Invalidný dôchodok z Čiech

lenka2710
11. apr 2020

Ahojte žienky, prosím o radu! Môj otec prekonal mozgovú príhodu, celu ľavú stranu ma ochrnutu a rozprávala som s lekárom a nevidí to ružovo! Takže po čase bude treba vybavovať pravdepodobne invalidný dôchodok! Ale môj otec je SZČO v ČR, tam platí aj odvody! Lekára ma aj tu aj tam! Chcem sa spýtať ako prebieha potom napríklad aj ta posudkova, musi chodiť do ČR, alebo môže aj tu a potom lekárske správy sa posielajú na príslušný úrad do ČR?
Ak má niekto skúsenosti, budem veľmi rada, keď mi napíšete co a ako! Mama je tiež na invalidnom, ale neviem ako to chodí keď sa platia odvody v ČR

mpg
11. apr 2020

Invalidný dôchodok sa vybavuje v Sociálnej poisťovni, najlepšie by sa bolo spýtať tam,
s nimi sa dá komunikovať aj elektronicky.

lenka2710
autor
11. apr 2020

@mpg ja viem, ale on keďže si platí všetky odvody v ČR, tak som chcela vedieť ako to funguje

mogaa
11. apr 2020

@lenka2710 ako ti t už radili, treba si zavolať na SP a povedia ti ďalší postup....

lenka2710
autor
11. apr 2020

@mogaa oki, no ešte zatiaľ to riešiť nebudeme, ved je to len pár dní, bohvie ako všetko bude

veto
11. apr 2020

@lenka2710 V ČR sa to vybavuje cez českou správu sociálního zabezpečení, tu máš odkaz na všetko, čo treba zariadiť, vyplnit a podať a tiež, či má nárok. Ale veľmi doležité bude riešiť aj zdravotné poistenie v ČR a jeho živnosť, pretože platiť poistenie musí alebo sa bude musieť preregistrovať na SR a pozastaviť v ČR živnosť alebo zrušiť a tým pádom zrušiť zdravotku v ČR ale súčasne postrážiť aby neostal bez poistenia. Zistiť, akú má poisťovňu, ako hradí odvody. Predpokladám, že teraz má poistenie v ČR a na SR využíva plnú starostlivosť cez ten EU preukaz. Alebo je to inak?
https://www.cssz.cz/web/cz/invalidni-duchod

lenka2710
autor
11. apr 2020

@veto je to tak ako píšeš, ďakujem pekne! Jasne, ze bude treba zrušiť živnosť! Sú to len dva dni co sa to stalo, ale určite to potom bude treba riešiť, lebo tu ruka už nebude plnohodnotná! Zatiaľ je na PN, musím ju poslať na ten príslušný úrad a potom sa uvidí co a ako