Mám nárok na dovolenku počas materskej? Ako ju vyčerpám?

exupery
20. nov 2010

Ahojte,zaujima ma ,ci mam narok na dovolenku u zamestnavatela,za obdobie materskej,ak som zamestnan na dobu neurcitu,precovny pomer stale trva.Ako ju potom uplatnit?Pisomne ,ustne,musi mi ju zaplatit,ci prenasat ,az kym sa nevratim naspat do zamestnania,alebo ako to vlastne je?Kazdy mi povie inak.

28jaja28
20. nov 2010

narok maš,,,ja mam tiež zmluvu na dobu neurčitu a ked som sa po materskej šla spytat či si ju mam vyčerpať pred nastupom na rodičovsku,(ako mi bolo povedane pred nastupom na matersku) ekonomka mi povedala,že lepšie bude ak si ju necham a vyčerpam po nastupe do prace,alebo ak sa nehodlam vratit vyplatia mi ju.ale každy zamestnavatel to robi asi inak,treba sa spytat toho svojho. 😉

janka_pn
20. nov 2010

narok urcite mas, ja som cerpala pred nastupom na matersku. na tvojom mieste by som si ju cerpala po skonceni rodicaku, aspon mozes zostat s dietatom doma trosku dlhsie 😉

olifcek
20. nov 2010

narok mas. pribudla Ti dovolenka za 6 mesiacov, cize pravdepodobne 12 dni, alebo viac, podl TOHO, KOLKO MAS ODPRACOVANE, a teda, mozno mas i 14,5dna. preplatit ti ju nesmie pokial si v pracovnom pomere. vycerpat si ju mozes po skonceni MD a pred nastupom na RD, alebo po nastupe do prace po RD. s tym, ze zamestnavatel Ti pravdepodobne nariadi hned po nastupe cerpat vsetku zvysnu dovolenku a teda i tu, ktoru si si nevycerpala pred nastupom na MD, a az tak fyzicky nastupis do prace. prepadnut Ti podla zakona nesmie, takze pohoda, akurat, ze Ti jej cerpanie moze zamestanavtel nariadit podla jeho predstav az nastupis do prace.

kablika
20. nov 2010

Práve pred týždňom som volala so zamestnávateľom. Je to tak, že buď budeš dovolenku čerpať po skončení materského príspevku (zo sociálnej poisťovne, 28, resp 37 týždňov) a o rodičovský príspevok (úrad práce soc.vecí a rodiny) tak požiadaš až po vyčerpaní dovolenky. Takže v tom prípade ti príde na účet zaplatená dovolenka. Alebo o čerpanie nepožiadaš a bude sa ti prenášať, dokým nenastúpiš do práce.
Čo je podľa mňa lepšie.
Napr budeš na rodičáku naozaj 3 roky, tak sa to slušne nazbiera a tak, keď bude bábo choré, nepotrebuješ OČRku, ale dovolenku. Tá je aj lepšie platená.
Navyše. Ak si pracovala, a požiadaš o rodičovský príspevok až po novom roku, budeš ho mať 190e mesačne. Ak ešte do 31.12 tohto roka, tak budeš mať 256e......Čo dodať? Teda, ak by ti náhodou dovolenka oddialila nárok na rodičovský príspevok, určite nečerpať!! To je aj môj prípad.....Dovolenkové peniažky počkajú....