Ísť, či neísť pracovať popri materskej?

nikoletka_h
18. feb 2013

Ahoj mamičky...mám 5 mesačnú dcérku a bohužial je ťažko vyžiť z týchto peňazí...rozmýšlam že pojdem pracovať..našlo by sa aj zamestnanie na dohodu, no problém je že sú to 12 hodinovky...v práci by som bola na ihlách 😅 či je s malou všetko ok...a vydržat tak dlhý čas bez nej, no neviem neviem...manžel je v tomto smere čo sa týka starostlivosti o dieťa šikovný..pracovali by sme v tej iste firme..on je tam na plny uvazok...a super na tom je že by sme sa striedali...lebo pracuje sa na dve zmeny..buď by bol on s malou alebo ja..nemuseli by sme sa spoliehať na babky a pod...ste tu nejaké mamičky čo pracujete pri babatku? ako to zvládate?

lubina
18. feb 2013

a kedy by ste boli potom spolu ako rodina?? kedze pises, ze by ste sa striedali s manzelom, on doma s malou a ty v praci a naopak.........neviem ti poradit, ci ist alebo nie, ale ja by som od tak maleho mimina nesla, no to je len moj nazor.........moje dcery su uz obe vacsie, jedna 7 r a druha 4 r. ale aj tak ta mladsia chodi do skolky len na doobedie, ked sa napapa ju beriem domov, aby sme boli aj spolu........roky detstva tvojho babatka utecu ani sa nenazdas a mohla by si lutovat o kolko okamihov si prisla z jej zivota.......aj ked chapem, ze peniaze mozu chybat........

viktoria2011
18. feb 2013

Ahoj,ja osobne s tym nemam skusenosti ale v rodine mame niečo podobne akurat že sa to rieši za pomoci starkovcov....myslim si že ak potrebujete peniažky a je to jedine riešenie ako vyžit a manžel by s nou bol,tak je to v pohode !Ved je otec a myslim si že by sa mal tak isto podielat na výchove ako ty....a je to stále lepšie akoby ste obaja robili a dávali dieťa stále hore-dole k starkej či opatrovatelke....

nikoletka_h
autor
18. feb 2013

@lubina však práve to..nechcem prísť o tie najkrajšie okamihy...a som si vedomá aj toho že spolu ako rodina by sme boli velmi zriedkavo....bola by som šťastná kebyže o tomto ani nemusím uvažovať..ale bohužial musím..

lubina
18. feb 2013

@nikoletka_h ako pisem, da sa to pochopit a rozhodnutie bude vzdy na tebe, ale ja som mala nervy ked boli take malicke a musela som odist co i len na dopoludnie 🙂 ......a to pritom tiez manzel dokazal urobit vsetko a postarat sa o ne. Ale tie okamihy sa nevratia a mozno neuvidis jej prve kroky lebo budes prave v praci, alebo ked povie prve slovo budes tiez v praci......tazke rozhodnutie, nezavidim ti ☹, ale drzim palce aby si sa rozhodla spravne.

amouramour
18. feb 2013

ja pracujem a zvladnut sa to da🙂uprimne takych ako lubina je malo, co by boli tak strasne dlho doma...

sonagolisova
18. feb 2013

ak je to naozaj tak zle, ze musis ist pracovat lebo od toho zavisi vasa existencia tak nie je co riesit...mala bude na striedacku vzdy s jednym z rodicov ,coje super lebo si vybuduje vztah s oboma
ja som odisla do prace ked mala dcerka 8 mesiacov a ostala s tatinom a to robim po/pia od rana do vecera...a zvladame to uplne super.. vecer im este navarim, niekedy sa idu najest k svokre a niekedy uvari tatino... ostatne prace okolo domacnosti riesim pocas prac.tyzdna poveceroch alebo cez vikend....mala ma uplne super vztah s tatinom a ked som doma ja tak sa nepohne odo mna a vsetko musim robit s nou.... takze da sa to len na to treba spolahliveho a ochotneho partnera...

lubina
18. feb 2013

@amouramour len na upresnenie 😉, mam nastastie taku pracu, ktora mi dovoluje sa dcerkam naplno venovat, len pracovny cas mam podla seba, za co som neskutocne vdacna a vazim si to ako sa len da.......

janaleskova
18. feb 2013

Ahojte, trosku prispejem aj ja, kedze toto rozhodnutie som musela tiez spravit a veru nebolo to jednoduche. Ale...ked mala Natalinka 10 mesiacov nastupila som opat do prace...a asi najtezsie som to znasala ja, kym som pochopila ze vsetko je v poriadku. Nataly chodi k "starkovcom" je tam spokojna, pekne papa aj spinka, nezaznamenala som u nej ziadnu zmenu v jej správaní. Musim vsak napisat ze chodim do prace okolo deviatej a vacsinou okolo druhej tretej som uz aj doma, prave ked sa ona zobudza...takze z celeho dna je bezo mna priblizne tie 3-4 hodinky. Ked vidim že aj ona je spokojna a kludna, tak aj ja som v pohode. Takze u nas to vsetko dobre dopadlo 🙂 Co ja mozem poradit, ak treba ist do prace, tak to mozno trosku casovo prisposobit, samozrejme ak sa da. Ak by som sa mala rozhodnut ci ist na 12hodinovky, asi by som povedala nie a hladala nieco kde by som bola menej hodin....aj preto aby som bola nielen s dcerou ale aj s manzelom 🙂 Kazdopadne je to tazke rohodnutie, ale ked sa chce vsetko sa zvladne. Drzim palce. 😉

sonagolisova
18. feb 2013

ale skus pockat este par mesiacov ak sa da...aby si sa na to psychicky pripravila....je to pre matku tazke rozhodnutie , odist od tak maleho babatka...ja som pri dcerke plakala cestou v buse a este aj pred pracou v kaviarni som si sadla, dala kavu a v kresle som si trochu porevala a tak isla do kanclu 🙂...tazke trosku stres to bude, lepsie sa na to pripravit a vsetko si nachystat a s manzelom prejst....poukazovat veci ,co kde je na oblecenie, na krmenie....ja som pisala na papiere casy kedy ma co jest..🙂 kedy spat ...no vsetko..a prve mesiace kym sa do toho dostal mu tahaky velmi pomohli....
neraz bola mala oblecena cez den v pyzame na noc lebo nevedel co je iba bodynko 🙂

nikoletka_h
autor
18. feb 2013

@janaleskova @amouramour @lubina @viktoria2011 dakujem babulky za odpovede 🙂 @sonagolisova dakujem pekne za rady 🙂 asi by som ešte mala počkat aspon mesiac-dva..ale mam stastie v tom, ze manzela netreba pripravovat..on je v tomtom velmi sikovny....prebali,prezlecie,nakrmi..všetko okrem kupania zvládne 🙂 dokonca mi aj pomaha v domacnosti 🙂 pred meisacom som mala zapal priedusiek a chripku a tak som sa musela držat v karantenne od malej, všetko zvládal na jedničku

janaleskova
18. feb 2013

tak potom sa netreba nicoho obavat...ak sa da, tak ešte pockat, nastavit sa na to, ze sa ide do roboty....a predsa ked je peniazkov trosku viac...lepsie sa dycha 🙂 urcite to zvladnete 🙂 😉

adeli79
19. feb 2013

vyhoda je, ze by dietatko bolo s otcom a nie s niekym cudzim. a v dnesnej tazkej dobe je kazde euro dobre.

sonagolisova
19. feb 2013

@nikoletka_h SUPER..tak to sa potom nemusis vobec strachovat, mala bude v dobrych rukach 🙂

moon1979
19. feb 2013

@amouramour
@lubina
aj ja som "taká ako lubina" ako si napísala 🙂
po výške (ale aj počas štúdia) som dlhé roky pracovala od nevidím do nevidím, naťahovala som čas maximálne ako sa dalo, aby som mohla potom kludnejšie stráviť čas doma s dieťaťom ... snažila som sa zabezpečiť všetko čo bolo v mojich silách, lebo uznávam, byť na RD nie je žiadna sláva a ani výhra, pokiaľ to manžel poriadne nepotiahne, preto som tehotenstvo dlhé roky odkladala ... no neviem si prestaviť nechať ani nie ročné dieťa doma dokonca v mnohých prípadoch ani nie pol ročné a ísť na plný úvazok do práce :( chápem, že sú rodiny, kde jednoducho iná možnosť nie je, ak nechcú prísť o strechu nad hlavou alebo chcú vyžiť, ale netreba znova kategorizovať tie matky, čo zostanú s deťmi doma, že nič nerobia, LEN sú s deťmi a ešte tak dlho ... sú také, ako napr. ja, čo urobili max predtým ako išli na MD aby mohli zotrvať tie prvé najkrajšie roky s dieťaťom ale sú aj také, čo v živote nerobili a robiť ani nebudú ... vieme svoje, že? 🙂
ja už mám svoje roky, takže biologické hodiny tikali a musela som si rozmyslieť, či sa dám ešte na druhé, alebo pôjdem už pracovať ... vedela som, že ak pôjdem pracovať, druhé už byť nemusí (vek, zdravotné komplikácie a podobne) ... no rovnako si uvedomujem, že keď si vychovám deti (a tie prvé roky preletia naozaj ako voda) budem robiť minimálne do 70tky (všetko tomu nasvedčuje) a keď budem mať nádej, že by som už konečne po dlhých odrobených rokoch išla do dôchodku, tak umriem ... taká je realita mnohokrát bohužial .... preto si chcem tie prvé najkrajšie roky užiť maximálne ako sa dá s deťmi ...
ešte raz pre upresnenie, aby nedošlo k nedorozumeniu - ja neodsudzujem ani jednu mamičku, ktorá nastúpi do práce, každá musíme vedieť ako na tom sme a čo je nevyhnutné, ale nerada čítam, že tá matka čo zostane doma s deťmi do 3 rokov je povalač ...

ingrid16
19. feb 2013

dnesna situacia je taka, ze vela mamiciek na vyber nema. rp je strasne nizky, niektore rodiny proste z jednehoplatu vyzit nedokazu. taktiez mame na sK jednu z najdlhsich RD. az 3 roky. vsade vo svete je ovela kratsia. dalej nie kazdemu dietatu vyhovuje byt doma, niektore potrebuju kolektiv . preto sa musi kazda mamicka zariadit ako moze. a tie, co su doma aj viac ako 3 roky, tak maju stastie, ze si to mozu dovolit. 😉

lubina
19. feb 2013

@moon1979 paci sa mi tvoja odpoved, akoby som citala o sebe. Tiez som po VS robila od nevidim-do nevidim ako sa hovori. Deti prisli na rad az neskor a tak sa im chcem naplno venovat a uzit si ich. No a popri tom stiham aj pracovat. Ako som pisala mam tu obrovsku vyhodu, ze pracovny cas si urcujem ja sama, co je teda vtedy ked su deti v skole a skolke, teda dopoludnia a potom uz sa venujem detom. A vobec ma nezaujima co o mne hovoria ini, ze som stale s detmi. Myslim, ze je to kazdeho vec. Ja som sa rozhodla takto a takto nam to ako rodine aj vyhovuje.

modrofuzik11
21. feb 2013

to je velka dilema. 5 mesacne dietatko je velmi malinke. na druhej strane chapem vasu financnu situaciu. tvojou vyhodou je, ze by sa o babatko postaral manzel, ked ty budes v robote. teda nemusis hladat nikoho cudzieho na opatrovanie. popravde, ja by som v tomto pripade cas odchodu do roboty oddalovala, co by sa len dalo.

lila77
5. mar 2013

ahoj, podla mna je to kazdeho osobna vec , ak vam to nebude vyhovovat znova mozes ist na rodicovsku teraz sa to tusim da, a ak pracujes a si na rodicovskej cez urad prace dostavas peniaze ak si to vybavis ze dieta je v jasliach alebo sa niekto onho stara prispevok aj tusim rodicovska ti ostane aj plat , mojho maleho opatrovala chvilu sestra od 8 mesiaca a potom isiel do sukromnych jasli a doteraz na to spomina bola to aj skolka mal sa tam ako v raji, my sme potrebovali peniaze na byvanie tak som isla pracovat je ale pravda ze mi vysli v ustrety a mala som upraveny prqacovny cas od 7 tusim do tretej uz si nepamatam, ale teraz s druhym to uz nespravim radsej pojdem podnikat nech som s rodinkou , lebo cas velmi uteka ale keby som sa mala vtedy rozhodnut spravim to znovu vobec si nerob vycitky svedomia tie co spravia z rodiny bezdomovcov si nic nerobia a ty sa chces postarat skus to ak to nepojde pojdes znova na rodicovsku teraz sa to da vsetko dobre

ella555
5. mar 2013

Nie kazdy s malymi detmi moze ist pracovat, najma ak nema babky, dedkov, alebo niekoho na strazenie v pripade, ze je dieta chore, preto su aj zeny, kt. musia ostat doma s detmi aj dlhsie. Nie je vela zamestnani, kde toleruju Ocr kazdy druhy tyzden a k tomu volno pocas prazdnin.

A k teme len tolko, ak to financne potrebujete, tak asi nemas na vyber, ved to mozes skusit a v pripade potreby sa vratit na rodicovsku. Ale osobne sa mi 12 hodinovky zdaju vela, ja by som asi hladala nieco s kratsou pracovnou dobou.