Má tu niekto skúsenosť s účtovaním hotela?

8. máj 2022

Ahojte,
prosím, nájde sa tu niekto kto robí účtovníctvo pre hotel, hotely, penziony a spol.?
Zaujima ma čokoľvek súvisiace s tým, nejake postrehy. Ja skúsenosť nemam, iba s klasickým uctovanim casti UJ. No tu sa jedná o účtovnú jednotku ako hotel/penzion a všetko s tym spojene.
Ďakujem za akúkoľvek info 🙂🙏
Pekný deň prajem 🌞

nikdenikto
8. máj 2022

Ja som chvíľku robila ale ako pomocná účtovníčka pre wellness hotel a vtedy ešte mali jednoduché účtovníctvo nakoľko to bola živnosť. Keď prechádzali na sro zrovna som išla na MD 🙃

autor
8. máj 2022

@nikdenikto no toto este ani ja neviem ako to bude ci najprv jednoduché alebo rovno podvojné účtovníctvo. Lebo mam veľmi slabe informácie, nakolko je to nieco nove...
A v tom jednoduchom sa to ako dalo zvladat? Kedze aj služby ubytovanie reštaurácia ale aj materiál a uz ma hlava boli 🤣

lenicka298
8. máj 2022

Ahoj, ja účtujem ubytovanie, reštauráciu, bar, ale je to skôr rodinný penzión. Ak by ti to pomohlo 😊

zuzap33
8. máj 2022

Ja som uctovala hotel s restauraciou. Je to s.r.o. cize rovno podvojne uctovnictvo. Je tam e kasa, booking, zakaznici na fakturu, hotovost, zamestnanci, zlavomaty atd....Restauracia, bar, nakup surovin, predaj rest, menu inym zakaznikom, platby listkami, terminal. Predaj alkoholu, vybavit spotrebne dane, predaj cigariet...

autor
8. máj 2022

@lenicka298
@zuzap33
ahojte, ďakujem pekne za odpovede. Ma zaujima, ze ci existuje skolenie na účtovanie na tento typ UJ? Alebo sa know how predava len v samotnom hoteli na účtovnom?

@zuzap33 este sa spytam, uctujes to všetko sama alebo mas este pomoc? Lebo mozno mensi penzion sa da, resp. pokym sa biznis rozbehne ale potom sa to asi uz neda nejako ťahať donekonečna ci? Ďakujem pekne 😊

autor
8. máj 2022

@nikdenikto aj tebe ďakujem za odpoveď 😊
@lenicka298
@zuzap33
A posielam ❤️

gemerka17
8. máj 2022

čiže ty si doteraz robila len čiastkové účtovné operácie ako faktúry či banku a chceš zvládnuť komplexné účtovanie hotelu/penzionu sama ?

zuzap33
8. máj 2022

Uplne sama. Som externa uctovnicka, okrem nich mam este aj dalsie firmy. Nie je to take strasne ako sa zda. E kasu mas predsa mesacne, faktury za ubytovanie vacsinou beru len firmy, booking je mesacny vypis atd. Restika nakupuje suroviny na fa a hot, bankovy vypis je do 20 stran. Ak si zvyknes uz je to rutina. Najviac brigadnikov je v sezone, tak tam riesis aj zam viacej. Co by ste tam robili dve ?

zuzap33
8. máj 2022

A komunikujes aj s recepcnou, prip prevadzkarom a samozrejme majitelom zariadenia

autor
8. máj 2022

@gemerka17 ved to tam pisem 🤣 ale ďakujem za príspevok 😊

autor
8. máj 2022

@zuzap33 tak ja sa obavam, kedze to este len pojde do prevádzky, ze to bude náročné, ze sa aj veľa chýb bude robit a všetko budem riesit ja, myslim tym, ze nielen ze dostanem doklady na účtovanie, ale budem všetko k tomu, aby sla napríklad registracka a pod budem riešiť ja.

zuzap33
8. máj 2022

Ved kasu zaregistrujes na financnej sprave, su to virtualky. Alkohol sa vybavuje na colnici aj financnej musis mat. Tiez som to vybavovala ja. Ale ked si doteraz nerobila komplexne uctovnictvo tak neviem. Ma to svoje specifika, ako napr. Booking a ine ubytovacie portaly, tiez mnou riesene. Mzdy vies robit ? Alebo si najdi niekoho, kto ta zauci.

lenicka298
8. máj 2022

O takom školení netuším. Ja som na žiadom takom nebola. Pri novej prevádzke máš dobre aspoň to, že si začneš vsetko účtovať podla seba, urobíš si analytiku, cislovanie podľa seba...Nie je nič horšie, ako opravovanie po niekom druhom...Väčšinou to vsade tak funguje, ze si na vsetko sama, nepotrebuješ pomoc. Zaciatok sa ti môže zdať "strasidelny", ale ked do toho prídes, tak je to uz nic. Ani si neuvedomis, a mas 5 dalsich firiem a ides 🤭😀

gemerka17
8. máj 2022

No úprimne sa desim kto potom bude po tebe robiť rekonštrukciu účtovníctva. Na cele komplexné účtovníctvo nemáš vedomosti. Chyba ti okrem celej uctovnej agendy, aj zavierkove operacie a celá daňová problematika. Potrebovala by si byť najskôr samostatná účtovníčka a potom ísť na seniora, ktorý už robí všetko sám.

autor
9. máj 2022

@gemerka17 ďakujem za príspevok 😊

autor
9. máj 2022

@zuzap33 to by som urcite mala niekoho na zaucenie, to je podmienka, kedze je to nieco ine nez bezne ucto

gemerka17
11. máj 2022

Každá uctovna jednotka, ktorá vykonáva činnosť ma jemne špecifické účtovníctvo. Hotel nie je náročný, taka klasika. To by si sa mala naučiť. Stále je to len bežné účtovníctvo. Sú aj výrazne ťažšie oblasti. Len problém je ze my nevieme koľko ty vlastne vieš a akú máš prax, pripadne vzdelanie. Ak ťa niekto zauci a bude kontrolovať tak to bude fajn skúsenost. Určite sa budeš potrebovať aj s niekym poradiť. Bolo by fajn ak by si mala niekoho ešte za zadkom.

autor
11. máj 2022

@gemerka17 ďakujem, v oblasti uctovnictva som robila 10 rokov, mam skusenosti s viacerými agendami, aj zavierkami, audit. Ale mna zaujimalo len viac "vidiet" do toho, co tato oblast v ramci účtovníctva moze so sebou priniesť 😊

gemerka17
11. máj 2022

Tak sa potom toho neboj. Stále sú to doklady ako doklady. Maximálne niečo nové dostudujes.

edit2612
16. feb 2024

@zuzap33 dobry den viem ze stara komunikacia ale skusim sa spytat ,booking samozdanenie ste robila len zo sumy provizie ktora sla bookingu ? dakujem pekne