Ktorým smerom sa kariérne vybrať?

10. apr 2024

Ahojte , potrebujem poradiť keďže som na križovatke čo sa týka kariérneho rozhodovania .
Momentálne som na materskej dovolenke a plánujem si si zatiaľ spraviť kvalifikáciu nakoľko budem tri roky doma a doteraz som robila prácu ktorá ma absolútne nenapĺňala (mám obchodnú akadémiu - čiže nič moc).
1.Tetovať - spraviť si tatérsky akreditovaný kurz , k tomu aj akreditovaný kozmetický keďže po novom potrebujete na tetovanie oba kurzy ...to je cca 2500€ dokopy , plus potrebujem nejaké priestory , máme veľký dom kde by sa možno dalo spraviť miesto , poprípade v neďalekom meste do podnájmu vziať priestor . Dodám že v tomto meste nieje ani jeden tatér čiže to mi hrá do karát.A ešte samozrejme tatérske náčinie .
Mínusy - vidím v Tom , že by som musela podnikať (platiť odvody) , platiť priestory (alebo doma si prerobiť -tak či tak treba na to peniaze ) , neistý plat (každý mesiac zarobí človek inú cifru čo ma trošku zneisťuje) ...
Plusy - zárobok keďže všetci vieme v akých cenách sa tetovanie pohybuje , čiže aj sa jedno testovanie sa dá zarobiť napr. 500€ , potom byť si pánom svojho času (keďže mám deti to by bolo fajn 🙏)
2. Učiteľstvo v MS a vychovávateľstvo (družina) a teda pomaturitné dvojročné štúdium.
Od malička som chcela pracovať s deťmi a teda toto ma vždy lákalo robiť v škôlke .
Mínusy - veľmi slabý plat , ďalej stále viac sa rieši že učiteľky v MS budú potrebovať aspoň bakalárske vzdelanie , aj keď už sa to dávno omieľa.Ale to by asi prišli o všetky učiteľky za ten plat.(Známa je riaditeľka v MŠ a u nás je nedostatok mladých učiteliek , len tie pred dôchodkom tu robia ). A samozrejme aj to dvojročné štúdium je mínus, keďže mám deti a učiť sa bude masaker pri nich .Ale čas štúdia v škole mi vyhovuje to nebude problém , to vieme s manželom zladiť.
Plusy - pracovná doba , práca na zmluvu , práca s deťmi

autor
10. apr 2024

Už len dodám že na tetovanie mám predpoklady - neprišla som k tomu len náhodou , táto myšlienka mi zkrsla v hlave dávno len nebol čas ....ale už som skúšala tetovať nakoľko muž je bývalý tatér (ale nerobí to už, má super prácu)..a tá škôlka, to bol sen od detstva ale neviem , neviem ...som strašne nerozhodná... ešte dodám ,n a to robiť si oba naraz (kurz aj školu) nemám financie ani čas 🤷

maialeo
10. apr 2024

Tie tatoo kurzy tušim nie su akreditované... alebo už su? Myslím oficialne z Ministerstva uznaný papier... neviem, pýtam sa... kedysi neboli.

blondinka95
10. apr 2024

Skus to taterstvo ak si myslíš ze ti to naozaj pojde

autor
10. apr 2024

@maialeo teraz sú, ale cena je parádna jeden kurz 1400€ + ešte kozmetický 1000€ 🥴

fatima99
10. apr 2024

ak mas pocit, ze na to mas a realne by ta to aj bavilo, tak by som do toho fakt sla, nemas co stratit, maximalne ti to nevyjde a vydas sa inou cestou 😉 kazdy sa potrebuje najst, niektori sa hladaju este v 40tke 😀

autor
10. apr 2024

@blondinka95 ďakujem za názor , tiež sa skôr k nemu prikláňam , ja mám najväčšie obavy čo sa týka tatérstva z toho , že budem musieť byť na živnosť , podnikať , odvody , účtovníctvo ... Z toho mám totálne obavy ani sama neviem prečo 😏

maialeo
10. apr 2024

Tetovať môžeš až bez... papiera. BTW... Úrad práce bude vyhlasovať nejakú výzvu na tieto kurzy... neviem nič bližšie, prebehlo to v správach.. tak možno tu niekto k tomu dodá relevantné info. Dcéra to chcela cez UP, vraj to budú preplácať... vie niekto?

autor
10. apr 2024

@maialeo áno , od marca zas UP prepláca akreditované kurzy ....podmienka je byť aspoň 3 mesiace zaevidovaná na UP a vyplniť tlačivo , ale nemusia to schváliť samozrejme vraj treba veľmi kvetnato a rozsiahlo opísať prečo ten kurz potrebuje , kam ju to posunie atď..na sa to ale netýka ja som na materskej dovolenke ...ale potrebuje aj kozmetický aj tatérsky dcéra , čiže keď jej jeden preplatia ešte druhý si musí hradiť sama 😏

maialeo
10. apr 2024

Kopec ľudí tetuje len tak, bez papiera. Dnes by Slovensko bez čiernej ekonomiky prakticky nefungovalo. Na druhej strane rozumiem, že nie všade a vždy sa to dá.

radkaradix
10. apr 2024

byť tebou, skúsim to tetovanie a ako ti prijem z neho nebude ani po napr 3 rokoch dostatocny, presedlala by som na to ucitelstvo..

beronsche
10. apr 2024

To plus v prvom pripade tak skoro necakaj.. ak nechces ist pod cenu, potrebujes si urobit nejake meno, potrebujes mat ake take porfolio.
Vyhodnejsie by bolo urobit si zivnost a "prenajat kreslo" v taterskom salone.

deti95060810
10. apr 2024

tetovanie môže ísť mimo módu a si skončila....
mš je väčšia istota - tie tak rýchlo nezaniknú...

sisa_s
10. apr 2024

Kym si vytvoris kvalitne portfolio, budes musiet ist pod cenu (neocakavat 500e zakazky) a hladat ludi, ktori su ochotni dat si na telo dozivotne dielo od zaciatocnika... ja by som si vybrala radsej overeny salon s recenziami a kontrolovanymi hygien.podmienkami ako doma vymalovane 4 steny, 1 lehatko...

autor
10. apr 2024

Baby , ja nepíšem že prvý rok dva by som brala 500€ za tetovanie , ja myslím do budúcnosti že lepšie sa uživiť tým ako v škôlke zarábať 700€ mesačne 🤷

majlo1234
10. apr 2024

Ak mas talent, urcite to tetovanie. Podla mna je na to super doba, lebo si ho uz dava naozaj kazdy, uz to nie je len niche skupinka ludi. Ale za mna je super, ak by si mala nejaky vlastny “styl”, mne sa napriklad nepacia tie klasicke ruze a motyle na chrbtoch😄 a este tigrie drapy na krku😂

lakebabe
10. apr 2024

Skus to tetovanie nikdy nevieš čo ti to prinesie a určite by som skúsila cez ten repas dávno som ten repas využila tiež mi hovorili ze budem musieť urobiť pomaly esej prečo by mi to mali preplatiť a nic normál to schválili všetkým hneď išlo to z eurofondov. Aspoň čosi ušetrís. Tetovanie bude moderné vždy tetuje sa roky rokuce aj sa bude ak máš k tomu vzťah vyskúšaj. Ta voľnosť keď budeš robiť sama na seba ti raz bude vzácnejšie ako za par korún v škôlke

kristiii
10. apr 2024

Wow, teda, že tu niekto doporučí tetovať na čierno, by som fakt nečakala (či čakala vzhľadom na to, kto vyhral voľby?). A keď zákazník chytí nejakú fajn alergiu či infekciu, čo bude robiť? Toto by som ako začínajúci tatér, ktorý má aké také mantinely neskúšala. Aj keď sama by som ti odporučila možnosť číslo 1. Ale pekne postupne legálne sa vypracovať, dá sa to, aj môj bratranec tetuje v prahe, nakoľko má dostatočný talent sa presadiť..

lakebabe
11. apr 2024

@kristiii takéto rady sa tu dávajú odjakživa že majú ľudia robiť všetko na čierno obávam sa že to by sa dialo aj bez volieb

kristiii
11. apr 2024

@lakebabe veď preto to tu tak aj vypadá. Kto nekradne, okráda svoju rodinu, či ako znelo to heslo? Ja by som teda v živote nešla do nejakého podomového tatérstva, ale tak sme rôzni, že?

lakebabe
11. apr 2024

@kristiii taterstvo je extrémne rizikové na čierno kvôli chorobám je to čosi iné ako Upiecť doma tortu tu určite treba byt kryty aj na hygiene

luccija
11. apr 2024

Tetovať, alebo kozmetiku, alebo microblading
Máš svoj priestor netlačí Ta nájomné, žiadne dochádzanie a prácu si naplánujtes ako potrebuješ.Samozrejme normálne oficiálne ako môže niekoho napadnúť na čierno?nepotrebuješ dostať pokutu normálne ohlásenu prevádzku nech si môžeš robiť reklamu atď...
Učiteľstvo nie ..nie je to ťažké štúdium, ale budeš často chorá od deti, ale keď vladzes školu externe si sprav nikdy nevieš kedy ti využijes.
Ten úrad práce si pozri neviem aký je teraz projekt, ale je to pre nezamestnaných aj zamestnaných.
Účtovníctvo?veď raz ročne zanesies papiere účtovníčke, odvody jeden klik z účtu neboj sa toho.
Pracuj na seba raz to ocenis

autor
11. apr 2024

Ďakujem Vám krásne všetkým ♥️ úprimne , pri tejto diskusii som si aj uvedomila že podvedome ma to ozaj viac ťahá k tomu tetovaniu , príde mi to zaujimavejšia práca a na druhej strane trošku sa bojím v tej škôlke rodičov .Starší chodí do škôlky a keď vidím v našej skupine na messengeri čo všetko za hlúposti sú schopní rodičia riešiť , neskutočne ľutujem pani učiteľky.To ma veľmi odrádza . A samozrejme tetovanie na čierno ma ani nenapadlo , to by som si nemohla dovoliť riskovať .

aandrea9
11. apr 2024

Ja som generácia typu radšej istotu. Prikláňam sa k tej škôlke na začiatok. Áno plat síce menší ale výplata ti príde každý mesiac na účet. A k taterstvu sa dostaneš možno časom a bude to taká aktivita....skôr volnocasova by som povedala🤔 alebo keď deti odrastu tak ta to možno bude živiť 😊

sissi2183
11. apr 2024

Školka. Mozno nie idealne platovo, ale mas istotu zamestnania do dochodku. Si predstav, ked budes mat pred 60tkou, ze tetujes. Okrem toho si myslim, ze to tetovanie tiez nie je velky kseft. To uz by som radsej kadernicky kurz urobila. To su opakovane stale potrebne sluzby. Tetovat sa daju mnohi len raz, vacsina ani raz, tam je ta klientela znacne obmedzena.

lakebabe
11. apr 2024

Určite chod do toho ak máš na to talent co je najdôležitejšie tak chod
Formality zvládneš nikdy nevieš kde ta to raz posunie. Nepipne ti síce minimálna výplata 15 tého na účet , ale môže sa stať že sa dostaneš vysoko.
A ešte vždy pri tom môžeš robiť microblading co ide stále a piercingy teraz, frčía piercingy uši
Možnosti máš dosť ak si šikovná zarobíš pekne

beronsche
11. apr 2024

Naozaj si myslite, ze tetovanim na vlastnu past sa da uzivit?
Poznam niekoho, kto je velmi sikovny, ma peknu pracu, aj certifikat, ale chyba mu odvaha ist do toho naplno...
Pretoze robit v tejto krajine cokolvek na zivnost , nie je lahke..

autor
11. apr 2024

@beronsche samozrejme , že sa dá. Treba ale zvážiť viacero faktorov na ktoré som sama pozerala.
Či v jeho okolí nieje veľa ľudí čo tetujú , či nieje trh presýtený , ďalej keď aj je konkurencia v okolí , či niečím bude vynikať medzi nimi , musí si zvoliť svoj štýl tetovania ...ako tu už niekto písal , to gýčové tetovanie motýľov na kríže a podobne , ja som napr. okukala zo zahraničia jeden špecifický štýl tetovania a ja osobne neviem o nikom na Slovensku kto touto technikou tetuje (aj keď to neznamená , že niekto taký nieje ) len proste v okolí určite nie a za mňa je to veľké umenie ♥️

princezna_bosorka
15. apr 2024

a co takto najprv jedno a potom casom druhe, ak to nepojde podla planu? ak sa nevies rozhodnut, hod si mincou, ktore skusis prve... toto su dva diametralne
odlisne svety, tazko ti od pc niekto cudzi nieco mudre poradi