Kedy mi vzniká nárok na dovolenku v novej práci?

emi_emi159
4. júl 2020

Dobrý večer , teraz som nastúpila do novej prace konkrétne od 3.7 mám zmluvu a chcem sa spýtať od kedy mám nárok na dovolenku ? Lebo sa chystám v októbri alebo novembri na dovolenku na 7 nocí a chcem vedieť ako to funguje či sa to už bude dať alebo ešte nebudem mat nárok a nepustia ma z prace. Ďakujem 😊

kitycat
4. júl 2020

Je to tvoje prve zamestnanie?

Zvycajne pocas skusobky si dovolenku brat nemozes. Po jej skonceni uz mozes, ale byva to vacsinou tak, ze si zaziadas o datum a musia ti schvalit. Aspon tak som to mala doteraz ja. Co sa inak poctu dni tyka, tak to uvidis vo vyplatnej paske.

Inak preco az od 3ho? Niekde som tu citala, ze nemas narok na dovolenkove dni, kedze si neodrobila cely mesiac...ale to si fakt nie som ista

simonah73
4. júl 2020

ak je normalny zamestnavatel, tak po vyratani naroku na dovolenku do konca roku a ma za Teba nahradu na ten tyzden nevidim v tom problem. ja som nastupovala tusim zaciatkom leta, s tym ze som im hned na prijimacom pohovore povedala, ze mam zaplatenu dovolenku zaciatkom septembra, nemali s tym vobec ziaden problem, aj napriek tomu, ze som nemala za sebou este ani skusobnu dobu. vydrzala som tam 16 rokov.

miskooo1987
4. júl 2020

@emi_emi159
Reale máš nárok po 2 mesiacoch, na alikvótnucast...takze ak prežiješ skúšobnú, tak by nemal byt problém...

simonah73
4. júl 2020

@emi_emi159 otazne je, ci Ta nasa vlada niekam pusti 😂

vikusjk
4. júl 2020

@emi_emi159 nárok na dovolenku ti vznikne od augusta, pretože v júli nemáš odpracovaný celý mesiac, keďže si nastúpila až 3. Čiže nárok máš 5/12 z 20 alebo 25 dní - podľa veku a prípadne podľa toho, či nemáte vo firme nejakú dovolenku navyše. Za normálnych okolností by si nemala mať problém vyčerpať si 7 dní, pretože ak by si mala ročný nárok 20 dní, čo je minimum, tak 5/12 z 20 je 8,5 dňa. Pozor ale na Vianoce ti ostane málo dní 🙂

simonah73
4. júl 2020

@emi_emi159 ako tu citam tie odpovede sa skratka spytaj svojho nadriadeneho, to co si napisala sem a to bude smerodajna odpoved.