List bývalemu zamestnávateľovi

erikad82
5. nov 2013

Neviem či píšem v dobrej kategórii-snaď áno. Poprosila by som vás o radu. Potrebujem napísať list bývalemu zamestnávateľovi môjho manžela. Ide o to,že môjmu manželovi už vyše roka dlhuje peniaze a nie málu čiastku. Môj manžel je veľmi náivny,že mu raz určite tie peniaze vyplati-no ja tomu už neverím. Podotýkam,že firma v ktorej môj manžel pracoval už zanikla,dovolať sa im na mobil už nedá a v byte bydliska nik neotvára. Keby bolo po mojom,už by som to riešila cez kompetentné úrady,no manžel... S manželom sme sa dohodli,že skúsime teda najskôr list... Ešte dodám,že manžel prestal pracovať v nemenovanej firme ešte pred našim sobášom.
Poradíte nejaký text,v ktorom by som im pripomenula dlžné peniaze a trošku zastrašila... Neverím tomu,že to pomôže a peniaze mu vyplatia (jednoducho niektorý ľudia sú bez chrbtovej kosti) no ale za pokus to stojí....
Vopred Ďakujem!!!

klincek
5. nov 2013

@erikad82 ak firma uz zanikla (pozri este pre istotu obchodny register, ako to naozaj je), tak vlastne nemas komu napisat..pravnicka osoba (byvaly zamestnavatel) nerovna sa fyzicka osoba, ktora za nu konala (byvaly konatel), aj ked na prvy pohlad to tak vyzera.
ak si manzel neprihlasil pohladavku v likvidacii (ak nejaka bola), tak uz mozete tym peniazom zamavat 😒 . usetri si namahu, je zbytocna. len sa cudujem, ze to manzel neriesil skor 😕 , ale to uz je jedno..

erikad82
autor
5. nov 2013

@klincek no môj manžel bol veľmi dobrý kamarát s majiteľom firmy (robil v nej 12rokov) a je strašný ťuťko v tomto-veľmi naivný,že sa mu ozve. Vybuchujem z tej jeho naivity ale čo už. Asi máš pravdu,škoda námahy...

majusqa77
5. nov 2013

@erikad82 ak nemal vyplatenu mzdu a firma zanikla, mohol by dostat € z garancneho fondu. treba sa spytat tam, ake su podmienky a co by musel dokladovat

eeffka
5. nov 2013

@erikad82 www.orsr.sk alebo www.zrsr.sk pozri ci ni eje v likvidacii, konkurze alebo uz aj vymazane... ak je tak ende.

evkakorcek
5. nov 2013

asi ťa nepoteším, ale pokial mu nezplatil mzdu doteraz už sa nikdy nestane! očivodine bývalý zamestnávateľ nemá záujem a celkovo mu to je jedno. Môj manžel tak tiež skončil. Pracoval pre kamaráta, a ten mu nezaplatil poslednú mdzu a ani pn - ku, na ktorú má nárok zo zákona!!! Najprv sme to riešili osobne a neskôr sme mu posielali doporučené dopisy, ktoré nechal neprevzaté na pošte. takže márna snaha. je to už pol roka čo odišiel z toho zamestnania. a doteraz mu nevrátil ani korunu. a taktiež komunikácia s ním je úplne nemožna! a jedná sa o viac ako 900 EUR

matkamirko
5. nov 2013

@erikad82 zial nie je jediny. Mojmu bratovi takto dlhuju rozni zamestnavatelia(pracuje ako SZCO-stavebnictvo), a naozaj nie male ciastky, niekolko tisic €. A sancu domoct sa nema, niektori su v konkurze, ini absolutne na nic nereaguju, dalsi je nezvestny 😀 Uz podaval aj hromadnu staznost, trestne oznamenie- a odpoved, vyriesenie ziadne. Takze ak ma manzel celkom dobre vztahy s majitelom, tak nech pritlaci, pretoze sa penazi celkom iste nedocka(aspon nie v najblizsej dobe). Ten list ani nepiste, nech si dohodne osobne stretnutie, a skusi to radsej riesit osobne. Drzim palce.

klincek
5. nov 2013

@erikad82 tak to je este horsie, ked boli kamosi 😒 . slusny clovek v ramci zachovania dobrych vztahov chce riesit veci po dobrom (casto na svoju skodu), a ten druhy, ak je haj.el, to zneuziva.
ale aspon o "dobru povest" by som sa chlapovi postarala, taketo veci mna neskutocne vytacaju! 😠

danielle37
5. nov 2013

napísať na Inšpektorát práce - rozpíš spôsob komunikácie....... oni osobne pôjde na tvoj podnet ku nemu - mne tak urobili a vyplatili mi naozaj dlžnú plnú čiastku....

slaskou
5. nov 2013

ja by som chodila osobne domov,ale zial ked raz nema (je mozne,ze ani jemu neplatili zakaznici,tak nemal na vyplaty)
a firma vie velmi lahko skrachovat a potom zo dna na den majitel firmy zalozi novu 😉

slaskou
5. nov 2013

@danielle37 to je dobry napad

danim
5. nov 2013

@erikad82 ja by som to isto riesila... ako aj listom- ako mas v plane napr.. vzdy lepsie nieco ako nic.. drzim palce @danielle37 dobra rada---- kamarat nekamarat--- kamarat toto kamosovi nerobi... ( myslim, ze nevyplati prachy )

kiki68
5. nov 2013

ak to bola sro tak ti rucia len do vysky myslim 5 tisic EUR, cize ked zaniknu,tak sa daju od nich vymahat pohladavky a dlzoby myslim len do tejto vysky. Da sa to dat na sud,alebo su firmy,co sa specializuju na vymahanie pohladavok a dlzob roznymi sposobmi. Ale ci z toho bude uspech je otazne. Toto je u nas problem,u nas zalozi sro kazdy,lebo tie prachy na zakl. imanie ani neptorebuju vidiet poriadne. Ako lepsie by bolo,ak by bolo zakladne imanie aspon tych 17tisic eur v hotovosti predlozenych ako ej to v AT, nevznikali by sro ako huby po dazdi,ktore ked zaniknu nie su zodpovedne prakticky za nic,nakolko casto ich dlhy presahuju nielen voci zamestanancom,ale aj dalsim firmam tych par tisic eur. Ale za pokus to stoji....mozno by som potom kontaktovala konatela tej firmy,co zanikla v tejto veci....

erikad82
autor
6. nov 2013

Ďakujem vám rady!!! Každopádne ideme niečo podniknúť! Najskôr skúsim teda ten list a ak nič pokračujeme ďalej hoci aj tým súdom,lebo ozaj nieje to málo eu.
V dnešnej dobe sa už nedá spoliehať ozaj ani na kamarátov. Môj manžel stále niekde v srdci verí,že sa mu ten veľmi dobrý "kámoš" ozve...
Ďakujem ešte raz!!!

majusqa77
6. nov 2013

@erikad82 ak firma zanikla, naozaj skus ten garancny fond... ..3 mesiacnu nevyplatenu mzdu mozes dostat odtial..