Ahojte, chcela by som sa opýtať. Manžel pracuje ako živnostník (programátor). Pracuje 100% home office na faktúru s tým, že si sám určuje kedy pracuje. Robí na svojom počítači ale má urobený technický účet pod menom firmy, pre ktorú aktuálne robí zákazku, ktorý musí používať kvôli bezpečnostnej politike danej firmy.
Pracuje ale väčšinou na dlhší čas pre jednu firmu. Keď sa robí dodávka nejakého softvéru robí sa zmluva o dielo ale napríklad predchádzajúci projekt ktorý robil, robil skoro dva roky, keďže sa jednalo o väčší projekt. T.j mal akoby len jedného klienta.
Čítala som teraz článok o tom, že sa možno bude riešiť keď niekto robí na živnosť a má len "jedného klienta". Chcem sa preto spýtať niekoho, kto tomu rozumie viac ako ja, či si myslíte, že by mohol mať manžel problémy.
Je to ofiko mozne a ked tak si moze nabrat este par drobnych zakaziek. Nemoze ho nikto donutit ist robit na zmluvu, ak nu to vyhovuje. Pokial Firma dodava nejake technicke vybavenie, tak je to ich volba a hotovo. Keby sa horsie nedialo, ako napr vyplacanie polovice by platt na ruku ( to je za mna schwarzes Loch) a nie toto. Tu je jasne, ze ide o klienta. Ale ked stat za 20 rokov neriesi to, ze polovica ludi robi zahadne za minimalku a k tomu maju 600-800 eur len tak bez papiera… lebo to som zazivala v Bratislave uplne bezne a stale sa to deje
Manžel má normálne živnosť, všetko má vyfakturované a je to jeho skutočný príjem. Maximálne si uplatňuje paušálne výdavky ale inak žiadne polovica na ruku alebo niečo podobné.
Potom je to vsetko v poriadku
tak nech vystaví každý mesiac faktúru nejakej fyzickej osobe (napr. tebe) a mal by byť ok. Aj keď niečo také zavedú (kontroly), tak ľudia nájdu spôsob ako to obísť. Skôr sa to bude asi týkať fabrík, kde ľudia robia na živnosť, aj keď by mali pracovať na TPP
Hej, stat to chce riesit velmi... u nas v praci je vacsina ludi na kontrakt (z vlastnej vole), ale ze su za to pokuty a info, ze vlada sa na to ma v plane zamerat v blizkej buducnosti, lebo jj je to defacto svarc system. Takze tak no. Ja som si aj vsimla, ze ked mi chodia ponuky, tak coraz menej ma k dispozicii moznost si vybrat TPP alebo kontrakt. Kedysi to bola sucast skoro kazdeho inzeratu.
Vďaka, ešte možno taká otázka. Fakt sa asi pýtam ako dement ale nevyznám sa v tom.
Napríklad teraz robí pre zahraničnú firmu. Konkrétne firma, ktorá má sídlo a offices vo Francúzsku. Čiže keby chcel robiť na "normálnu" zmluvu, tak sa tam musí presťahovať?
Zároveň by ma zaujímalo ako je to teda s freelancermi. Oni robia na živnosť ale robia pod nejakou "agentúrou", napríklad Titan Frrelencers, ktorá im posiela platby. Oni súce robia pre xy klientov ale na papieri to vyzerá, že robia len pre jedného.
Ale ono to nie je ilegalne robit takto, je to v pohode, nepacilo sa to statu nikdy samozrejme, lebo prichadzal o peniaze, ale je to normalne legalny sposob. Az teraz to chcu riesit vo velkom a tusim pokutovat firmy, ktore takto zamestnavaju. Co sa tyka zahranicnych firiem s danovym sidlom mimo SK, to je nieco ine, na to nemaju paky, cize nemaju to ako riesit.
švarcsystém je,keď na živnosť robí niekto vo fabrike,v priestoroch fabriky,má určený pracovný čas,má určené presne čo kde od kedy do kedy má robiť,
programátor v pohode môže byť na živnosť,aj keď robí len pre jedného.On môže byť HO,a už tým sa vylúči to,že to je švarcsystém.Nemusí sa nikde sťahovať,keď robí pre fr.firmu.
@rozculena No neviem z toho, čo som čítala (ale hovorím, moc tomu nerozumiem) som to tiež tak pochopila, že akonáhle napríklad nevykonávaš činnosť v pracovnom čase a mieste kde ti oni určia, prípadne používaš vlastné prostriedky, ktoré ti nedá firma, tak to nie je závislá práca.
myslim, ze toto jeuplne v poriadku, rovnako mam doma ITckara a proste ked robil na velkych projektoch, robil dlho pre jedneho klienta. Vobec sa tym netrap.
Nelegalne je uplne nieco ine... napr. keby si bola ty v kancli u svojho "zamestnavatela", 40h denne, a bola by si na zivnost.. alebo by ta dajme tomu nechal doma, ale vsetko ti poskytol...
@rozculena nutia? noz im pod krkom drzia? su presne charakteristiky zavislej prace a staci sa drzat toho.. praca na zivnost ma aj kopu vyhod, hlavne pri takychto povolaniach, kde ak stiha, vie s kludom pracovat pre kohokolvek dalsieho, kdekolvek, pracovat kedy chce a kde chce... atd.
@rozculena ja tlmocim, co nam bolo povedane z vedenia firmy, xy mitingov sme na tu temu mali. Sme velka Sw firma, kde viac nez polovica ludi robi na kontrakt, na pevnu pracovnu dobu a vsetko toto, co si vymenovala, ze sa robi vo fabrike 🙂 Mozno ty nerozumies, ze nie kazdy freelancer robi par mesiacov na inom projekte, kedy chce a kolko chce a na dialku, u nas takto ludia pre jedneho zamestnavatela robia aj 10 rokov. Robia to iste co ludia na TPP v tej istej firme a s rovnakymi podmienkami, akurat inou formou zamestnania. A takych sw firiem je kopec.
@rozculena ok no nam bolo napriklad oznamene, ze prave kvoli tym pokutam a rozsiahlejsim kontrolam atd., je nariadena tranzicna perioda, teda cas, za ktory musi kazdy kontraktor prejst na TPP alebo mu bude rozviazany kontrakt… cize usekavaju to aj v nasej sfere. Nehadam sa, len pisem, co sa aktualne deje… uvidime, ako to nakoniec bude. Ja by som bola najradsej, keby to nechali tak a posvietili si najma na fabriky popravde.
Nie.
Nebude mať manžel problémy. Ak toto štát začne riešiť, tak budú riešiť úplne iné pozície ako ľudí, ktorí robia ako tvoj manžel. Budú riešiť výrobu, kde ľudia za pásom robia na živnosť. A iné nižšie alebo úplne nízko kvalifikované pozície, kde ľudia robia na živnosť.
U tvojho muža je to tak na hrane. Asi by mohol mať zmluvu ako zamestnanec. Ale na druhej strane, predpokladám, že nie je ničím viazaný, čiže môže zobrať aj zákazku od iného klienta.