Je zamestnávateľ povinný preradiť tehotnú ženu na inú prácu?

8. jún 2023

Ak oznámim tehotenstvo v práci, ktorú nemôžu vykonávať tehotné ženy, zamestnávateľ je povinný preradiť ma na inú prácu podľa ZP, áno? A čo v prípade, ak tehotná nesúhlasí s novou náplňou práce? Resp. môže vôbec nesúhlasiť? Ďakujem

alenah31
8. jún 2023

zamestnávateľ je v súlade s § 55 ods. 2 Zákonníka práce povinný preradiť tehotnú ženu na inú prácu, ktorá je pre ňu vhodná vzhľadom na jej schopnosti a kvalifikáciu a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy.
Ak nie je možné takéto dočasné preradenie v rámci toho istého druhu práce (t. j. druhu, ktorý má zamestnankyňa uvedený v pracovnej zmluve), zamestnávateľ preradí tehotnú zamestnankyňu na prácu iného druhu, avšak len po predchádzajúcej dohode s ňou. V praxi nie je vylúčený aj taký prípad, že preradenie na inú vhodnú prácu nie je možné, pretože zamestnávateľ takú prácu nemá k dispozícii alebo tehotná zamestnankyňa nesúhlasí s preradením na iný druh práce, zákonník práce v takom prípade ukladá zamestnávateľovi povinnosť poskytnúť tehotnej zamestnankyni pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jej priemerného zárobku.

barbora19911
8. jún 2023

Nie vždy to platí 🙂 mne dali na výber že buď budem robiť normálne 12-stky nočné na pumpe alebo dovi dopo :D ...tak som potom išla na rizikové už aj môj gynekolog mi povedal že mám ísť takže tak nejako to vyzerá v praxi

alenah31
8. jún 2023

@barbora19911 vždy to platí. Keby si sa obrátila na IP mali by sakra problém.

viestta
8. jún 2023

@barbora19911 je to tvoja chyba, ze si netrvala na svojich pravach. Pretoze toto je hrube porusenie prav zamestnanca a domahat sa svojich prav mozes aj sudne. Kym budu zamestnanci ustupovat, dovtedy budu zamestnavatelia skusat vyvliect sa zo svojich povinnosti voci zamestnancom.

alexka89
9. jún 2023

Áno mňa ...koordinátor mi povedal že však by sme vás dali do kanclu na nejaké prácičky by ste nebola vo výrobe nemusíte ísť na pn....mne aj tak bolo hrozne zle a nechcela som byť v Tom škodlivom ovzduší