Mám nahlásiť krádeže zamestnanca?

8. feb 2024

Ahojte, čo by ste robili na mojom mieste ? Poznám jednu osobu, ktorá pracuje v predajni na Slovensku. Je to firma, ktorá má sieť predajní po celom Slovensku, všetci ten obchod poznáme (niesu to potraviny). Viem o jednej osobe ktorá odtiaľ berie tovar, neviem presne koľko, ale pár stovák ročne si takto určite privyrobi, pravdepodobne aj viac. Vynáša to von a jej rodinný príslušník to potom predáva cez bazos. Dôkazy v podstate nemám, len vyhľadať inzeráty na Bazoši, plus keby si spravia inventúru určite zistia že im to chyba. Čo v podstate aj pri každoročnej inventúre vždy zistia, ale tak predpokladám že ich nenapadne, že to je vinou zamestnanca.
Ja mám strašný vnútorný rozbroj. Ja nechcem nikomu zle, nechcem aby mala zle ani tá osoba, ale aj mi je ľúto majiteľa tej firmy, aj keď áno ma zárobky že toto "sa stratí" ale aj tak. Zároveň si ale predstavím že narobiť problémy niekomu, bojím sa že mi potom karma vráti atď. Že to robia vie veľmi veľa ľudí, ten rodinný príslušník sa tým chváli pri predaji aj hocikomu. Čo by ste robili ?

babulkomale
8. feb 2024

🍿🍿🍿☕☕☕

viestta
8. feb 2024

Rodinny prislusnik sa riadi heslom Kto nekradne, okrada svoju rodinu. Neviem co by som robila, ale asi cakala kym mu na to pridu

heln
8. feb 2024

moj manzel pracuje v predajni elektra, kde maju drahsie veci zamknute vo vitrinkach, co pri inventure chyba, pekne sa rozpocita a platia manko, pretoze to nemohol ukradnut zakaznik. ver tomu, ze ked sa situacia opakuje, tak pozeraju s veducim kamery a tiez nie raz zistili, ze nejaky kolega kradne, tiez daval fotky na bazos. okamzite rozviazanie pracovneho pomeru.
a tej osoby ti vobec nemusi byt luto, je to proste zlodej.

autor
8. feb 2024

@viestta len pre upresnenie nieje to môj rodinný príslušník ale toho zamestnanca. Aké teda asi to aj tak chápeš, len preistotu

autor
8. feb 2024

@heln no toto nieje vo vitríne a kamery zrovna v tej predajni niesu, každopádne vynáša to cez sklad na parkovisko atď. Nedáva sa pri inventúre nič platiť zamestnancom a inventúra býva vzdy veľmi zlá

domkakvet
8. feb 2024

Nijako to neries.

vyrovnanaosoba
8. feb 2024

Keď ti to urobí dobre, napíš im list, anonymný. Ale karma aj tak vie, kto to písal 🫢
Ja som zase veľmi spravodlivá a myslím, že aj voči zamestnávateľovi a ostatným zamestnancom by bolo fér, aby to vedeli.

girl2524
8. feb 2024

Ja osobne by som sa do toho nestarala. Aby si neuskodila este sebe keby ten zamestnanec nahodou zisti kto ho bonzol.. ak to nevadi majitelom firmy ze im to chyba tak ich problem( ak by im to vadilo tak by to riesili a zistili..) bonzakov nema nikto rad mozno klesnes aj v ociach inych kolegov ktori ovtom vedeli

autor
8. feb 2024

@girl2524 ja tam s nimi ale nepracujem

autor
8. feb 2024

@vyrovnanaosoba karma vie kto to písal ale zároveň karma vie, že viem o tom že niekto iný má menší získať kvôli krádeži a ja to nechám tak. Hrozna som v tomto ,😅 predstavujem si potom že aj majiteľ tej firmy má rodinu deti atď

gabrm
8. feb 2024

@autor
Áno na Slovensku je to stále tak,že keď niekto niečo ukradne,tak sa to berie ako normálne. Tá mentalita sa ale ani ešte dlho nezmení. Je to tu zakorenené ešte z čias komunizmu,kedy sa hovorilo,že kto nekradne-vlastnú rodinu okráda. Ludia sú stále takí a preto su taký aj zamestnávatelia,tiež sa snažia zamestnancov oje... o čo sa dá. Keď majiteľ má rodinu a deti,máš pocit že by tým nejako trpel,je to na ňom vidno,že by práve pre toto nejako trel biedu?
A či by som to nahlásil?neviem,ale ja asi nie. Povedal by som si,že to nie je moja starosť a mám dosť svojích starostí. Viem veľa takýchto veci a skôr si to nechávam pre seba a niekedy ti to môže pomôcť,resp zachrániť kožu,aj keď to bude za 20-30 rokov. Veľa ľudí ostane prekvapených ,keď sa im také niečo pripomenie za X rokov. Aspoň ja som taký,ja to tak beriem.

20erika07
8. feb 2024

Ja by som nic nenahlasovala. Na každého raz pride. Aj tej osobe raz dakto klepne po paprčiach. No to som ja, iní by boli mozno akčnejší .

beata_k
8. feb 2024

Ziadna karma neexistuje. Je to len vyhovorka pre ludi, ktori nechcu vziat zivot do vlastnych ruk.
Skus napisat anonymny list.

madeline1
8. feb 2024

Lenze ty nemas priame dokazy. Ty si nieco len videla, ale asi skor len pocula. Fotka na bazosi nepreukazuje, ze je tovar z toho obchodu. Pises akoby si si bola sto percentne ista, ale ziadne dokazy ani sama pre seba nemas. Nie je jasne, ci je to tak ako pises a ani si to neuvedomujes. Z toho co pises moze byt ten clovek nevinny a ty mu ides skodit.

autor
8. feb 2024

@madeline1 nie, som si 100% istá, videla som to na vlastné oči mnohokrát

viestta
8. feb 2024

Po dnesku moze pan spokojne spavat aj kradnut. Aj keby mu na to prisli, nic mu nehrozi. Ta zberba v parlamente prekopala Trestny zakon a zlodeji sa stali chranenym druhom

vanilkovazmrzka
9. feb 2024

Myslim, ze keby tie straty pre danu firmu boli likvidacne, uz davno maju nezrovnalosti v inventure nejako poriesene. A na tvojom mieste by som ja osolovila danu kradnucu osobu. Ci sa za svoje chovanie nehanbi.

janagem
9. feb 2024

Mňa zaujíma - ako vieš, že to kradne a nie napríklad kupuje a veľkou zľavou? Lebo hovoríš len o parkovisku a fotkách na Bazoši.

katka700
9. feb 2024

@viestta Aj tu z niektorých príspevkov vidieť že kradnúť je vlastne v poriadku dokonca šikovnost, voličska základna zložená zo zlodejickov odrbavacov a poberateľov dávok sa môže radovať.

belaaaaaaaaa
9. feb 2024

@katka700 Ahoj. Ak nemáš istotu, dôkaz alebo niečo priame určite nie.Ak by to nebola pravda, asi by si nemala veľmi dobrý pocit. Asi tak.

autor
9. feb 2024

@janagem pretože som tam kedysi pracovala aj ja. Žiadne nákupy neboli možné, žiadna zľava.
Vždy všetko z inzerátov chýbalo pri inventúre.

autor
9. feb 2024

@belaaaaaaaaa mám absolútnu istotu

autor
9. feb 2024

Čakala som inak, že sa tu do mňa všetci pustia že samozrejme nahlásiť. Nečakala som že prevažovať budú reakcie že to mám nechať tak. Vy by ste nechceli vedieť, keby podnikáte, že vo vašej predajni kradne zamestnanec ? Vy ten tovar kúpite, zaplatíte zaň a niekto si ho vezme len tak a opakovane

beata_k
9. feb 2024

Co robi majitel pre to aby nevznikalo manko? Mavne rukou a odpise? Tak potom? Ked ma on v pazi, tak preco by si sa tym mala zaoberat ty.

tiika
9. feb 2024

Zaujímavá záležitosť 😅
Snažila by som sa vcítiť, ako by ti bolo v roly majiteľa i dotyčného, možno na niečo prídeš.
Ak chceš nejako “uľaviť” svojmu svedomiu, môžeš ešte anonymne upozorniť dotyčného, na to, že čo robí nie je správne, že sa to o ňom vie a mal by od toho upustiť; to by bola možno taká avsak pre niekoho smiešna 3. stredná cesta

cacianka
10. feb 2024

Skús poslať fotky/ inzeráty z bazošu majiteľovi, nech si overí kedy mu tento tovar zmizol zo skladu/ predajne. Mmch je to jeho vina, že nemá tovar zabezpečený, kamery, hmotnu zodpovednosť zamestnancov za tovar a manko. Tak mu to pripomenúť.
Asi by sa mi ťažko žilo, keby viem presne i takýchto odrboch, o presnom postupe a systéme, a nič neriešim. Cítila by som sa ako zlodej a podvodnik, keď sa ten dotyčný ešte aj vystatuje chrapunsky

sinusoida
10. feb 2024

Ja by som to anonymne nahlásila, veď dostáva výplatu, prečo by práve on mal mať z toho nezákonný osoh.

nelka93
10. feb 2024

Tvoja istota žiaľ nestačí, treba mať dôkaz. Kamerové záznamy, fotky, priznanie a podobne. Bez toho je to len slovo proti slovu