Koniec rodičovskej, práca a nástup na materskú

ellend
6. okt 2015

ahojte, chcela by som vás poprosiť o podelenie sa skúsenosti, pokiaľ ste to mali podobne ako ja. V januári 2016 mi konči rodičovská dovolenka, mala by som nastúpiť do práce, kde mám uzavretú zmluvu na dobu neurčitú a v marci 2016 by som mala ísť opäť na materskú dovolenku. Čiže v práci by som mala byť 2 mesiace. Čo zamestnávateľ samozrejme nechce. Moja otázka je, môže so mnou v januári 2016 rozviazať pracovný pomer výpoveďou napriek tomu, že som tehotná? alebo ako sa to vlastne rieši? ďakujem za každú odpoveď a váš čas

majusqa77
6. okt 2015

@ellend treba mu oznamit, ze si tehotna. vtedy si chranena v zmysle zákonníka prace a prepustit ta nemoze

map0007
6. okt 2015

@ellend nedao by sa to poriesit marodkou od gynekologa,kedze ste tehotna.

mackoxxx
6. okt 2015

@ellend pripadne si cerpaj dovolenku

ellend
autor
6. okt 2015

@majusqa77 dakujem za odpoved. Prave pozeram, ze treba dat pisomne oznamenie a prefotit tehotensku knizku. Akurat neviem, ako vyriesit tie dva mesiace. On mi nema dat aku pracu na 2 mesiace a ked pojdem na PN, obavam sa, ze sa mi z toho zakladu bude ratat materska.

majusqa77
6. okt 2015

@ellend ano, vzdy treba dat pisomne oznamenie. z tehot.knizky staci prva strana a z druhej aby bolo vidno termin porodu (ja som vsetky osobne udaje zakryla). PN je vylucitelna doba, takze ak by si aj sla na PN, tak sa ti nemoze ratat z toho. ratala by sa ti z predpokladaného prijmu = prijem ktory ti napise mzdarka, standardne je to zakladna mzda (alebo sa s nou treba dohodnut, aby napisala aj pripadne mesacne odmeny ak su)

oskvarka
6. okt 2015

@ellend nebude bude sa ti ratat z toho co ti napise zamestnavatel aky by si mala zarobok v ten mesic co nastupujes.. vraj.. ale kedze ti to on platit nebude tu MD tak mu to moze byt jedno... a dovolenku uz nemas ziadnu? .. teoreticky mozes na MD nastupit aj 8 tyzdnou pred porodom ak si mala v plane len 6 doktori s tym nemavaju problem a vyhodit ta neoze aj das vesiet pisomne ze si tehu... ale ved prea vie dopredu ze by si prisla mozno by pre teba nasiel nejaku sezonnu pracu co bude akurat potrebovat ... ved neides zo dna na den...

ellend
autor
6. okt 2015

@majusqa77
@oskvarka Dakujem za info a cenne rady, moc ste mi pomohli. Zamestnavatel jednoducho nechce, aby som sa vratila, pretoze robili sme unho s manzelom obaja, manzel pred rokom odisiel ku konkurencii, a ja som bola na pozicii hlavnej uctovnicky, akurat teda mzdovu problematiku som neriesila, tak neviem a on by uz urcite neodsuhlasil, aby som videla do uctovnictva, aj keby mi da na dva mesiace len blocky lepit 🙂

majusqa77
6. okt 2015

@ellend uplne teoreticky - je to jeho problem 🙂 aj keby si tam ten cas len sedela v zasadacke a hrala sa 🙂

oskvarka
6. okt 2015

@ellend ved nech ti da lepit blocky ak ti to zaplati tak ako ma byt ohodnotena tvoja pozicia .. aspon oddychnes.... ja osobne som bola teraz v praci 7 mesiacou ... medzi dvoma tehu a celkom som spocla... vycistila hlavu 🙂 a o mesiac zase nastupujem na dalsiu MD... ale ja ked som nastupovala som este nevedela ze som tehu (vlastne v ten den ked som nastupila uz som to 1. den vedela ale tak co narobis :D aj tak by som chcela ist do prace na chvilku 🙂 takze mi to dobre vyslo ale pred riaditelo som sa tvarila ze mi je to luto ze mi to takto vyslo )