Má význam štátnica z angličtiny pri hľadaní práce?

vixi
7. jan 2013

Potrebujem poradiť, chystám sa do práce a môžem sa chytiť jedine angličtiny. Myslíte, že sa oplatí investovať peniaze, čas a snahu do štátnic? Či sú dôležitejšie reálne znalosti, ktoré si overia testom? Neviem či ísť do toho. Mám papier z Harvardu, ale bol to len kurz, tak neviem čo zaváži...
Vie mi niekto vysvetliť čo je lepšie?
Ďakujem
Viktoria

katkaseiner
7. jan 2013

ja som pracovala rok v Dansku a 5 a pol roka v Anglicku. Statnicu som si neurobila ziadnu. Statnice su o inom ako skutocny zivot. Ak ta maju na nejaky pohovor pozvat a pozaduju aktivnu anglictinu, tak pravdepodobne aj pohovor bude v anglictine. Mozes mat statnic tucet, ak sa nevies ozvat a presadit, tak su ti dost nanic. Ozvi sa mi cez ip ze ake mas vzdelanie a ako si na tom s anglinou, mozno by som o niecom vedela.

bonaquaba
7. jan 2013

Myslim si,ze v dnesnej dobe akykolvek papier,ktory mas navyse je len plus pre teba pokial si hladas pracu,ale ak tvoja anglina je na super urovni,tak si myslim,ze mas sancu sa presadit aj bez papiera a co sa tyka tej statnnice,tak nikdy nie je na zahodenie ju mat,pretoze nevies kedy ju budes potrebovat a ludia vedia komunikovat na urovni,ale niekedy nevedia gramatiku,tak na tej statnici ta tu gramatiku dobre nadrvia,aspon ja co som chodila na jazykovku tak perfektna gramaticka priparava

hradnapani
7. jan 2013

@vixi urcite pomoze pri hladani. Pre zamestnavatela je to plusovy bod, mas vacsiu sancu, ze ta vyberu do uzsieho vyberu a to moze byt klucove, ked si bude vyberat medzi tymi, koho pozvu na pohovor...

alexandra1789
7. jan 2013

Ahojte, trochu mimo temy,ale tiez mam otazku ohladom AJ. kde mozem ucit,ak budem mat Bc. z ucitelstva anglictiny? iba ako asistent ucitela? alebo aj v jazykovke? mate niektora s tym skusenost,lebo vsade su rozne odpovede a najradsej by som si Mgr urobila popri praci,ak nejaku v mojom odbore budem moct vykonavat. 🙂

petronellynka
7. jan 2013

@alexandra1789 ahoj...ja som tiez Bc aj+literatura na pedagogickej...pokial viem tak na to aby si mohla ucit na skole musis mat Mgr ale mozu urobit aj vynimku...zalezi to od skoly..vascinou ale chcu aby si si dorobila Mgr...ja som preto isla na magisterske hned po Bc. ..ifo mam od spoluziacok ktore so mnou studuje plus z jednej SŠ v Nitre..chcela som ist ucit a aj ked potrebovali anglictinarku tak ma nezobrali.

petronellynka
7. jan 2013

@vixi ahoj...ja som mala IELTS medzinarodny certifikat z Cambridge university ale velmi nepomohlo...pracovala som ako recepcna v hoteli..teraz mam Bc, cize statnu skusku z aj a do zamestnania ma prijali a ani som nemusela robit pohovor v anglictine ako ostatny...pracujem v zahranicnej firme kde je skoro vsetka komunikacia v aj..neviem ci ti moja odpoved nejako pomohla 🙂

miskap2111
7. jan 2013

@vixi moja skúsenosť je podobná, ako niektorých dievčat, ktoré ti už poradili. V súčasnosti zamestnávateľ sa nepozerá na "papier", ale na to, čo naozaj vieš. Ja napríklad pracujem v americkej firme, moja šéfka sedí priamo v USA, moja práca je len v angličtine a nemám žiadnu štatnicu, ani maturitu z angličtiny, ani som v zahraničí nikdy fyzicky nežila, len mám medzinárodné pracovné skúsenosti, ktoré som získala v predchadzajúcej firme, pohovor do tejto firmy prebiehal len v angličtine s Američanmi, nerobila som žiadne jazykové testy, ich zaujímalo len to, čo som robila, čo som dosiahla a ako. Takže miesto kurzu by som si na tvojom mieste našla nejakú príležitosť, kde budeš môcť svoju doterajśú úroveň angličtiny prakticky trénovať a zároveň niečo "produkovať", čo neskôr využiješ ako konkrétnu skúsenosť pri pracovnom pohovore. Možno namiesto kurzu možeš niečo prekladať, resp. tlmočiť atď. Proste hocičo, čo je už reálnou aplikáciou tvojich znalostí.

m.i.r.i
7. jan 2013

moj nazor z praxe - nepomoze. Ovela dolezitejsia ja tvoja uroven jazyka. Do zivotopisu si aj tak napises uroven jazyka aky ovladas a na pohovore sa zisti, ci mas tu uroven taku aku si uviedla. Vela velkych firiem uz teraz predom robi telefonicky pohovor v jazyku, aby si ani zbytocne nemerala cestu na osobny pohovor ak pozadovana uroven jazyka nie je dostatocna.
Ja statnicu mam, ale nikdy sa na to neprihliadalo. Manzel vie plynule 3 jazyky, z toho 2 ako materinske, dlhodobo zil v roznych krajinach a nema ziadne statnice. Pracu si vie najst okamzite, dokonca ucil 2 z tych jazykov cez jazykove agentury, neskor sam na zivnost. Staci ze otvori usta a nik statnicu nepozaduje.
Ja som tiez prijmala do zamestnania vela ludi a uprimne, nikdy som sa nepozerala na to, ci maju statnicu z jazyka..Samozrejme ze po prestudovani zivotopisu mi padlo ako vyhoda, ak clovek zil a pracoval v zahranici, ak studoval na zahranicnej skole, ci mal tu statnicu- kde moze byt predpoklad, ze jazyk ovlada, ale nijako to nikdy neovlyvnilo moje rozhodovanie zamestnat ho

marcelatje
7. jan 2013

Ja mám tiež štátnicu každému to bolo ukradnuté a to sa živím najmä tou angličtinou 😀 😀 😀 😀 😀 tvoje znalosti si môžu overiť veľmi rýchlo a jednoducho za pár minút 😉

monika2712
7. jan 2013

Nepomoze, dnes uz si ta otestuju bud pisomnym testom alebo aj ustnym pohovorom. ja mam dva cambridge certifikaty ktore som prikladala k CVckam, ale aj tak si ma preskusali aj ustne aj pisomne.

digysa
7. jan 2013

Wow...no toto su pre mna uplne prekvapive odpovede. Do mna mama hustila stale, aby som si dokoncila skolu, lebo na SK ich nezaujima znalost jazyka ale musim ukazat papier a ked ho nebudem mat, tak vzdy bude mat prednost ta, co papier ma.

A ja som jej tvrdila opak. Ale neuspela som.... 😒 Podla toho, co pisete by som teda kludne mohla prist domov a nasla by som si pracu.

Aj ked mam urcitu pripomienku k tomu, ze ked niekto ide na par rokov do Anglicka a dokaze dobre rozpravat, vyjdrovat sa, ma rychlu a asertivnejsiu komunikaciu...aj tak si myslim, ze pisanu anglictinu mu to nezlepsi.... Totiz zalezi, co clove robi. Ak je v anglicku barmanka, tak urcite nie. Ak tam pracuje dievca, ako sekretarka vo firme a uci sa pisat formalne dokumenty a pod, tak to je uz ina prax.
Preto si myslim, ze skola by mala urcite zavazit, co sa tyka spravenho pisania a formulacii dokumentov.

Dalsia vec je, ak prijima zahranicna firma niekoho ako recepcnu, alebo niekoho ako uctovnicku....tam je tiez rozdiel.
Ja som sa musela naucit celu uctovnicku terminologiu ( a cast pravnickej terminologie tiez) aby som mohla vykonavat moju pracu v anglictine.
Tak isto som v styku s bankermi a roznymi firmami a niekomu napisat email, ci list a urobit v nom chyby, to by tiez nebolo bohvieco..... 😅 😅

vixi
autor
7. jan 2013

Dakujem Vam vsetkym za nazory a rady! Pisanu anglictinu mam na rovnakej urovni, uz na gympli sme mali skvelu pripravu, tak ste mi pomohli rozhodnut sa. Naco davat 150 Eur do priprav a testov, ked nakoniec nezavazia? Mozno maju nejaky vyznam, ale predpokladam, ze maju obmedzenu platnost, ved ak si teraz urobim statnicu a s AJ nebudem 10 rokov v styku, darmo sa budem ohanat papierom, ked uz nebudu tie znalosti na rovnakej urovni.
Dakujem vsetkym!!!!

strawberry17
7. jan 2013

@vixi neblazni, urob si tu statnicu...pracovala som ako au pair a po navrate som si urobila statnicu na statnej jazykovej skole v BA. Nelutujem. Jazyk ma zivil vo vsetkych firmach, kde som robila, lebo tiez som s anemala coho ineho chytit. Ta statnica nestoji vela a clovek ma v ruke papier. Ale urob si ju na statnej jazykovej skole, nie na nejakej sukromnej pochybnej, vacisnou uznavaju len tu...Ked sa budes ucit este si nieco pri tom zopakujes, priucis sa, lepsie zapamatas....Pokial vies rec dobre, nie je dovod, ze by si ju za par rokov zabudla...Statnice su 3 stupne (aspon tak to bolo, neviem ci neboli nejake zmeny) zakladna, stredna-vseobecna a najvyssi stupen tlmocnicka a prekladatelska statnica. Je na tebe na ktory stupen si trufas. Ja som isla hned na druhy, ze ked sa uz budem ucit. Casom som si urobila aj najvyssi. Ak chces nejake info napis mi do IP. Inak existuje aj "pripravka na statnu skusku" na tej statnej jazykovej skole, kde sa rok clovek uci veci priamo na tu statnicu formou kurzu. Pokial sa nemas coho chytit okrem jazyka, urcite si statnicu urob!!!!

strawberry17
7. jan 2013

@vixi a moje jazykove znalosti si vo firmach personalistky vacsinou ani neoverovali 😅 sami povedali, ze ma nebudu skusat, lebo ze viem urcite jazyk lepsie nez oni 😀 😀 😀 (podla vysvedceni)

este ked som nemala statnicu a bola som raz na pohovore v jednej firme, tak mi ten majitel ci co to bolo dal prelozit a napisat na PC vetu "Pracovala som v zahranici ako sluzka" co bolo podla mna dobre ponizujuce, lebo som mu predtym hovorila, ze som pracovala ako au-pair s detmi....prelozila som a odisla som urazena....

Ked som mala papiere zo statnic hned sa ku mne spravali vo firmach inak...keby si nenapisala, ze okrem jazyka sa nemas coho chytit tak ta tak na tu statnicu neprehovaram...ale samozrejme je to len na tebe

strawberry17
7. jan 2013

a tak ako hovori @hradnapani - teraz je tazke najst si pracu a vsetko co mas, ovladas navyse je len plus...prave podla CV sa rozhoduju ci ta vobec na pohovor pozvu...to je zaklad, prejst prvym kolom a dostat sa na pohovor...a az potom si overuju ako vies jazyk...
a take ze nie je dolezity papier ale znalosti v tomto pripade az tak neplati, lebo tento papier nedostane ten co nevie dobre jazyk...ked som robila ja prvu statnicu tak tam doslo vyse 100 ludi a statnice urobilo len 15 ludi (statnice su najprv pisomne a ked prejdes tak potom ustne), a robi sa to tusim len 1x za rok...
(jasne potom su este statnice co ludia ziskaju na VS, ale k tomu sa neviem vyjadrit)

miskap2111
7. jan 2013

@digysa samozrejme, že škola je dôležitá, ale nie jazyková. Univerzita sa fakt berie už ako základ. Ale samozrejme závisí aj od konkrétnej pracovnej pozície. Ja mám vyštudovanú STU - Fakultu chemickej a potravinárskej technológie, čo bol štartér, keď som si hľadala vhodné zamestnanie. No a následné roky praxe a skúsenosti ma posunuli tam, kde som, aj bez štátnice a maturity z angličtiny - na pozíciu, kde ako som vravela, slovenčinu vobec nepoužívam.

strawberry17
7. jan 2013

@miskap2111 tak mne zase nikdy nechybala pri hladani prace VS, stacil mi jazyk..

miskap2111
7. jan 2013

@strawberry17 tak to je super!

zuzicka322
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
violetka1
2. júl 2013

@strawberry17 Idiot- slúžka..vrchol cias spred 15rokov, ekdy si dovolovali do ludi. 😠

bellisperennis
3. jan 2014

ahojte baby, mam statnicu -Bc. studium Ang. jazyka a literatury...buducnost v tom nevidim, takze na II.stupen nejdem...chcem si dorobit skolu ekonomickeho zamerania, len ma zaujima,ci mi Bc. diplom ,cize aj statnicu z jazyka zamestnavatelia budu brat do uvahy,kedze je to ,,len" Bc a nie Mgr. statnica to je,len neviem,ako sa to berie v praxi

bonaquaba
3. jan 2014

@bellisperennis jasne, kazdy papier sa rata, budtes mat statnicu z angliny takze ti to urcite pomoze pri hladani zamestnania

bublinka28
2. apr 2015

Ahojte zienky,inak presne nad tymto uvazujem aj ja,som na MD zeby som si pocas toho spravila statnice z Aj,len neviem ako to presne je,citala som na strankach ze rok sa pripravujes na statnice a potom su tie skusky?mne to nepripada zle,rada by som ucila Aj na skole,myslim ze by bol dobry taky papier nie?🙂 zeny poradte 😎

mima4
5. apr 2015

@bublinka28 papier nie je nikdy zly, ale musis byt aj dobra v tej angline, cize na pohovore prirodzene komunikovat v angline, viest obchodne rokovania,vyjednavat,argumentovat - vsetko v angline...

lentilka1506
15. apr 2015

Ahojte, ak mi viete niekto poradiť, aký jazyk okrem aj je "top", čo sa týka práce? a ak jazykovku, tak ktorú? a na akých prac.miestach sa najviac využíva jazyk? dakujem.

keira
29. okt 2015

a ma vyznam statnica, ak by ste chceli urcit angl jazyk, ale nemate peddagog vzdelanie?

ivetka_iv
27. nov 2015
Používateľ ivetka_iv je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ivetka_iv.

ja som si štátnice značne uľahčila...nechala som si napísať diplomovku a naucila som sa možno dva tyzdne pred tym..

michaelkanr
27. nov 2015

Kazdy papier je pekny, ale ak nic nevies, tak ti vobec nepomoze. Dobry personalista si pri pohovore deklarovane vedomosti overuje, ak anglictinu neovladas a pozicia ju vyzaduje, tak ti statnica nepomoze.
Za mna-na jazyku pracuj, pre seba, pre svoj rast, statnica moze byt bonusom🙂 napr keby si chcela ucit, vo vacsine jazykoviek je to naozaj plus.

vespertine
27. nov 2015

@keira Zavisi od skoly, niekde mozno aj ano, ale zarabala by si neskutocne smiesne peniaze...(este smiesnejsie nez kvalifikovany ucitel, a to uz je co povedat)

mimol
5. júl 2016

Az tak velky vyznam nema. Firmy beru do uvahu predovšetkym cambridgske skusky, potom dostavas aj vyssi plat. Ale z beznej jazykovky ti statnica moc nepomoze. Dolezitejsie je, ako tu anglictinu ovladas. Preto si nevyberaj jazykovku podla toho, aky papier z nej dostanes, ale co vsetko ta tam naucia. Mne najviac pomohla metoda anglictina bez biflovania. Konecne sa moja anglictina posunula vpred.