19. sep 2018

ano, mas narok na dovolenku ak to je presne takto ako si napisala!

catusca
autor
19. sep 2018

@miriam439 no ved to, tiez som zahajila samostudium lebo sa mi to nezdalo. uz len ako presvedcit osobu "od fachu", ze sa myli. Dam potom vediet ako som dopadla, aby si aj ty vedela pri nastupe 😉
@ivushka19 super, dakujem, presne takto to chapem aj ja, dokonca som to tej uctovnicke aj pisala. ale furt mi to chce kratit.
@yonce dakujem.

miriam439
19. sep 2018

@catusca No veď ja som od fachu, ale v poslednej práci sme takto ako ja nemali ženy na MD na prelome rokov. Preto samoštudium. A tiež neviem, ako to pochopí moja nástupkyňa, keďže za mňa zamestnali ženskú dosť neskúsenu v danom odbore. Takže si veci môže vysvetľovať po svojom. A ja sa tam už asi nevrátim, takže sa budú isto trhať o každý deň dovolenky, aby nemuseli preplácať 😕

majusqa77
19. sep 2018

@catusca narok na 1/12

catusca
autor
4. okt 2018

Dievcata, tak uctovnicka mi to stale neuznala. Existuje nejaka institucia alebo vierohodny portal, kde by mi v tomto poradili a ak by som mala narok, tak jej to mozem ukazat?

ivushka19
4. okt 2018

@catusca zakonnik prace, vyssie som uz uvadzala presne paragraf.... uctovnicka by mala viac citat.... alebo mat aspon snahu dostudovat... Ona vam dala nejaky paragraf alebo dokaz na zaklade coho to krati? Na co sa odvolava?

majusqa77
4. okt 2018

@catusca nech ti da oficialnu info - mail, list. tazko sa odvolavat na nieco, co nevies ako pocitala

catusca
autor
7. okt 2018

@ivushka19 odvoláva sa na paragraf 109, podla ktorého sa mi ta vzniknutá dovolenka akože ma krátiť.

catusca
autor
7. okt 2018

@majusqa77 nič nepočítala. Jednoducho tvrdí že nemám ziadnu lebo sa mi krátila. Nasa komunikácia je cez mail.

majusqa77
7. okt 2018

@catusca ale novovzniknuta, teda ta za rok 2018. Nemoze ti kratit dovolenku vzniknutu v 2016 koli rd v roku 2018