Kariérny postup - áno alebo nie

5. apr 2022

Dievčatá, mám dosť veĺkú dilemu. Mám cca 40 rokov a tri deti.
Naskytla sa mi možnosť dosť veĺkeho kariérneho posunu za nadštandardný plat. Plat, ktorý je nadštandardný aj v BA, nieto ešte v malom meste, kde žijem.
Momentálne mám tiež vysoko nadpriemerný plat, ale je to zhruba len 60% z toho, čo by som dostala na novej pozícii. Bojím sa však, že by som to nezvládla a vyhorela by som, ako kolega, čo to robil predtým. Problém je aj to, že manžel má dlhodobé zdravotné ťažkosti a celá domácnosť a deti sú na mne.
Skúsili by ste ponúkanú možnosť, alebo by ste radšej zostali tam, kde ste? Nerada riskujem a bojím sa toho, že nebudem vedieť zladiť aj rodinu aj túto novú pozíciu. Ďakujem za rady

78787878
5. apr 2022

Ja by som urcite skusila. Ale to som ja. Nechapem ludi, ktori sa stale niecoho dopredu obavaju, ved to je strasne obmedzujuce. Ked po niecom tuzis, chod za tym a vsetko ostatne okolo sa prisposobi. Peniaze budes mat, tak budu opatrovatelky, pani na upratovanie, varenie, zahradu...

kitycat
5. apr 2022

Ak na to mas chod dontoho. Ak nie, tak ostan tam kde si. Hovori sa, ze kto sa boji nesmie donlesa.

Ja mam novu veducu. Ta si musela vo svojom CV navymyslat hory-doly, nie je to vodcovsky typ, nema prehlad, nevie komunikovat... Otras, nema na to ale robi to pre peniaze a ma stastie, ze ma dobry tim. Ale my sa jej casom rozpadneme a ona bude v prdeli. Po pol roku stale nepozna nasu pracu..a ja by som ju najradsej prepleskla 🤣🤣

autor
5. apr 2022

@kitycat vedomostne na to mám. Neviem, či to dám z pohĺadu rodiny - to jediné ma brzdí
Je to manažérska pozícia vo firme, kde teraz pracujem. Ale tieto vyššie manažérske pozície sú vo firme parketou mužou, max. žien bez závazkou. Tak preto váham...

autor
5. apr 2022

parketou mužov (oprava)

letfenixa
5. apr 2022

@autorka nešla by som do toho. Prešla som si obdobím s malým dieťaťom, plným uvazkom , mužom na tyzdnovke, a vážne chorými mojimi rodičmi. Skončila som tak, že som od stresu nemohla spávať, vôbec. Takže som prešla na znížený úväzok, lebo ostatné veci som zmeniť nemohla.

evica17
5. apr 2022

Tiez by som do toho nrsla. Nie je vsetko len o peniazoch. V zivote su dolezitejsie aj ine veci. A akmas aj teraz pekny plat tak by som sa ja osobne tam nehrabala. Radsej mat volnejsie, cas na rodinu, deti, muza, na seba. Deti raz vyrastu, uz si ich potom neuzijes. A

pribinak
5. apr 2022

Aké staré sú deti? Aké vážne má manžel ťažkosti?

Ja by som to skúsila, ak teda to najmenšie dieťa je už aspoň škôlkar

Ak slušne zarobíš, mizes si nájsť pani napr na 2x týždenne na upratovanie domácnosti, či na nákupy alebo čo budeš potrebovať

luccija
5. apr 2022

Ak by si nenapisala, že kolega čo to robil predtým vyhorel napísala by som, že áno.
Peniaze a postup nie sú všetko, ale ak si kariérny typ, alebo by si banovala, že si nevyskúšala tak aspoň vyskúšaj.
Píšeš, že máš 3 deti a už teraz nadštandardný plat...všetko záleží koľko hodín by si pracovala, či aj doma...aby si nebola ako v kolotoci

nelusiatko
5. apr 2022

S 3 deťmi, ešte keď je všetko na tebe a manžel nepomôže, by som to určite nebrala. Tiež som mala takú možnosť postúpiť, ale keď som videla, čo to obnáša, v práci od nevidím do nevidím, milión pracovných úloh, veľa cestovania, konferencie, pracovné porady... odmietla som. Zdravie a rodina je mi prednejšia, za tie prachy to nestojí, možno keď budú deti väčšie.

sense
5. apr 2022

Keby to nevyjde, je nejaká šanca v vrátiť sa na pôvodné miesto?
Ak nie ja osobne n'y som do toho nesla,odkedy mam rodinu idem na istotu

mabenn
5. apr 2022

"celá domácnosť a deti sú na mne" - toto chces ako riesit? ake velke su deti? inak by som bola za

colostru
5. apr 2022

Ak môžem za seba a z mojich skúseností, tak ja by som do toho nešla. Ver mi, robila som na manažérskej pozícii, aj plat dobrý a nakoniec po dvoch rokoch prišlo vyhorenie, zdravie úplne zničené - doteraz mám tráviace problémy, ktorých sa nie a nie zbaviť. Peniaze a kariéra ti čas , ktorý môžeš tráviť s manželom a deťmi nenahradia. Samozrejme je to na tebe, porozprávaj sa s manželom, deťmi. Alebo kľudne aj s kolegom, ktorého by si mala nahradiť- ten ti asi najlepšie poradí a povie, či mu to za to stálo.

autor
5. apr 2022

@pribinak deti su na ZS
@sense vratit na povodne miesto by som sa, myslim, mohla vratit. Len, ci by sa nepokazili vztahy s mojim nadriadenym, mojim odchodom by som mu sposobila nie prave najprijemnejsiu situaciu

pribinak
5. apr 2022

Tak potom už nemáš maličké deti, určite sú už dosť samostatne. Takze to ti odpadá kus starosti

sense
5. apr 2022

Tak by som do toho nesla, za mňa istota

mamina0078
5. apr 2022

Ja osobne by som to neprijala keby som mala oddovodneny pocit, ze to nezvládnem alebo to v negatívnom zmysle ovplyvni rodinu (nebudem mat dostatok času na deti a domácnosť keď mam chorého muza) u mňa je rodina pred pracou... A samozrejme niečo iné by bolo keby si bola vo finančnej núdzi ale takto peniaze ti nevrátia čas s deťmi alebo tvoje psychické zdravie ked to bude po nejakom čase na teba veľa.

yogagirl
5. apr 2022

A nad vypomocou v rodine si nerozmyslala? Ja sa napriklad chcem v blizkej dobe vratit do prace od malickych deti a je mi jasne, ze ak by som chcela byt 100% v praci, v domacnosti aj pri manzelovi, tak sa zblaznim, preto mam v plane najst niekoho, kto nam raz do tyzna poriadne uprace, pozehli… Ak pises, ze peniaze nie su problem, skus popremyslat, v ktorej oblasti mimo pracu mozes upustit, aby si to mala nejako vyrovnane.

ursula22
5. apr 2022

ano, rataj stým že raz vyhoriš, mne sa to stava pravidelne v pár ročných interavaloch, mám veľmi ťažkú prácu, riešim to tak, že dám výpoved, zostanem pár mesiacov doma a nájdem si novú prácu. úplne niečo iné v tom čo robím. skráta potrebujem reset mozgových závitov

sivana09
5. apr 2022

Jasne ze chod do toho. Neni o com. Drzim palce.
Mam 2 ročne dieta a pracujem na manazerskej pozicii, robim od nevidim do nevidim, baví ma to, tesi ma to.. a okrem toho mam kopec vedlajsieho biznisu. Niekedy mam pocit, ze sa z toho uz zbláznim, ale zvladam.

autor
5. apr 2022

@sivana09 hm... ale asi mas len jedno dieta a manzel ti tiez asi pomoze, či? Bojim sa, ze budem robit karieru a rodina pojde do uzadia

colostru
5. apr 2022

Ak sa toho bojíš,tak to nerob. Čo na to hovorí manžel,on má na to aký názor?

eeffka
5. apr 2022

Uprimne ako chces robit manazersku funkciu ked si to nevies zmanazovat? Neviem ako je chory manzel ked nepomaha ale sluzby sa za peniaze daju kupit. Opatrovatelky, uprqtovacky ... co len chces. Skor mam pocit ze si v dusi zienka domaca

dzina007
5. apr 2022

no zalezi od toho co ta pozicia obnasa... napriklad u nas vsetci manazeri o tretej ked my chodime domov chytaju len druhy dych. je standardom ze v praci byvaju do piatej siestej. A ano u nas az na jednu zenu su vsetko na poziciach chlapi ale nie preto zeby zeny na to nemali schopnosti ale preto ze ti chlapi maju doma zeny ktore riesia celu domacnost a starostlivost.
A to je to co si musis rozhodnut ci ked prides o cas ci to za to stoji. Vacsinou ked niekoho povysia nieje cesta spat vratit sa na povodne miesto tak aj s tym treba ratat.
Ak je to pre teba vysnivany ciel tak si za nim chod. Sny a ciele je tiez potrebne si plnit. Ak je to ale len pre peniaze aby ste ich mali viac aj ked mozno nepotrebujete je t na uvazenie.

minutka
5. apr 2022

Ak by som mala vysoko nadpriemerny plat, ako pises, mala by som pomoc v domacnosti. Urcite by mi pani varila upratovala zehlila… Aby som sa mohla venovat len rodine. Ak ta nova pozicia laka, preco nie?!

janacechova
5. apr 2022

Zaujímavá diskusia,hlavne tie,čo dopredu vedia,že vyhoríš a podobne, by na zaujímalo, či majú osobnú skúsenosť alebo sklennú guľu na veštenie budúcnosti. Píšeš, že deti sú na ZŠ, tak napíšem z pohľadu dieťaťa. Moja mamina musela postúpiť na vyššiu pozíciu v inom meste, vstávať 5.30, cestovať, domov chodila o pol6-6 a ,,živiť”domácnosť keďže v týcb dobách u oca prepúšťali. Nedialo sa ani vyhorenie, ani rozpad rodiny a ani z nás detí nevyrástli asociáli.Mamina je už na dôchodku,ale dodnes obdivujem na akej vysokej profesionálnej úrovni to zvládala. Nikdy sme nemali panie na upratovanie ani babysitterky (babky a dedkovia bohužiaľ tiež dlho nežili),ale nič nám nechýbalo. Takže áno, mala to náročné to viem, ale na druhej strane ju to aj bavilo a bola na tú prácu jednoducho stvorená a cítila sa v nej ako ryba vo vode. V našom meste by takú šancu nemala a boli by sme finančne na tom o dosť horšie. Takže otázkou je len to, či by Ťa to bavilo a či by si sa tam cítila dobre.Deti sa prispôsobia (nás ani nenapadlo,že by to mohlo byť knak-3ks detí😉)

savanna
5. apr 2022

Uz to, ze kolega pred tebou z danej prace vyhorel, by pre mna boli obrovske vykricniky v hlave. Asi nevyhorel len tak, dobre by som si prezistila situaciu, pripadne by som sa popytala priamo jeho - ak su naroky prilis vysoke, tlaky, stresy - nestalo by mi to za to. Obzvlast, ak mas choreho muza a tri deti.

yoxinka
5. apr 2022

Ja mám tri deti, o týždeň mi končí rodičák, v práci som s dohodla na ukončení pracovného pomeru dohodou, nakoľko od septembra musím každý deň poriešiť tri deti, škôlka, škola na dvoch rôznych miestach, krúžky pre deti a celé je to len na mne a v práci som povedala, že môžem pracovať od 9.00 do max. 15.00. Práve sme sa s mužom bavili, že to bude v septembri masaker, keď začnú dcéry chodiť do novej školy a škôlky a že je aj dobré, že nechodím do roboty. Neviem, aké máš staré deti, ale pokiaľ si na všetko sama a muž ti nemôže pomôcť, tak náročnú prácu by som nebrala. Môj muž má šéfku, ktorá má jedno dieťa, chlap jej pomáha a k tomu zamestnáva na full time opatrovateľku. Baba je top menežérka a robí za neskutočné prachy, sú dni, kedy si dieťa ani nevidí.

surama
5. apr 2022

Peniaze nie su vsetko. Ked dobre zarobis aj teraz, tak by som do toho nesla. Uz len to je vystrazny prst, ze kolega pred tebou vyhorel. Cize asi to taka super pozicia nebude. S manzelom sme sa kedysi nahlili za pracou, chceli sme zarobit. Az kym ho nezobrala zachranka. Jeho telo skolabovalo z vycerpania. Odvtedy sme si povedali, ze uz toto nikdy nedopustime. A zaujimave, ze sme si casom nasli ovela lepsie platenu pracu a takmer bez stresu 🙂

sparrows
5. apr 2022

Dôvod, prečo sú tam samí muži a len pár žien vidíš presne tu v diskusii. Žiadne ambície, už dopredu scenáre o vyhorení 🙄
deti máš na ZŠ, čiže už nie sú malé a navyše, vždy môžeš zamestnať nejakú menšiu výpomoc, ak by si nestíhala. Držím palce

happy_1990
5. apr 2022

poloz si otazky: 1. naozaj budes na tom platovo lepsie? ano, v absolutnej hodnote mozno, ale ak sa uz teraz zaoberas tym, ze nebudes sa stihat venovat domacnosti a rodine, tak predpokladam, ze asi preto, lebo to bude casovo narocnejsie, cize karierne postupis vyssie, za vyssi plat, ale pracovat budes viac, teraz si to prepocitaj, o kolko si realne polepsis, ako keby som videla mojho sefa, jeho plat je dvojnasobny, ale v robote je pichnuty nonstop, ak je toto predstava o tvojom zivote, tak chod do toho 2. preco to chces robit, su jediny ciel financie? tu je otazka, ci ta to v globale urobi stastnou, 3. ak si najdes cas, precitaj si tychto par stran z knihy jednoduse budte uspesni, zijte svuj sen a zadefinuj si svoje zivotne ciele, co pre teba uspech znamena a rozhodni sa, nikto iny to za teba nespravi