Majú právo ma počas OČR vyhodiť?

mimuska125
16. apr 2020

Ahojte žienky idem k Vám po radu.Momentalne je situácia na Slovensku aká je a veľa z nás nemôže pracovať koli zavretým školam a škôlkam. Už mesiac sme doma a snažíme sa byť najlepšie ako vieme. Pomáhať a starať sa o naše deti. Aj na úkor financií atd.Je smutné preto že môj zamestnávateľ to nechápe.. A silou mocou ma chce dostať do práce. Tie hlúpe pripomienky kolegýň a vedenia. Ako odmakate tam roky ani raz nemarodujete snažíte sa.. A zrazu pride korona a bud pôjdete do prace alebo vyhrážky ze Vas vyhodia. Maju na toto právo?? Vyhodiť ma? Ďakujem

mogaa
16. apr 2020

@mimuska125 iba v prípade ktoré stanovuje zákon - rušenie prac.miesta, prípadne 2 vytýkacie listy.....ale už sa uvažuje o otvorení škôl a škôlok

evkamotka
16. apr 2020

To ti nepomozw, ak chcú vyhodit vyhodia. Spravia take zmeny, ze papierovo tvoje miesto akoze zanikne a je to

deti95060810
16. apr 2020

samozrejme že právo ťa vyhodiť nemajú . Teraz momentálne isto nie. Ale môže sa stať že o niekoľko mesiacov príde k znižovaniu stavu zamestnancov a môžeš z nejakého dôvodu byť na listine prepustených aj ty.... Lebo vieš, kto chce psa biť - palicu si nájde. Samozrejme že tam nebude priamo napísané že si bola doma v čase Corony ale zamestnávateľ si môže nájsť dôvod kde aký....Bežne sa to robilo pred pár rokmi keď bola nezanestnanosť....😉

mogaa
16. apr 2020

@deti95060810 ak sa znižujú stavy tak ani dôvod nepotrebujú🙂

deti95060810
16. apr 2020

@mogaa niečo uviesť do ľajstrov musia...resp. to robia tak aby to nebolo hromadné prepúšťanie....

mimuska125
autor
16. apr 2020

@mogaa
@evkamotka
@deti95060810 ďakujem Vám tak uvidíme ako to dopadne. Pracujem v obchode.. Tak tam teraz viem ze ľudí potrebujú ale tak v prvom rade je môj syn aj na úkor toho ze prídem o prácu. Len som chcela vedieť ci majú na to právo.. Ale máte pravdu oni si spôsob nájdu..

mala_zuzu
17. apr 2020

@mimuska125 ahoj, ja som si to akurát včera prezisťovala u účtovnícky v manželovej firme. Ja mám zmluvu na dobu neurčitú, tiež riešim tento istý problém ako ty u mna v práci. S tým, že u nás sa prvé kolo prepúšťania už spustilo, a určite bude aj druhe kolo. Momentálne som sa tomu zatiaľ vyhla, ale pochybujem, že sa vyhnem prepúšťaniu dalších zamestnancov ak budem doma s dieťaťom do septembra napr kým neotvoria škôlky.
Takze zistila som, že môžu tá prepustiť aj počas OČR aj počas PN, ale s tým, že výpovedna doba ti začne plynúť až po návrate do prace. Čiže ak sa naozaj škôlky otvoria až v septembri, a ty nastúpiš do prace v septembri, tak výpoveď ti platí až ku novembru, lebo ak máš už dobu neurčitú tak máš dvojmesačnú výpoveď. S tým, že máš ešte nárok po návrate do prace do 7 dni dať sa ešte na PN, ktorú môžeš potiahnuť další rok.
Ak by to chceli urýchliť, môžu dať výpoveď jedine z organizačných dôvodov, to ale znamená, že by ti zrušili pracovnú pozíciu a na tvoje miesto by nemohli najbližšie dva roky nikoho prijať, čiže kolegovia by museli zostať v takom počte v akom boli keď ty budeš odchádzať, čo je nezmysel chápeš. Potom ich môžeš dať buď na súd alebo poslať tam inšpektorát prace.
Možno sa to zamestnavatelia budú snažiť obabrať tým, že by Vám dali podpísať dohody o ukončení pracovného pomeru, v tomto prípade nič nepodpisuj a najprv si to všetko daj niekomu overiť, lebo v momentálnej situácii, ak máš dobu neurčitú, si zákonom chránená, takze tá prepustiť nemôžu, pozor na to!

mimuska125
autor
17. apr 2020

@mala_zuzu Dakujem velmi pekne za informacie ..budem zas o nieco mudrejsia ak pride k niecomu. Momantalne este skusaju ci sa isto nevratim. tak uvidíme ale dakujem pekne

ibrunova
17. apr 2020

@mimuska125 a aké veľké máš deti?

mimuska125
autor
17. apr 2020

@ibrunova mám syna ma 10 rokov

jasminet
17. apr 2020

viem, ze toto asi nechces pocut, ale ak je len trochu vola pracovat, treba sa dohodnut doma - dieta ma predpokladam druheho rodica, da sa ist 2 tyzdne na ocr jeden, 2 tyzdne na ocr druhy. my mame kolegynu, ktora je doma uz 2 mesiace s dietatom, najskor jedna choroba, potom druha choroba, teraz mesiac korona. dieta ma otca, ona noveho partnera na home office, cize v klude sa mozu prestriedat keby chcela...
rovnako ako sa striedaju ine rodiny

terina25
17. apr 2020

Ja som tiez doma s 2 detmi. Nemam sa zial s kym vystriedat.

mimuska125
autor
17. apr 2020

@jasminet ja som rozvedená bývali manzel je v Holandsku. a pracujem v obchode .tak tam sa praca na domov nedá ...

mimuska125
autor
17. apr 2020

@terina25 tak viem o com hovoris niekomu sa povie lahko len niekdy sa to neda. mam rodicov ktory este pracuju a mamka v zdravotnictve tak jej isto nedam syna strazit ked viem aka je teraz situacia..

ibrunova
17. apr 2020

@mimuska125 To zas nie je také malé dieťa, no neviem, to by sa dalo zvládnuť, ja že 3 ročné..

melli88
17. apr 2020

Rada typu: daj sa na PN a potiahni rok? To uz co je? Myslite ze lekari to len tak vypisu? Ved aj oni su kontrolovany

mimuska125
autor
17. apr 2020

@melli88 pani to tak nemyslela len poradila .. každý vie ze aj oni sú kontrolovaný a teraz duplom...

melli88
17. apr 2020

@mimuska125 byt rok na PN tiez nie je vyhra. Treba sa snazit miesto si udrzat alebo co najskor si nieco najst. Su odvetvia kde ludí vzdy treba.

mala_zuzu
17. apr 2020

@melli88 ježiš milujem takéto rypalky ako si ty, ktoré sa chytia len toho čo im z celého príspevku vyhovuje a sami si vedukuju určite závery 🤦🏻‍♀️ Kde si si prečítala že pani radim aby išla ďalej na pnku na rok prosím tá? Ja som jej povedala, na čo má nárok zo zákona. Tak prosím tá ak nevieš poradiť alebo nejako inak prispieť k téme, tak tu nepíš blbosti ktoré si si sama vydedukovala 🤦🏻‍♀️

snehulienka639
17. apr 2020

Heh ako ked vies ze ta tam nechcu, tak by som sa isto nesnazila o to, aby si ma tam proste nechali. Na niektorich vidis, ze maju zamestnancov fakt len ako otrokov

melli88
17. apr 2020

@mala_zuzu ...návrate do prace do 7 dni dať sa ešte na PN, ktorú môžeš potiahnuť další rok. Toto si radila! Toto nie je rada ako si zachranit pracu.

maciatkolulu
17. apr 2020

@mimuska125 tak ja sa necudujem kolegyni am a vedeniu, tvoj syn má 10. To naozaj zvládne byť sam. Aspoň trochu snahy ako sa dohodnúť na polovicny, skrátený dobu.

mala_zuzu
17. apr 2020

@melli88 prosím tá, nauč sa citát s porozumením🤦🏻‍♀️

maciatkolulu
17. apr 2020

@mimuska125 nemáš kamarátky, susedy, ved teraz je doma toľko ľudí.... A peniaze ti chýbať nebudú?

mimuska125
autor
17. apr 2020

@maciatkolulu a co mam z polovičnej skratej doby? Vidíte samé ako to je v obchode aká psycho teraz tak som doma a mam tie isté peniaze a chránim seba a syna. Myslím ze dôležité je zdravie teraz. Ja som sa len pytala ci majú právo má vyhodit..

mimuska125
autor
17. apr 2020

@maciatkolulu mam jasne.. Ale tak otravovať ľudí teraz keď je zákaz sa stretávať s rodinou nie to ešte s kamoškami atd.

mimuska125
autor
17. apr 2020

@snehulienka639 tak presne.. To som už aj ja uvažovala ze ak.. Tak jedine hľadať po to všetkom prácu . Ďakujem za názor. A to presne je aj u nás nikto nikdy nesmie mať marodku ani niča makať a makať

maciatkolulu
17. apr 2020

@mimuska125 fuuuha, ale kebyže si toto povie každý, neviem, kto by bol v tých obchodoch a nemocniciach a tak, ale však ok, ale reálne sa nečudujem, ani zestnavatellvi a tobôž kolegyni am, kebyže máš 3rocaka, ale teda sedieť doma s 10 ročným a inak ocr sú tie isté peniaze? Som nevedela. Tak potom sa nečudujem, že sa tak veľmi všetci tešia z tohto obdobia v podstate, sú doma, tienisté prachy 😉👍

maciatkolulu
17. apr 2020

@snehulienka639 to isté si povieš, keď pôjdeš k Dr? Alebo do potravín? Ze su tam otroci, bože, niektoré ste fakt komické... Kebyže si teraz policajti, lekári, sestra predavačky, hasiči, pracovníci elektrární povedia, že nie sú otroci a chcú sa chranit😂😂😂👍👍dobreeee

maciatkolulu
17. apr 2020

A viete čo bude úplne top? Ze nebudú pracovné miesta, bude nezamestnanosť a potom sa len uvidí, čo a ako.... Ale to je fajn, keď rozvedenej matke stačí mesačne ocr, a to z postu predavačky, asi sú fakt dobre platené.