Kurz opatrovania deti a uplatnenie sa v praci - jaslicky doma, ci v sukr.jasliach

andreabug
29. sep 2021

Ahojte. Mam cochvila nastupit na kurz opatrovania deti. Mozem opatrovat deticky do 3.rokov alebo 6 rokov, v zavislosti od zdrav.stavu. Rozmyslam si zalozit zivnost a pracovat z domu, mat doma deticky. Mozem mat max.3-4 deti. Mam velku detsku izbu, dcerka cez den je v skole a poobede, ak by, pomohla by mi s detickami, co je vyhoda 🙂 Chcem sa popytat na vase skusenosti, ako postupovat, co vybavit, co nakupit, cennik, ci sa plati vopred, kolko na hod/mesiac, jedlo si nosia rodicia, ci uvarit... Jasliciek u nas v meste je malo, tusim 2 a dopyt by bol. Poprosim, poradite mi? Dakujem za kazdu radu 🙂

ciernabrigita
29. sep 2021

Urobiť si kurz, založiť si živnosť, zistiť si ako je to s hygienou, nakúpiť vybavenie pre deti (hračky, stoličky na jedenie, postieľky, skrinky na veci / komodu, nočníky, hyg. potreby (my nenosíme, je to v cene, nosíme len vlhčené obrúsky ak dieťa nosí ešte plienky a aj plienky, keďže každé dieťa má iné), niečo von na hranie...), nachystať zmluvy pre rodičov. Toto ma teraz napadlo...
My platíme koncom mesiaca podľa vymeškaných dní - je stanovená pevná suma na mesiac, z ktorej sa odpočítajú dni, kedy bolo dieťa vopred odhlásené zo stravy (suma okolo 1,60€ / deň sa mi zdá). Čiže 300 mínus (5 dní x 1,60€) = 292€ zaplatíme, ak som dieťa odhlásila 5 dní v danom mesiaci zo stravy (odhlasujeme do raňajok daného dňa).
Jedlo sa samozrejme poskytuje tam - raňajky, desiata (ovocie, jogurt), obed: polievka a po spaní druhé. Medzitým pitný režim, pýtala sa nás na obmedzenia v strave a pod.. Vo vstupnej chodbe je každý týždeň vyvesený jedálniček - pozriem si, čo budú mať a ak sa mi niečo nepáči, poviem (napr. dcéra mala 3 mesiace zákaz ovocia kvôli zdr. stavu, následne sme zavádzali odznova všetko ovocie tak ona mala desiatu inú ako ostatné deti).
Deti chodia každý deň von na dvor (len ak silno prší, fúka alebo sneží nejdú). Učia sa pesničky, divadielka, tančeky, básničky, maľujú, lepia...
Keďže má len 4 deti, pracovný čas sa snaží prispôsobiť rodičom - vždy sa nejak dohodneme.

ciernabrigita
29. sep 2021

A k tej hygiene - teraz cez koronu neviem ako kontrolujú, ona začínala dávno, klasika prišli pozrieť priestory a schválili.
Priestory má v dome, kde býva s rodinou - celé spodné podlažie vyhradené len pre deti - chodba, spálnička, herňa, kuchynka, kúpeľňa, wc.
Ale poznám jednu od nás, ktorá má tiež doma, ale nemá to oddelené od svojho bývania všetko - má tú istú kuchyňu pre svoju rodinu aj pre deti, jedine hernička a spálňa pre deti sú osobitne od ich obytnej časti. Takže neviem, aké presne sú na toto podmienky. Obe majú živnosť, všetko schválené.

luccija
29. sep 2021

@andreabug dobrý nápad.U nás tak ma jedna pani.Vari deťom ona, má ich 5, ale robí to s priateľom.Vsetko Ti povedia na hygiene a živnostenskom.Len rataj s tým, že neviem ako je veľká izba musia niekde spať môžeš mal aj pol deň bez spanku, ideál je 2 izby.A je dosť ťažké na psychiku mať toľko detí jedno ide na wc ostatné necháš samé v izbe dobre je mať režim ako v škôlke všetci všetko spolu ..neplatí sa vopred..musíš mať účtovníčku..je veľa detí kde rodičia nechcú kolektív, alebo majú intolerancie...hračky edukačné kúpiš kdekoľvek, stoličky na jedenie za bagatel aj hračky ľudia predávajú použité.Ja som sa bola pozrieť u tej pani, ktorá to prevádzkuje úroveň nič moc, ale tak ľudia sú spokojní.Vela deti sa tam ide zaučiť byť bez mamy a zvyknúť si na niekoho iného.Deti sú vďačné a je to fajn práca.Pohrate sa, najete idete von, spať kreslia si a idú domov🙂

andreabug
autor
29. sep 2021

@ciernabrigita dakujem velmi pekne za obsiahle rady. Ste super 🙂 hygienu nemusim, ak doma, miesto nej sa musim registrovat na VUC na sluzby poskyt pomoci, ze oni chodia na kontrolu. Ale velmi pekne dakujem. Daco som uz pozistovala, dake hracky mi ostali po dcerke, dake musim este dokupit z bazara, prip.ak dakto daruje do 3r.veku. Stol som rozmyslala aj v kuchyni a dat detsky gumeny obrus, kym budu deticky. Dcerkin som nedavno predala aj so stolickami. Daco vymyslim este. Ze aj prebalovaci pultik treba. Este nocniky musim zohnat, to je tiez dolezite, aj autosedacky, ak by sme sli do mesta na vylet. Viem, ze je to velka zodpovednost, ale je to moj sen, deticky zboznujem. A v 45 by sa uz hodlalo, splnit si sen 🙂

andreabug
autor
29. sep 2021

@luccija ano, samozrejme, rezim musi byt, vsetky naraz pojdu cikat, umyt rucky... viem, ze zodpovednost a narocnost, ale ja deti zboznujem, aj detvaky mi to opatuju, tak snad to zvladnem. Poobede su aj muz, aj dcerka doma, mame chatu, pojdeme s nimi, budeme oberat urodu v lete, na jesen, aspon budu mat zdrave ovocie, zeleninku, vajicka mi davaju rodicia domace. Navarim asi poobede na dalsi den, aby som sa im mohla venovat 🙂 dakujem vam za rady velmi pekne.

luccija
29. sep 2021

@andreabug veľa šťastia.Hlavne si ich nepusti všade bude na to herňa ..moja kamarátka ma 2 deti a chváli si jedno ide domov o 14, druhé 15, ale jedno má intolerancie tak mama nosí jedlo a druhé nosí mama obed a ona da desiatu, olovrant.Hracky na dvor, plastelíny, drevené puzzle, detská kuchynka, odrážadlo veď vieš mala si malé dieťa🙂
Minule som sa bola pozrieť bolo to milé na nástenke mali svoje výtvory...)a tie deti sú ako jej ďalšie.Ale viac ako 2 nechce mala 4, ale bolo to o držku obliekať von v zime...tiež sa bála, lebo nemá pedadogicke vzdelanie a opatrovanie detí je voľná zivnost.Len si ošetrí zmluvu čo v pripade choroby, ak vypadne na 2 t

makova333
29. sep 2021

@andreabug ja len rada, ak by som mala platit opatrovatelku, urcite by sim nechcela, aby moje dieta malo ohrievane jedlo z druheho dna.

andreabug
autor
29. sep 2021

@makova333 preco? Ved my bezne jeme z predtym dna. Zohrejem na platnicke v pohode. Chcem sa venovat detom najma. Popri dcerke som v pohode navarila a to mi cez obed nespavala, ale ak uz su cudzie, male, to uz oci vsade. Ved druhe by som mozno stihala, ked by spinkali. Dako vykumstujem, aby vsetci boli spokojni. Netreba byt narocny a tolerantny aj obojstranne. Je ine skolka, tam maju kucharky, upratovacky a dotuje ich stat 🙂 Tu si musim zariadit vsetko sama. Nebojte, samozrejme vsetko budem konzultovat s rodicmi. Ak by aj doniesli jedlo, takisto musim zohriat 🙂

andreabug
autor
29. sep 2021

@luccija dakujem za rady. Hracky dake mam po dcerke a dake dokupim este. Ani dcerke som medovolila sa hrat kade tade po byte,hracky budu mat v izbe 🙂

fiffinkaa
29. sep 2021

Pani Vám zodpovednosť nič nehovorí? Jedlo ohriate na platni ? Veď to vám hygiena hneď zavrie, Vy neviete do čoho idete, z každého jedla budete brať vzorky kt.musite držať 48 hodín, každu porciu jedla vážiť, jedlo merať teplomerom, zapisovať všetky suroviny čo ste podali, merať teplotu v chladničke. Brať jedlo od rodičov? A keď rodič donesie pokazené jedlo alebo povedzme otrávené a Vy ho dieťaťu podáte, čo myslíte kto bude na vine keby sa také niečo stalo. Hračky deťom po dcére, z bazaru, taký kutloch pre pána Jána..to že máte rada deti je pramálo. Normálne som sa zhrozila...netreba by náročný? Vy fakt neviete aká zodpovednosť je starať sa o cudzie dieťa.

makova333
29. sep 2021

@fiffinkaa uplne presne, ja som zdesena, co tato osoba ide robit...

makova333
29. sep 2021

@andreabug netreba byt narocny??? Ked nieco platim som narocna a keby mi toto niekto ponukne, tak ani neodzdravim a fujazdim prec. To, ze ste vasemu dietatu zihrievali je vasa vec, vy budete zodpovedna za CUDZIE deti. Strava pre taketo deti ma byt cerstva. Väcsinou si sukromne jasle, skolky, opatrovatelky nechavaju stravu vozit denne od dodavatela. O hygiene sa ani vyjadrovat nejdem. Hracky z bazaru🙈

elizabet173
29. sep 2021

@andreabug nehnevaj sa, ale takýmto spôsobom môžeš niekomu strážiť jedno dieťa, ak teda nebude náročný

elizabet173
29. sep 2021

@andreabug neviem, či si niekedy v živote pracovala s deťmi, či si mala súčasne na starosti tri, štyri deti približne rovnakého veku, možno áno. Ak nie, tak sú tvoje predstavy asi viac ako ružové. Kým jedno sprchuješ a prezliekaš, lebo sa pokaká, tie ostatné nevypneš. Ak jedno plače, nespia ani tri ostatné, ale väčšinou sa pridajú. Nehnevaj sa, ale ja osobne by som dieťa nedala do takéhoto zariadenia - hračky po dcére a z bazaru, keď inde sú hračky, ktoré u detí niečo rozvíjajú, jedlo z predošlého dňa, keď ho môžem mať čerstvé, a už vôbec by som nechcela, aby si ho vozila autom niekam na chatu. Máš premyslené, čo urobíš, ak ochorieš? Ak sa ráno zobudíš s teplotou? Pozisťuj si informácie z viacerých strán, najlepšie od žien, ktoré takéto služby poskytujú. Ja poznám len jednu a tá to robila v zahraničí, kde sú iné podmienky, takže táto info ti je k ničomu.

luccija
29. sep 2021

@andreabug preto väčšina ľudí jedlo nosí.Lebo každé dieťa je iné zvyknuté na inu stravu ...ludia sú veľmi nároční chcú pohybové cvičenia, riekanky, správnu grafomotoriku, chcú vidieť obrázky, výrobky čo zlepite, koralkove náramky ..karneval, vyrezávanie tekvic...čokoľvek...
Nepremokavé plachty na posteľ...ale zase tie hračky veď aj škôlky majú darované vyradené hračky...ale deťom sa to opozera, takže treba obmieňať, stavebnice, kocky...kočík, bábiku, autodráha...ja si viem predstaviť mať jedno, dve, ale nie toľko detí.Len kým ich v zime vezmeš na WC a obliect, obuť, čapice my sme to robili 4 učiteľky na o trochu viac detí.Zase to musí mať úroveň...zabezpečiť radiátor proti pádu, nemať malé kúsky hračiek, ktoré môžu vdýchnuť či strčiť si do pusy.Vsetko sa dá, ale človek si porovná cenu a úroveň v škôlke ty musíš mať niečo viac, aby boli ochotní ich dať k tebe.Tu chatu ani nedufaj neviem kde by si chcela dať 4,5 autosedačiek.A o riziku, keď by sa nedaj Boh niečo stalo...veď ty nemôžeš do zmluvy napísať, že občas ich vezmeš na chatu, do mesta...je miesto podnikania adresa prevádzky...ale to, že niekto bude chodiť pre vzorky neviem...ja som sa rozprávala o tomto s veľa ľuďmi ,ktorí to prevádzkujú a nič také nebolo.Ale je to nespravodlivé, lebo jasle, škôlky majú obrovské obmedzenia koľko mstvorcovych na jedno dieťa, v akej výške umývadlo, koľko postieľky, aké vzdelanie musí mať človek s pod..je to taká diera v zákone a dá sa všetko pekne obísť.
Ja som bola prekvapená, že živnosť na opatrovanie detí môže žiadať aj osoba bez ped.vzdelania.

luccija
29. sep 2021

Okrem toho musíš mať dochádzku, kde sa zapisu zranenia ...príde s modrinou a mama povie, že sa to stalo u teba...a treba myslieť aj na to, že si môže niekto rozbiť hlavu a potrebuješ urgentne ísť k lekárovi, takže mať prefitene kartičky poistenca....Alebo sa stane niečo tebe ..odpadneš pride Ti zle...idea je to pekná, ale ak mám niečo také robiť musí to byť na úrovni.Pre teba by bol ideál ísť pracovať do jaslí či škôlky a vidieť čo sa deje...

andreabug
autor
29. sep 2021

@elizabet173 ano, preto sa pytam aj tu. Skusenosti mam. Nemam ruzove okuliare, uz mam dost rokov na to, aby som vedela do coho idem. Chytate ma za slovicka. Chatu mame nad nami, blizko. A samozrejme, vsetko by som diskutovala s rodicmi. Poobede by som na deti nebola sama. Deti mam rada, cize viem si ich ustriehnut, ci usmernit. Budem robit presne tak, ako som ucila dcerku a takisto, ked som mala doma aj kamoskine deti a to boli od betarov, po kludnejsie. Bratove deti 3 takisto v roznom veku. Ako si kto zariadi, ma. A co sa tyka jedla, nechapem, co je na tom zle, ze jedlo je z predtym dna??? Vy nejete jedlo z predtym dna? Nedavate nahodou detom kupene? Lebo prave take su najnarocnejsie. Ako som pisala, chcem sa venovat detom najma, nemam kucharku, ani upratovacku ako v skolke maju. A takisto som pisala, ze ked budu spinkat aspon par minut, da sa stihnut aj navarit. Tak ma nechytajte za slovicka a nenegujte, co som pisala. Chcem, aby sa deti dobre citili a ked deti budu spokojne, aj rodicia budu. Skuste si to otocit z druhej strany, urobte si zivnost a skuste vy opatrovat, je moznost aj pre mamicky na materskej, ci budete taka dokonala vo vsetkom. Mozno ano. Zivnost sa platia odvody 200€ a je este kopec vydavkov s tym spojenych. Skuste si to a potom negujte, co ako by ste vy lepsie. Chcela som poradit najma, co sa tyka opatrovania a zaciatkov, co ako spravit, papierovacky, nie negativne nazory, ktore iba spustaju dalsiu kritiku. Tak si nechajte dietatko doma, varte mu denne cerstve, venujte sa iba dietatku a tak to bude super, pre vas, aj pre dieta. Aby nahodou nemalo jedlo varene predtym den, co som len uvazovala, ci by nebolo tak dobre, aby som cely cas venovala iba detom. Mam priority asi ine, pre mna je spokojne dieta zaklad a venovanie sa najma dietatu. Uz je na kazdom, ako uzna za vhodne.

andreabug
autor
29. sep 2021

@luccija budem mat prax popri kurze. Toto je len, ako uvazujem. Radsej by som sla do jasliciek, samozrejme, no u nas je len dvoje a miesta obsadene. Stale len je to v ramci uvazovania. O tych urazoch, samozrejme, dakujem za radu. Ono vsetko info by sme sa mali naucit na kurze. Bodaj by sa uvolnilo miesto v jaslickach. S kurzom mozem iba v jaslickach, bohuzial.

andreabug
autor
29. sep 2021

@luccija ano, preto si chcem urobit ten kurz, aby som mala ten zaklad, je to priamo v jaslickach aj prax. Som chcela 2, max.3 deti, aby som to financne zvladla. Ano, vsetko zabezpecit proti udretiu, hracky samozrejme umyvatelne, bezpecne a takisto aj vhodne na ten vek, postielky som videla v takychto jaslickach skladacie, nocniky dake... Vela toho treba. A mate pravdu, aj v skolkach su hracky aj od rodicov, ci inych ludi darovane. Aj my sami sme darovali, ked davno dcerka chodila do skolky. Len sa radim, co si mozem dovolit, co uz nie, chcem hlavne rady od skusenych, co uz maju, ci ucia. Vsetko bude v zmluve. Ihrisko mame blizko pri bytovke v ramci vychadzky.

makova333
29. sep 2021

@andreabug ja varim denne, vstavam rano a varim pre dieta do skoly. Ma Hit, takze zohrievane nehorzi. Ale ak by aj mohol varila som, varim aj budem varit denne. Mne zohrievane nechuti. Ale toto nie je tema o mne. V pripade, ze by som vyberala predskolske zariadenie pre dieta vies co by pre mna bolo podstatne? Kvalifikovany ucitel resp. pani na opatrovanie so zdravotnickym ci pedagogickym vzdelanim s peknym vztahom k detom a cerstva kvalitna strava. Potom samozrejme priestory, program, edukacia, pobyt vonku... Ak by mi zadrela, ze pojdu autom na chatu a do mesta ... toto tym rodicom fakt nehovor a nechci ani nikdy realizovat. Snazime sa ti tu ukazat, ze nevidis rodziel medzi varovanim deti kamosiek a rodiny a platenym opatrovanim.

andreabug
autor
29. sep 2021

Dakujem za vsetky rady. Niekedy je lepsie sa pytat po uradoch ako na MK, tolko negativity a uplne ine pochopene a zvelicene zbytocne, kazdeho slovicka sa chytit, aby ste urazili... ☹ Preto chcem ist na kurz, aby som zistila vsetky info, naucila sa, co vsetko treba. A kde vy zohrievate jedlo, v mikrovlnke je uz len zdravsie, vsak? Platnicku som myslela na sporaku, ci aj to je zle? Ako ohrievate jedlo vy, na com vy varite??? Mozno si inak zabezpecim jedlo, ak bude treba, co ste tu radili.

Dakujem vsetkym, urcite chcem pre deti kvalitne hracky... A tie, ktore tu vsetko neguju, ved si zalozte zivnost a rada sa pozriem, ako ste to zvladli. Prisla som sem po rady a uplne som v soku, ako ste sa zachovali. Miesto rad, vysmech??? Skuste to vy.

elizabet173
29. sep 2021

@andreabug prečo by sme si mali zakladať živnosť na opatrovanie detí? Ja by som do toho v živote nešla, pre mňa by to bola obrovská zodpovednosť. Prispievateľka vyššie spomínala, že treba mať prefotené kartičky poistenca, keby sa stal náhodou úraz. Mňa v tej súvislosti napadlo, čo s tými ostatnými deťmi, ak by som s tým jedným letela k lekárovi, lebo nie vždy je rodič nablízku, aby mohol zobrať dieťa k lekárovi on a nie každý úraz môže počkať hodinu, dve. Kde dáš ostatné deti, keď ste vonku so štyrmi a jedno sa pokaká, vydrží? Či pôjdete všetci dnu? Skrátka na jednu osobu príliš veľa, že nebudeš poobede sama, je fajn, ale doobeda? Ja len píšem, že by som nemala dôvod dávať dieťa do takýchto mikrojasličiek, kde by nemali zďaleka také priestory, vybavenie, hračky, pomôcky, stravu, personál, ako v zariadeniach iných, keď sú aj iné možnosti. Netvrdím, že nebude o tvoje služby záujem, to vôbec nie, ale každá mamina, každý rodič si môže vybrať. Ja by som si vybrala iné zariadenie. Ak si trúfaš choď do toho, ja to píšem z pohľadu matky. Prečo to berieš ako výsmech? Ja som si nevšimla, že by sa ti niekto vysmieval. Že sme nepísali to, čo si chcela čítať....no o tom diskusia je, nie sú v nej len súhlasné príspevky.

andreabug
autor
29. sep 2021

@elizabet173 dakujem, ano, mate pravdu. Urobim vsetko preto, aby bola obojstranna spokojnost

andreabug
autor
29. sep 2021

@makova333 dakujem, urobim vsetko pre to, aby vsetko bolo tak, ako ma byt. Tiez varim denne. No dcera sa stravuje uz v skole.

elizabet173
29. sep 2021

@andreabug držím ti palce, aby si si svoj sen splnila, ale kým sa do toho pustíš, sto krát si všetko premysli. Zaskočilo ma, že maximálne dve deti, uživí ťa to? Budeš musieť mať vysokú cenu, aby ti po zaplatení odvodov zostalo na bežný život, ale ak si finančne dobre zabezpečená, tak to môže byť splnený sen a financie ťa nemusia zaujímať. Ešte čo sa týka tej stravy, keď som mala malé dieťa, varila som denne prevažne zo surovín dopestovaných v záhrade, mäso od svokrovcov, pri jednom dieťati to nebol problém. Keď chodil do jasieľ alebo škôlky stravu mal denne čerstvú.

andreabug
autor
29. sep 2021

@elizabet173 najlepsie 3, ak celodenka. Ale su rodicia, co im staci par hodin, tam sa plati na hodinu. Ano, na vsetko premyslanie mam cas, preto sa pytam, infornujem skor. Dakujem velmi pekne. Dufam, ze to vyjde. Nech je vsetko ok. Hlavne, aby sme boli zdravi. To je najdolezitejsie. Kym sme zdravi, vsetko sa da.

luccija
29. sep 2021

@andreabug všetci čo to majú v mojom okolí a bola som sa v 3 pozrieť niekto nechodí s deťmi mimo.Ihrisko majú doma na dvore.Pre jednu osobu je ťažko ustriehnuť deti na ihrisku, prejsť cez cestu...tiež som jeden čas nad tým uvažovala a aj uvažujem, lebo ma nebavila drezúra v škôlke a iné nezmysl, ktoré sú proti deťom a nie pre ich dobro.
U mňa je proti, že budem vlastne stále doma a to ma najviac brzdí.Neviem si predstaviť, ak by som potrebovala ísť k lekárovi, na úrad, mať s mojim dieťaťom prázdniny hlavne v lete...v tomto je TPP lepší, ale zase nemáš kolegyne, šéfku...vymyslis si svoj program.Ked som sa spýtala pani čo opatruje o dedinu ďalej 5 deti či si môžem nárokovať príspevok na jasle bola v pomykove, že ona nemá živnosť🙂takže ľudia rôzne robia.

fiffinkaa
29. sep 2021

@andreabug my jeme jedlo z predošlého dňa, ale to sme my, nie cudzie deti s ktorými podnikáme. Jedlo sa nesmie ohrievať ani keby bolo z rána navarene, ani na platni ani v mikrovlnke musíte ho mať v termoboxoch, aby si udržalo teplotu, ktorú musíte merať ešte pred podaním. Nik Vás nezosmiesnuje, jedine ak Vy sama, keď ešte napíšete, že však môžete variť keď deti budú späť...no čo dodať...a dozor bude robiť kto pri tých deťoch kým budú späť? Vy nemáte skúsenosti s profesionálnym opatrovanim a to Váš ani žiadny kurz nenaučí, jedine práca v skolke, Vy máte skúsenosti s merkovanim a ja Vám radím pri Tom aj ostaňte ak si nechcete zarobiť na problém. Ale cez VUC registráciu je ťažko sa dostať, tam už musíte plniť aj priestorové podmienky, dom prehlásiť na podnikateľský objekt, dopravný projekt na parkovanie a ďalších 10 veci, taktiež prejsť cez epidemiologické skúšky nakoľko budete narábať s jedlom. Neuvedomujete si mieru rizika, vláčiť deti mimo bezpecneho uzatvoreného dvora alebo zahrady...snazili sme sa Vám poradiť.

1katus1
29. sep 2021

@andreabug ja keď som mala dcéru v jasliach tak sme platili za pobyt vopred bolo to 100e mesačne plus strava. Tá sa platila na začiatku ďalšieho mesiaca. Podľa vymeskania. Mali to riešené prenájmom triedy v škôlke. Bola to malá trieda pôvodne tiež jasle. Stravu riešili odberom jedlá z kuchyne v škôlke tak nebol problém. Časovo to bolo 8-15hod. Ale dalo sa dohodnúť aj dlhšie .

makova333
29. sep 2021

@fiffinkaa predpokladám , ze ona chce ist akosocialna sluzba - zosuladovania rodinneho a prsc. zivota. Musi byt zapisana v registri poskytovatelov a v podstate nic nemusi splnat. Otazka je, kto pricetny si to vyberie.