Koniec pracovného pomeru a nástup do novej práce až o mesiac

31. jan 2023

Ahojte, prosím, poradíte mi? Moja situácia je takáto : dnes končím pracovný pomer (zmluva na dobu určitú). Už mám novú prácu, ale až od 1.3. Mala som prejsť plynule, ale personalistika nestihla nejaké deadline a tak sa to posunulo. Som matka samoživiteľka, čiže mesiac bez príjmu je pre mňa dosť nevhodný... Mám odrobené 2 roky, predtým materská a rodičovská dovolenka a predtým 5 rokov v inej firme. Mám nárok na podporu. Ale oplatí sa to na mesiac? Alebo mám ísť na PN? V živote som nebola ani na úrade práce, ani na PN, ale ide mi len čisto o nejaké financie. Prípadne, mám nárok na nejaký príspevok? S brigádami v našom regióne je problém a keďže mám malé dieťa, musí mi vyhovovať aj pracovná doba.

liz_lemon
31. jan 2023

asi by som isla na tu podporu

autor
31. jan 2023

@liz_lemon môžem ju využiť, aj keď to bude len na mesiac? Tých 5 mesiacov z nároku mi ako keby ostane do budúcna? A nevieš, kedy ju vyplácajú? Potrebujem vykryť marec finančné ..

liz_lemon
31. jan 2023

samozrejme, ved kludne sa moze stat, ze je niekto na podpore, a zamestna sa o mesiac, to je normalne, a ta nevycerpana podpora ti ostane do buducna, neviem, ako ju vyplacaju, ale marec by si mohla stihnut

viky173
31. jan 2023

ved ked si chora, tak chod na PN, inak vela ludi, co koncia v praci to tu spominaju, ze pojdu na PN, to akoze pocas prace nie ste chori? to len, ked ste bez prace a treba mat nejaky prijem, ci ako? neviem ci ja som divna, ze PN mi urcuje lekar a nikdy som si nepovedala, tak a teraz idem na mesiac PN...

casillas28
31. jan 2023

PN TI lekar nemusi dat..zavisi aky je ..ja by som sla na podporu na ten mesiac...

belllinka
31. jan 2023

@viky173 tiež tomu nerozumiem, že to sa PN-ky rozdávajú len tak na želanie? Či každý má nejakého známeho lekára?

autor
31. jan 2023

@viky173 ani ja som nikdy PN neriešila, kým sme mali doma ešte jeden príjem.

gejb
31. jan 2023

Určite sa ti oplatí prihlásiť sa na úrad prace. Keď sa neprihlásis, nie len ze nedostaneš peniaze ale musíš si ešte aj odvody do poisťovní zaplatiť . Peniaze z podpory su dost slusne, prečo nezobrat. Avšak dostaneš ich až tak o mesiac a pol, s tým treba rátať.

autor
31. jan 2023

@gejb ak mesiac a pol, tak je to úplne ideálne, keďže za január ešte výplatu dostanem, ale v marci budem bez prijmu. Ďakujem🙂

viky173
31. jan 2023

@belllinka toto by sa malo normalne nahlasovat do poistovne ako podvod, potom ze ludia, ktori to naozaj potrebuju, nedostanu adekvatnu liecbu/lieky, ked tu zdravi ludia, len tak idu na PN a zneuzivaju system
@autorka, ved PN mas riesit podla toho aky mas zdravotny stav a nie podla toho, aky mas prijem, pocas PN poberas nemocensku davku, nie davku pre zdravych co nemaju iny prijem

belllinka
31. jan 2023

a ako chceš teda tú PN riešiť? !" Dobrý deň, pani doktorka vypíšte ma na mesiac lebo som nezamestnaná?" Či ako?

gejb
31. jan 2023

Ak dnes končíš, nezabudni že na úrad treba prísť do 7 dní, neodkladaj to, kľudne aj zajtra chod, nech tam tu žiadosť máš.

lienka.7
31. jan 2023

@viky173 uplne s tebou súhlasím. Koniec PP, mesiac PN, a potom hop, hned na druhy deň po skončení mesacnej PN nastup do novej prace.
Su tu myslim aj baby zo SP, co tu zvyknu radiť.
Nechapem preco SP toto nepresetruje. A nielen u zamestnancov, ale aj u tehotných.
A potrestať exemplárne oboch, aj "podvodníka" fingujuceho PN, ale aj lekara.

lucik194
31. jan 2023

chod na urad prace, dostanes v pohode vyplatene za ten mesiac, to, ze mas uz inu pracu ale nespominaj, proste len oznam, ze si si nic este nenasla, ale ze hladas,
na konci mesiaca len oznam ze uz pracu mas....

ked pojdes na PN nebudes mat hocikedy vychadzky, moze Ti prist kontrola.....

janka2501
31. jan 2023

Ja som komcila 30.922 v praci a nahlasila som sa na UP, bola som mesiac a pol....novy pracu som mala az od 21 novembra, a podpora mi novembri

missviolet
31. jan 2023

bez na urad prace, rovno im dones podpisanu tu zmluvu, co mas. peniaze dostanes v marci. 5 mesiacov podpory ti ostane so budúcna

adka3321
31. jan 2023

ja som takto koncila v robote k 30.9. a 16.10. som letela do zahranicia, na tych 15 dni som sla na urad prace a cerpala podporu, a aj kvoli zdravotnej poistovni aby som si nemusela platit sama.

konikkon
31. jan 2023

@lienka.7 ako si predstavujes, že by SP toto mohla prešetrovať, kontrolovať?

Autorka, samozrejme máš nárok na podporu. PN je v tvojom prípade nezmysel.

lienka.7
31. jan 2023

@konikkon uplne jednoducho. Je len par diagnoz, ktoré sa na toto daju využívať. A si myslíš ze s anginou mozes byt PN mesiac a potom zazracne ti nic nie je a ideš hned od 1.do novej prace, co?

konikkon
31. jan 2023

@lienka.7 ja chápem, ale pracovníčka SP nemá lekárske vzdelanie, aby posúdila zdravotný stav pacienta. Viem, že ak niekto je na pn dlhšie, chodí sa pred posudkovu komosiu. Ale takto v globále sa asi nedá kontrolovať, či je pacient ozaj chorý.

lienka.7
31. jan 2023

@konikkon zdravotny stav pracovnicka neposudzuje samozrejme, na to je tam lekar. Vidi vsak v systéme záznam osoby, vies. Presne ako u tehotných účelové 90dnove PP kvoli max.materskemu a potom zazracne jeho ukončenie, ze?
A prepáč, ale nebudem tu davat návody co a ako.
Zial, pravdou je, ze ich je malo, co je škoda.