Je možné preradenie na inú pracovnu pozíciu bez dôvodu?

12. nov 2019

Ahojte, problem sa tyka manzela, zatial sa popytam tu, ake mate skusenosti...
Manzela ma v praci v zuboch jedna pani na vyssej pozicii, nie je jeho nadriadena ani nic podobne. Chce dosiahnut ze ho preradia na inu poziciu, na horsiu aby dal sam vypoved, kedze on uz je na neurcito. Na jeho pozicii nedoslo k ziadnej zmene, ani sa nezrusila, dokonca pred 2mi tyzdnami tam prijali dalsieho chalana, lebo nestihaju. Neslo by tak ani o horsiu prácu, ale prisiel by o peniaze, lebo na jeho pozicii si dokaze na vykonnostnej zlozke zarobit aj +300€ navyse. Co sa s tym da robit? Na nete citam ze musi byt na preradenie padny dovod, co v podstate nie je. Povedal ze skoci aj za odborovým pravnikom, ale zaujimali by ma aj vase postrehy a rady. Dakujem

fokuska
12. nov 2019

Jeho nadriadeny mu moze ponuknut dodatok k zmluve, kde bude upravena pracovna pozicia. Plat tam moze byt upraveny tiez, ale nemusi.
Manzel si to pozrie a ak suhlasi, tak podpise. Ak nechce, nepodpise. Ostane mu normalne v platnosti povodna zmluva.

autor
12. nov 2019

@fokuska ak nesuhlasi nemozu ho inak prinutit?

deti95060810
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
deti95060810
12. nov 2019

chcela som ti napísať Ip, ale keďže si anonym tak to nejde...

oli18
12. nov 2019

@deti95060810 napíš tu, veď dobre vedieť

fokuska
12. nov 2019

A ako ho akoze maju prinutit? Ked nepodpise, tak nepodpise.

oli18
12. nov 2019

Ja mám neoverenú takúto info. Ak príjme zamestnávateľ na rovnakú pozíciu ďalšieho zamestnanca, časom úmyselne zistí, že oboch nepotrebuje. Zruší jedno miesto a toho pôvodného /nepohodlného/ prepustí pre nadbytočnosť. Musí mu ponúknuť však iné miesto. Ak ho nepríjme a rozhodne sa odísť, má nárok na odstupné. Personalistky, opravte ma 🙂

vondolina
12. nov 2019

@oli18 je pravda, ze aj toto sa deje, ale nemusí to tak zakaždým byť, tiež som kedysi bola v takej situácii, v jednej firme sme boli dve na jeden typ práce a teda potrebovali sme byť dve lebo bolo toho kvantum 🙂

oli18
12. nov 2019

@vondolina tak to určite. Ale môj príspevok je o tom, ako sa zbaviť nepohodlného zamestnanca pri dodržaní zákonníka práce.

ivkazba
12. nov 2019

@oli18 áno, toto čo píšeš je právne akceptovateľný dôvod na výpoveď - nadbytočnosť. Akurát teda je to výpoveď alebo dohoda s odstupným, pričom najbližších 6 mesiacov nemôže zamestnávateľ tú pozíciu znova obsadiť.

Odpoveď pre anonyma - prinútiť ho nemôžu podpísať preradenie či zmenu mzdy. Tak ako píšu aj iné kočky, preradenie je o dohode, ak s ňou zamestnanec nebude súhlasiť, zamestnávateľ ho preradiť nemôže. Môže jedine zrušiť jeho miesto, ponúknuť mu iné a ak s tým náhradným miestom nebude muž súhlasiť, môže mu dať zamestnávateľ buď výpoveď s výpovednou lehotou a odstupným alebo ukončiť pomer dohodou s odstupným.

ceklis
12. nov 2019

@ivkazba už je to len dva mesiace :( ak dá výpoveď z organizačných dôvodov, lebo miesto ruší, par.61, odsek3

ivkazba
12. nov 2019

@ceklis áno, 2 mesiace, vďaka za opravu, píšem narýchlo cez mobil a nie celkom mi to myslí 😉