Mám dať výpoveď?

21. jún 2024

Ahojte, pracujem v štátnej správe približne 4 roky (Mám VŠ, 36 rokov, plat cca 1200 v hrubom, bývam v Trnavskom kraji, anglicky jazyk ovládam na úrovni A2). Svoju prácu mám naozaj rada, aj keď som tabuľkovo zaradená veľmi nízko a naozaj mám väčšie ambície. Na oddelení (sme čisto ženský kolektív cca 30 žien ), patrím medzi najmladšie. Pred takmer 2 rokmi nám zmenili riaditeľa odboru, chcela som sa pred ním šplhnúť (veľká chyba) a ukázala som mu, čo všetko dokážem. Odvtedy na mňa hádže množstvo povinnosti, reálne pracujem za 3-4 ľudí. To čo nestihnem kvôli klientom v práci, dokončujem doma po nociach. Stane sa, že ešte o 2hej ráno pracujem. Nechcem dehonestovať svoje kolegyne, ale ako zamestnankyne sú neschopné, nedokážu pracovať so základnými systémami v počítači, nerozumejú interným normám a metodikám. A keďže väčšina z nich je tesne pred dôchodkom, nemajú žiadne ambície niečo na oddelení zmeniť a zlepšiť ho. Pracujú do výšky svojich platov a keď padne 15:00, vypadne im pero z ruky a idú domov (neberú ohľad na ľudí, ktorým pre ich neochotu nemusia byť v termíne vyplatene peniaze ). Som frustrovaná, lebo ma nebaví byť referentkou, myslím si, že mám na viac. Ale riaditeľ sa bojí zo mňa spraviť vedúcu ( o túto pozíciu som prejavila záujem ), lebo nechce túto funkciu zobrať osobe, ktorá tam pracuje 25 rokov. Reálne táto vedúca pracuje o 70% menej, než ja. Na iných oddeleniach sa stávajú ľudia vedúcimi a riaditeľmi pomaly do roka, nakoľko sa tam dohadzujú rodinný príslušníci a kamaráti (vitajte v štátnej správe). Svoju prácu mám naozaj rada, ale každé ráno po príchode do práce prvých 20 minút plačem, keď vidím kolegyne s vyloženými nohami s kávou v ruke, ako klebetia a nemajú čo robiť a ja sa môžem zblázniť lebo nestíham. Mesačne mám cca 60 hodín nadčasov, ktoré nemám zaplatené. Plat tabuľkový, nemám ani väčšie osobné ohodnotenie. V podstate moje postavenie v práci je blbec, ktorý spraví špinavú robotu. Neskutočne chcem odísť, ale mám strach, že nič lepšie nenájdem. Čo mám robiť ?

crazy_cat_lady
21. jún 2024

ahoj, podla toho co opisujes, by som na tvojom mieste urcite zmenila pracu. bohuzial, v statnej sprave to takto na vela poziciach chodi, ze ludia, ktori su tam pomaly po tom, ako skoncili VS, sa nejdu pretrhnut (toboz, ked maju nejaky ten rok/dva roky do dochodku) a ako sama pises, mas na viac a mas aj vyssie ambicie, si mlada, nic ta tam nedrzi, zatial si hladaj popritom nieco lepsie.. drzim palce 🙂

zuzanka.zuzu
21. jún 2024

ale vždy to tak bolo, že zapriahajú toho koňa,, ktorý najviac ťahá 😉 a okrem toho že neovládaš angličtinu a máš vysokú, tak čo vlastne vieš robiť? akú máš tú vysokú? asi nič špeciálne, že?

janka95
21. jún 2024

Nenechaj sa zdierať. Už by som tam nebola. Neverím že si nedokážeš nájsť niečo lepšie 🙂

som_realistka
21. jún 2024

Odišla by som, smeruješ k vyhoreniu

sisa_s
21. jún 2024

Za 1200e v hrubom by som urcite nepracovala o 2 rano...je tvoja chyba, ze nechas so sebou zametat, nepreplatene nadcasy...a rozculuju ta tie, ktore o 15:00 odidu, lebo nemaju z toho nic, keby tam ostali dlhsie...

beata_k
21. jún 2024

Dat vypoved.

nunik06
21. jún 2024

Podľa môjho názoru nedávať výpoveď ak si v štátnej službe, ale poobzerať sa po niečom inom v štátnej správe a ísť trvalým preložením

salome123
21. jún 2024

o tomto presne je statna sprava. aj keby si bola veducou, tak nic nezmenis a bola by si ovela viac frustrovana. hladaj si nieco mimo statnej spravy

luccija
21. jún 2024

Vieš si predstaviť byť tam o 5 rokov?tam je tvoja odpoveď.Uz dávno by som bola preč.Ano, tvoja chyba, že si ukázala, že si šikovná a ostatné pijú kávu.Niekto pracuje v noci, lebo zodpovednosť a druhá bude vedúca, lebo tam posedkava xy rokov

lejla77
21. jún 2024

Pri tvojej šikovnosti by som hľadala niečo, kde ťa adekvátne ohodnotia. Hľadaj určite.

haley7897
21. jún 2024

Obzeraj sa po novom mieste a keď nájdeš, potom odid. Neodišla by som kým nemám nove miesto. Uvidíš, ze už len s perspektívou nového miesta sa ti bude do starej práce chodiť lepšie vediac, ze tam už len "strihas meter". To svetlo na konci tunela spraví rozdiel a časom nájdeš aj novú prácu a reálne odtiaľ odídeš. Držím palce

tykat
21. jún 2024

Uprimne? aj ked nie som zastancom odrbavania, isla by som na 2-3 mesiace na marodku (z vyhorenia?) a hodila im to vsetko na hlavu.
A za ten cas sa poobzerat po niecom inom, kludne na inom oddeleni, inom urade.

luccija
21. jún 2024

Ak by riaditeľ chcel dá ti štedré osobné, odmeny aspoň by si mala nejaké zadostucinenie

neviditelnypes
21. jún 2024

Ano.

diewcatqoo
21. jún 2024

Mas 36 rokov. Uz by si mohla pochopit, ze zadarmo ani kura nehrabe. Prepac, ale za 1200 Eur v hrubom pracujes do 2 rano a mas kazdy mesiac cca 60 hodin nadcasov, ktore nemas zaplatene? Ach jaj, sorry, ale si blba... preco si toto robis? Si na ceste k vyhoreniu.
Zacni sa obzerat po niecom inom. Len aj v tej novej praci sa potom nezotroc.

isis234
21. jún 2024

Niečo podobné som zažila... kamoška ma prehovárala.....Hľadaj si prácu.
Pracuj len dokedy máš pracovnú dobu.. do 15 hod.? Tiež polož pero, vypni počítač.
To, že kolegyne majú pár rokov do dôchodku a nie sú ochotné sa učiť viac, ich problém.
Za NIKOHO nepracuj !! Ak ťa požiada nadriadený, aby si pracovala dlhšie, trvaj na tom, nech ti zvýši plat.
Hľadaj si prácu. Verím, že si nájdeš, kde budeš spokojná (plat, kolektív). Až potom daj výpoveď.

7miriam77
21. jún 2024

Ja by som tam nebola už ani minútu, doslova ťa využívajú, nájdeš si lepšiu prácu, šikovných ľudí je ako šafranu. Neboj sa zmeny, horšie to nebude 💪💪🍀

haley7897
21. jún 2024

@7miriam77 hmm, dnes už kúpiš šafran hocikde. Na každé pracovné miesto a detto admin pozície máš obrovské množstvo záujemcov. A mnohí definitívne kvalifikovaní aj so skúsenosťami. A inak pôsobí záujemca ktorý chce ísť do lepšieho vš nezamestnaný záujemca.

micusa2222
21. jún 2024

a prečo nezmeníš prácu, keď si extra trieda ?

oliolijanka
21. jún 2024

Tak ale kde sa vie uplatnit clovek zo statnej spravy s anglictinou na urovni A2?
(To sa nevysmievam, ani to nemyslim ironicky, iba sa pytam)

autor
21. jún 2024

@micusa2222 ale ja som extra trieda vo svojom obore, on je tak uzkoprofilovy, ze sa viem uplatniť iba tam, kde som. Ale zase na druhej strane, rada sa učím nové veci, mysli, že aj pomerne rýchlo. Len sa bojím zmeny ...

haley7897
21. jún 2024

@oliolijanka nechcem byť zlá, ale moja skúsenosť je, ze mnohí co si píšu do životopisu b1, b2 sú reálne a2 😬

lejla77
21. jún 2024

a akú máš VŠ ?

crazy_cat_lady
21. jún 2024

ked teda si myslis, ze sa neuplatnis inde a bojis sa zmeny, tak tam zostan, lebo nic ine ako odist ti nepomoze..

oliolijanka
21. jún 2024

@haley7897 Ci A2 alebo B1.. proste anglicky nevie. A bude jej trvat minimalne dva roky, kym by bola s anglictinou pouzitelna.

haley7897
21. jún 2024

Ak sa bojíš zmeny o dôvod naviac nájsť najskôr novú prácu a potom odísť. Budeš vopred vedieť do čoho ideš.

haley7897
21. jún 2024

@oliolijanka nie nevyhnutne 2 roky. Veľmi závisí ako intenzívne sa štúdiu jazyka človek venuje. Zo základmi v jazyku, čo a2 je sa dá rýchlo posunúť vpred.

januska12323
21. jún 2024

Nie ty nemusíš zmeniť prácu ale hlavne seba. Z akého dôvodu robíš zadarmo doma? Práca ťa počká. Sprav si aj ty kávičku ráno a vylož nohy. Nemôžu si ťa dovoliť vyhodiť, kto iný by robil ako blbec?

autor
21. jún 2024

Aby to neznelo povysenecky, tak v tom co robím so naozaj dobrá, lebo ma to baví, čítam si všetky usmernenia, zmeny zákonov. Študujem si aj nad rámec svojich povinností lebo v provom rade, chcem, aby moji klienti vedeli na čo majú nárok. Vyštudovanu mám environmentalistiku.

sisa_s
21. jún 2024

Len uznaj..mas 36r a robis odbornicku vo svojej oblasti za 1200e...za tolko uz dnes ani absolventi nevstanu z postele a pytaju viac, lebo si vazia svoj cas a nenechaju sa vyuzivat...