Koľko zarobia začínajúce učiteľky?

an0nymm
14. sep 2021

Ahojte, nastúpila som do súkromnej MŠ ako učiteľka s platom 920€ (v hrubom) mesačne. Máme 2x viac práce ako v štátnej, umývanie podlahy, vysávanie, umývanie tanierov... Vie mi niekto povedať, koľko v čistom zarobíte ako začínajúce učiteľky (Stredná pedagogická) v štátnej, kde toto robit nemusíte?

klip0
14. sep 2021

@an0nymm tuším to je 837 v hrubom plus príspevok začínajúceho učiteľa, plus príspevok za smennost.
Ale presne tabuľky nájdeš na internete

an0nymm
autor
14. sep 2021

@klip0 V hrubom som našla, len neviem či prepočet na nete "z hrubej mzdy na čistú" je presný.

klip0
14. sep 2021

@an0nymm áno samozrejme je presný

sasa1983
14. sep 2021

@an0nymm to je šialene malo..učitelia by mali mať oveľa viac. Potom to školstvo aj tak vyzerá

derdia
14. sep 2021

@sasa1983 sialene malo zarabaju aj sestry, ktore sa staraju o chorych, pocas noci, nemaju ani skolske prazdniny, aj iny pracovnici... Nie len ucitelia... Praca kazdeho je dolezita.na vine je stat.

viera77
14. sep 2021

@an0nymm No pekne. Si učiteľka, ale supluješ aj upratovačku a aj kuchárku. Začínajúca učiteľka s ukončenou SOŠPg bez adaptačného vzdelávania je zaradená do 4. triedy + príplatok začínajúceho učiteľa + smennosť...ale ten príplatok a zmennosť sú smiešne sumy. Po ukončenom adaptačnom vzdelávaní si samostatný učiteľ, platová trieda 5, ale odobratý príplatok začínajúceho učiteľa, ostáva len zmennosť. Mne to teraz v júli urobilo navýšenie o 20 euro (medzi 4. a 5. triedou), mala som 70%-ný úväzok. Naozaj som nevedela, či sa mám po obdržaní prvej výplatnej pásky už ako samostatný učiteľ v triede 5. smiať alebo plakať. No čo už, slovenské školstvo.

sasa1983
14. sep 2021

@derdia veď áno..preto sa divím.

derdia
14. sep 2021

@viera77 inak smja sa cudujem ako tu aj mozeme zit... My co normalne pracujeme... Kazdy by mal mat minimalne 1500 eur alebo 1200 eur v cistom. Kazdy.naor taka uoratovacka v nemoncici, platovo na bode mrazu, pritom keby neprisla do prace tak sa vsetci pogrciame...

viera77
14. sep 2021

@derdia Nuž, lebo Slovák si zvykne aj na šibenicu a hlavne to typické slovenské : "Veď nejako bude."

ailiba
14. sep 2021

@an0nymm najlepšie je, že u nás to učiteľkam tak vychadzalo, že kým boli začínajúce, tak mali za to príplatok... Akonáhle už boli samostatné učiteľky, tak 9risli o príplatok, takže mali nižší plat, ako keď nastupili😆

zuzanockamt
14. sep 2021

@derdia učiteľ tiež nemá prázdniny

ofzuza
14. sep 2021

inak treba porovnavat hrubu mzdu, nie cistu.

lusy1507
14. sep 2021

@klip0 daj dolu 100 euro a môžeš počítať komu príspevok začínajúceho ucitela

klip0
14. sep 2021

@lusy1507 áno pomýlila som sa o 100€

sasa1983
14. sep 2021

@derdia tak nič v zlom, kvalifikovaná učiteľka v škole je budúcnosť našich detí..nevravím nič na upratovačky, ale v zozname nenahraditeľných sa rozhodne nenachádzajú..zato sestričiek je taký nedostatok, že u nas v nemocnici nie sú schopní, ani keby sa zostali z kože zostaviť covidove oddelenie, odišli ich dve desiatky..upratovačky prídu aj z Ukrajiny, ale zaručene sestry len tak nezozenieš. A ja nie som sestra..učiteľky by mali byť viac ohodnotené, motivované ..

stanulienkat
14. sep 2021

No ja som sa na 1000 brutto vysplhala po 20 rocnej praxi v zdravotnictve. Takze to mas na zaciatok nie zle.

marfikchov
14. sep 2021

@derdia no neviem odkiaľ to máte, ale ja nemám žiadne školské prázdniny, ja čerpám dovolenku a musím ju čerpať len vtedy, ja nemôžem ísť na dovolenku v júni či septembri, keď by ma to vyšlo lacnejšie

ailiba
14. sep 2021

@marfikchov čistá pravda

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
an0nymm
autor
14. sep 2021

@elizabet173 informujem sa, chcem vedieť, či sa mi oplatí hľadať miesto v štátnej mš. Pretože v hrubom sa platí začínajúcej okolo 738,5€ v štátnej a ja mám 920€ v hrubom v súkromnej. Len neviem koľko je 738,5 v čistom 🤔

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
an0nymm
autor
14. sep 2021

@derdia Ja mám nárok na 20 dní dovolenky. Nemáme prázdniny, fičíme celý rok. Učíme aj 23.12 Nastupujeme 2.1 Ja chápem, že vaša frustrácia je na mieste, ale rozhodne nie je med lízať, pracujem celú pracovnú smenu, nemôžem ísť ani na WC, kvôli deťom. Neustále treba byť v pozore. Pripravovať si edukačné prípravy (a to po práci s deťmi) materiály, ktoré mimochodom ani nechcú preplácať... Jedinou mojou motiváciou sú detičky, keby nemám lepšie zabezpečeného manžela, "luxus" učiteľského platu si nemôžeme dovoliť...

luccija
14. sep 2021

@an0nymm koľko hodín robíš denne a kolko máš deti v triede?v štátnej budeš mať aj 22 deti a vždy nizsi plat.
U nás bola na upratovanie, kuchyňu iná osoba...prípravu Ti niekto kontroluje?my sme si robili doma, alebo cez obed, keď deti spali.Ale je pravda, že od kedy si ráno prišla si sa nezastavila.
Keď som chcela ísť na WC strážila kolegyňa z druhej triedy.Ale my sme mali super rozdelené smeny max 2 hodiny som bola sama s 10,12 detmi potom už v dvojici

derdia
15. sep 2021

@an0nymm ano ano toverim, ze mate toho este aj doma dost co sa tyka pripravy.. To ano... Ale celkovo su tie platy zle

natalienka12
15. sep 2021

@an0nymm Ty ale nie si učiteľka v žiadnej súkromnej MŠ. Podľa toho čo píšeš, pracuješ v zrejme v nejakej obyčajnej eseročke, ktorá má v predmete podnikania organizovanie voľného času, mimoškolskú činnosť a podobne, to sú voľné živnosti ktoré môže prevádzkovať každý. Takéto "eseročky" nie sú registrované na Ministerstve školstva, nie sú to žiadne materské školy zaradené do siete škôl a školských zariadení. Oni sa nazývajú ako rôzne detské centrá alebo materské centrá alebo majú rôzne "veselé" názvy ako Slniečko, Wonderland a Veselý macko a podobne. Sú to tie novodobé súkromné pseudoškôlky, ale nie sú to materské školy. Samozrejme, sú aj súkromné materské školy zaradené do siete škôl a školských zariadení, ale tie prešli prísnymi povoleniami, hygienou a inými kontrolami, kým takýto status získali a zaradili ich do siete. Preto ani ty nie si učiteľka v MŠ, a istotne to takto nemáš ani v pracovnej zmluve uvedené. Máš tam niečo veľmi všeobecné, ako animátor alebo neviem čo. Preto robíš aj upratovačku aj kuchárku, aj sa staráš o deti. A preto máš len 20 dní dovolenky, lebo podľa Zákonníka práce toľko máš mať, ak máš menej ako 33 rokov a nemáš deti. Poznám viaceré baby, čo robia v takýchto pseudoškôlkach a jedna skončila obchodnú akadémiu, druhá vysokú školu sociálnu prácu, ale ani jedna jediná nemá kvalifikované pedagogické vzdelanie. Preto aj tvoj plat je zmluvný plat, neporovnávaj sa s učiteľkami v skutočných materských školách. Ak máš pedagogické vzdelanie (čo nepíšeš, či máš), uvažovala by som o práci v materskej škole a nie v takomto zariadení.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
an0nymm
autor
15. sep 2021

@natalienka12 v pracovnej zmluve mám napísané "Učiteľ v materskej škole, materská škola má bláznivý názov a je zaradená v sieti materských škôl 🙂
Mám pedagogické vzdelanie a mám aj dieťa. Je to moje prvé zamestnanie, preto sa pýtam. Neodpovedali ste mi na otázku, pretože môj plat je zmluvný. V súkromnej musia zaplatiť minimálne toľko čo v štátnej. Moja otázka znela o koľko menej zarobia v čistom a ci sa mi oplatí robiť všetko za ponúknuté peniaze. Tot vse

natalienka12
15. sep 2021

@an0nymm a preco ako ucitelka umyvas podlahu? Napis ako sa ta materska skola vola a hned ti poviem.

ofzuza
15. sep 2021

@natalienka12 ja som ako ucitelka tahala kable a premiestnovala telefonnu linku, zapaja tlaciarne, faxy a pod.

natalienka12
15. sep 2021

@ofzuza to je este no povedzme na hrane, ale kvalikovana ucitelka nevysava a neumyva hrnce.