Je možné skrátenie obednej prestávky?

mamina321
21. mar 2021

Máte niekto skúsenosť s požiadanim zamestnávateľa o kratšiu obednu prestávku? V bývalej práci som mala 7,5h prac.dobu plus 30min obedna prestávka, spolu 8h. Teraz od januára mám po RD novú prácu kde je prac. doba 7,5h ale obedna prestávka je hodinu, cize 8,5hodiny denne. Keďže je teraz situácia kvôli covid taká že družiny aj škôlky sú otvorené kratšie a nemôžu sa spájať, tak rozmýšľam o skrátení prac.doby denne o 30min, alebo hodinu, lebo nestíham vyzdvihnúť deti ak je muž na sluzobkach, čo je dosť často. Úplne by mi stačila obedna prestávka 30min, a tým pádom by som možno nemusela žiadať o skrátení dennej prac.doby. Uspel niekto s takouto požiadavkou? Je to vôbec možné?

dominikac321
21. mar 2021

ja by som povedala, ze to je o dohode medzi tebou a zamestnavatelom...

mamina321
autor
21. mar 2021

@dominikac321 zatiaľ som sa o tom nebavila s nadriadenou ani na personálnom, len všetci tvrdia že by im stačila 30min prestávka na obed, ale že to musí byt jednotne a úrad to chce takto, že potom by chceli všetci výnimky. Tak neviem či s tým vôbec začínať.

dominikac321
21. mar 2021

@mamina321 pracujes na nejakom urade, verejna statna sprava?

dominikac321
21. mar 2021

@mamina321 niekde ui sukromnika by to nebol najmensi problem na druhej strane mozno docasna dohoda s nadriadenou ktora bude len medzi vami by mohla byt

mandarinka555
21. mar 2021

@mamina321 Požiadaj šéfku....vzhľadom k tomu, že musíš vyzdvihnúť deti, by ti mohla vyhovieť. Je to o dohode.

mamina321
autor
21. mar 2021

@dominikac321 áno na úrade, ale nemám stránkové hodiny, robím účtovníctvo....

mamina321
autor
21. mar 2021

@mandarinka555 len aj dochádzkový systém mi bude musieť vyhovieť, nie iba šéfka.... mame to tak nastavené v dochádzke či idem na obed von mimo budovu alebo nie, že musím odpracovať 8,5h.

tanyan
21. mar 2021

nie je to náhodou 8 hodín práce a pol hodina na obed? týždenný pracovný fond je 40 alebo 37,5?

mamina321
autor
21. mar 2021

@tanyan 37,5 h mame týždenný prac.fond.

mamina321
autor
21. mar 2021

@tanyan len teda zákonník prace hovorí o min dĺžke prac.prestávky a že je zamestnávateľ je povinný poskytnúť... a toto mi príde úplne zbytočne, hlavne keď by mi ta polhodina pomohla čo sa týka deti.

tanyan
21. mar 2021

Záleží od zamestnávateľa či bude ochotný radšej skrátiť obednú prestávku alebo skrátiť pracovný fond (čiastočný úväzok). Ale ak skráti úväzok a bude trvať na hodinovej obednej prestávke, tak by som do poslednej minúty tú hodinu trávila nepracovne.

mamina321
autor
21. mar 2021

@tanyan dakujem za radu... veru začala som tie prestávky takto aj tráviť, je hodina, tak nepracujem, lebo teda som v tejto novej práci len od januara a keďže je pre mna veľa veci nových a všetko mi trvá ešte dlhšie, tak som aj obed trávila prácou, ale už som s tým sekla, všetci na hodinu položia pera a idu preč. Budem musieť buď skrátiť úväzok alebo tu prestávku 😏

giertlova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamina321
autor
21. mar 2021

@giertlova fakt? Vyhoveli? To som rada že sa našiel niekto so skúsenosťou.

anavianavi
22. mar 2021

Z mojej skusenosti, je to na voli a ochote zamestnavatela. Uz som sa stretla s tym, ze obednu prestavku nechcel zamestnavatel skratit presne z toho dovodu, ze chcel mat zamestnancov v kancelarii do 18.00. Urcite skus.

snowflake07
22. mar 2021

Ja napr.robim 8 hodin a prestavku nemam ziadnu.Na vecko mozem ist kedykolvek a vzdy si najdem pocas prace 5 min.kedy sa najem aj popri praci.Nemusim tam potom tu pol hodinu trcat navyse.To uz som doma s vylozen.nohami.🤗

giertlova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamina321
autor
22. mar 2021

@giertlova super dakujem

mamina321
autor
22. mar 2021

@snowflake07 a oficiálne ju ale asi máš nie? Lebo zákon určuje že musíš mat. Keby prišla kontrola z inšpektorátu prace tak ma zamestnávateľ problém. Keby bolo na mne tak tiež nechcem obednu prestávku ziadnu.

snowflake07
22. mar 2021

@mamina321 pracujeme do 15:30.Od 15:30 este jedna smena.Na dverach mame,ze od 15:00 do 15:30 prebieha dezinfekcia .Najviacej roboty je aj tak pocas obeda.