Kto robí reštrukturalizáciu? advokát, právnik, na koho sa s týmto obrátiť? Čo stojí takýto postup firmu, keď ma problém ustáť chod firmy?
@levany81 zoznam spravcov: https://www.justice.gov.sk/registre/spravcovia/...
@levany81 najprv treba napísať návrh na začatie reštrukturalizácie, všetky jeho náležitosti sú obsiahnuté v Zákone o konkurze a reštrukturalizácii č. 7/2005 Z.z. a ten následne podať na príslušný súd. Pokiaľ súd rozhodne o začatí reštrukturalizácie, bude vám pridelený správca súdom, ktorý bude robiť dohľad.
Upozorňujem, že návrh a jeho povinné náležitosti sú naozaj obsiahle (závisí teda aj od veľkosti majetku a záväzkov spoločnosti). S návrhom Vám vedia pomôcť rôzne spoločnosti, ktoré sa na to špecializujú. Viete ich nájsť na internete a väčšinou majú úvodné zoznamovacie stretnutie bezplatne. Ich následná odmena je tiež veľmi individuálna a vecou dohody podľa veľkosti spoločnosti.
Veď to sa práve ešte obávam do akej výšky si beru odmenu za vyriešenie problému, keď firma ma problém vôbec ustáť finančný tok a platobnú schopnosť
@levany81 výška odmeny je veľmi individuálna (je rozdiel či pomáhajú spoločnosti, ktorá má napr. 2 zamestnancov a obrat 50 tis. € ročne alebo 200 zamestnancov a obrat 50 mil. € ročne, prosím toto berte len ako veľmi jednoduchý príklad). To, že firma má problém s platobnou schopnosťou je im samozrejme jasné, hneď na začiatku, preto všetko závisí od dohody a preto som napísala, že prvú konzultáciu majú bezplatne. Mať "poradcu" v takejto situácii nie je povinné, podľa zákona si viete napísať návrh aj sami.
A ešte Vám chcem napísať, že ani takáto poradenská spoločnosť nevyrieši váš problém sama. Vie spoločnosti ale poskytnúť skúsenosti a často iný pohľad na váš problém, prípadne nasmerovať k riešeniu a ponúknuť pomoc s komunikáciou s veriteľmi.
A rozumiem, že máte problém s finančným tokom, no v každom prípade treba si tiež uvedomiť, že reštrukturalizácia má byť hlavne ozdravenie spoločnosti, čo znamená zaviesť také kroky, ktoré vás z problému dostanú a udržia prevádzku. Prevádzka spoločnosti musí byť schopná s pomocou reštrukturalizácie a počiatočnej ochrany súdu pred veriteľmi nájsť také riešenia a vytvoriť reštrukturalizačný plán, ktorým presvedčí veriteľov, že možno aj keď niečo "odpustia", ten zvyšok bude spoločnosť schopná splatiť.
@levany81 pokial viem a pamatam si dobre, tak to robi spravca konkurznej podstaty.