Koľko reálne zarobí učiteľ?

29. jún 2020

Ahojte žienky, stále váham či po RD ísť učiť. Z časového hľadiska sa nemôžem vrátiť do mojej práce a učenie má vždy lákalo, len ten plat. No poslednou dobou sa tam dosť dvíhalo (čo registrujem v TV) ale neviem, či je to tak aj reálne. Vedeli by ste mi povedať koľko tak reálne zarobí nastupujúci učiteľ na plný úväzok v BA kraji? Tabuľky som videla ale z tých kategórii nejako som jelen. Druhý stupeň ZŠ konkrétne. Ďakujem

gelifil
29. jún 2020

kolko mas atestacii a kolko rokov praxe?

autor
29. jún 2020

@gelifil robím si prvý rok DPŠ, ešte rok...bola by som úplne začínajúci učiteľ, a atestáciu je potrebné vôbec mať?

mirage
29. jún 2020

Nie. Atestaciu nie je potrebne mat.

zuzka1117
29. jún 2020

Podľa tabuľky by to malo byť 915 v hrubom , bola by si kategória 6

autor
29. jún 2020

@zuzka1117 a potom atestáciou sa posúvam vyššie alebo ako to chodí?

zuzka1117
29. jún 2020

Áno potom keď už budeš samostatny pedagóg budeš o triedu vyššie a s každou atestáciou zasa vyssie

alena2798
29. jún 2020

@mirage Ale plat to dvihne, ak si ju potom dorobi.

alena2798
29. jún 2020

Keď skončíš kateg. začínajúci učiteľ, pôjdeš do vyššej platovej triedy. A 1. atestáciou opäť do vyššej. Ono veľa urobia príplatky. Za triednictvo, kreditovy, osobný.

nanka3
29. jún 2020

sumu ti uz pisali baby vyssie, este dodam, ze ta suma moze a casto aj je nizsia, kedze mnohi ucitelia ale aj vychovavatelia nemusia mat 100% uvazok, lepsie s uvazkom su na tom ucitelia predmetov: SJ, Matematika, jazyky, problem maju ucitelia kombinacii biologia, geografia, chemia, obcianska nauka

autor
29. jún 2020

@alena2798 a tie atestácie to sa napíše len práca, ktorú obhájim na škole?
@nanka3 áno mám štátnicu z matematiky preto viem, že sa všade hľadajú učitelia matematiky aj u nás v okolí...a samozrejme by som mohla učiť aj fyziku, anglický a nemecký jazyk, ktoré ovládam ale bola by som asi nekvalifikovana na to...no viem, že učia niektoré učiteľky všetko ponaly keď nie je kto 🤷

mirage
29. jún 2020

@alena2798 nikde netvrdim, ze nie.

zuzanockamt
29. jún 2020

ak máš štátnu skúšku z MAT a k tomu DPŠ, tak môžeš učiť ako kvalifikovaná, zvyšok budeš nekvalifikovaná...atest môžeš robiť po 5tich rokoch a musíš mať vypracované portfólio

mirage
29. jún 2020

Clen mojej rodiny - bez atestacie, kreditov, 16 rokov praxe, triednictvo. 840 v cistom.

autor
29. jún 2020

@zuzanockamt ďakujem za info

hettinka
29. jún 2020

Atestáciu môžeš robiť až po ukončení adaptačného vzdelávnia, 5 rokov prax a musiš si vytvoriť portfólio, takže to zatiaľ ani nerieš... Plat sa potom zvyšuje, takže nemusíš ju mať, ak platovo je to s ňou lepšie.
Otázne je, či by ťa brali ako kvalifikovanú, ked ešte nemáš skončené DPŠ, podľa mňa nie... Na učenie cudzieho jazyka ti stačí aj iba štátnica na úrovni B2, ak si vyštudovaný učiteľ, alebo máš DPŠ. Ak učíš viac ako 50% ako kvalifikovaná, tak plat dostávaš ako kvalifikovaný učiteľ, hoci by si učila aj veci, na ktoré nemáš odborné vzdelanie (na ZŠ často výchovy - telesná, hudobka, výtvarná...)
Plat závisí aj od školy, veľké základné školy často majú viac peňazí, alebo odborné školy, kde majú osobné príplatky. Ja učím na SŠ, osobné príplatky nemáme, odmeny raz ročne. Mám skoro 20 rokov praxe, 1. atestáciu a nemám ani 1000€ v čistom, a to som mala aj nadčasovú hodinu a krúžok.
Nástupný plat je niečo okolo 900€ v hrubom, lebo tam je ešte aj príplatok začínajúceho učiteľa k tabuľkovému platu ... presne by ti povedali na konkrétnej škole.

jankaovecka
29. jún 2020

Ak si robis dps a zamestnaju ta ako ucitelku, tak k tym 915 si prirataj adaptacny priplatok zacinajuceho ucitela, cize cca 984 v hrubom. Atestaciu si mozes robit az ked mas minimalne 5 rokov praxe.

jankaovecka
29. jún 2020

Zle som to napisala, adaptacne je 6%z platu. Tak tych 980 to nebude, ale trocha menej.

autor
29. jún 2020

@hettinka áno ešte mám rok DPŠ pred sebou a dieťa dvojročné, takže až po skončení RD by som šla, ale tak s mužom s auz tak bavíme, že čo a ako ...ďakujem za info..no u nás snáď na každej ZŠ hľadajú matikára, tak snáď nebudem mať problém a síce plat je nižší ako som mala, ale mať prácu pri malom dieťati 5min autom od domu, alebo 35min do BA pri dobrej doprave a nehovorím o tom, že som nikdy neodchádzala z práce skorej ako o 16 (od rána 6:30) a to si pri malom nemôžem dovoliť

montemotherone
29. jún 2020

Reálne sa to pohybuje v dosť veľkom rozpätí. Vzdelanie, dĺžka praxe, príplatok za triednictvo, či iné špecializované činnosti, atestácia I., II. ....
Pozri v tabuľke.
https://www.epi.sk/zz/2019-338

autor
29. jún 2020

@jankaovecka ďakujem za info, no strašne veľa informácií teraz pre mňa 😊 nemám nikoho známeho učiteľa...tak normálne sa teším už 😊

montemotherone
29. jún 2020

@hettinka na AJ stačí B2 ak mám pg. vzdelanie? Fakt? To si ma potešila. Práve nad tým uvažujem že si idem urobiť

montemotherone
29. jún 2020

@zuzanockamt
@hettinka baby neviete mi poradiť? ak mám skončenú predškolskú pg a urobím si rozširujúce št. primárnej pg (1-4), budem hodnotená ako kvalifikovaná? 🤔

hettinka
29. jún 2020

@montemotherone niekde to je v novom školskom zákone. Skusim pohľadať.

fokuska
29. jún 2020

@montemotherone Aby si mohla ucit anglictinu, tak potrebujes mat urobene statnicu z AJ. Nezda sa mi, ze s urovnou B2 sa da robit statnica, ale mozno sa nieco zmenilo. Ja si pamatam ze aspon C1 muselo byt.

hederamonstera
29. jún 2020

ahojte dievcata, trosku sa tu votriem so svojou otazkou. Mam VS II.stupna ale na Ekonomickej univerzite. Velmi by som chcela byt ucitelkou ale co som si googlila, tak by som mohla ucit len ekonomiu, keby som si spravila DPS. Inak by som musela ist znova na pedagogicku vysoku. Je to tak? Alebo je aj nejaka ina moznost ako sa stal ucitelkou na ZS? Dakujem

juliet86
29. jún 2020

chapem ze nizsi plat ale zas aj menej hodin na pracovisku. cast prace doma a viac dni dovolenky. ked si to vsetko zratas takto je dost mozne ze sa ti to oplati

hettinka
29. jún 2020

@fokuska áno dá sa na B2 urobiť štátnica.

zuzanockamt
29. jún 2020

@hederamonstera je to tak, ako píšeš...učiť môžeš to, z čoho máš štátnu skúšku

hettinka
29. jún 2020

tu je všetko o kvalifikačných predpokladoch pre rozne predmety, najnovšia vyhláška
https://www.epi.sk/zz/2009-437#f3668019

fokuska
29. jún 2020

@hettinka Fuu, tak to je dost blbe aby niekto s urovnou B2 ucil na strednej, kde sa dosahuje uroen B2 alebo dokonca C1. Na univerzite to fungovalo tak, ze veduci prace musel mat o jeden "stupen" vyssi titul aky si mal dosiahnut ty svojou pracou. Cize na Bc mohol byt skolitel len ten kto mal Mgr a na Mgr ten kto mal aspon PhD atd... Mohlo by podobne platit aj pri jazykoch. Nie je to najvacsi problem skolstva, samozrejme, len jeden z mnohych...