Iné platy, rovnaká pozícia

15. aug 2024

Dobry den chcem sa spytat pracujem v jednom obchodiku nebudem konkretizovat. Pracujeme tu 4, kazdy dostava iny plat. Kazdy robi rovnako. Napriklad moj kolega ktory neni ztp ani nic podobne, odrobil rovnako hodin, robi to iste co ja, dostava viac penazi ako ja, moze sa toto robit ze kazdemu dava inu sumu zamestnavatel?

januska12323
15. aug 2024

Môže, dohodni si vyššiu aj ty.

egonsk
15. aug 2024

uz niesu tabulkove platy a preto je len na sikovnosti zamestnanca, kolko si vyjedna, resp. ake podmienky si vyjedna.

viestta
15. aug 2024

Mzda je dohoda medzi zamestnavatelom a zamestnancom. Ty si vyjednat vyssiu mzdu ak ju chces. Zamestnavatel ju moze zvysit, nemusi

la_dolce_vita
15. aug 2024

Je to bezne, vacsinou viac zarobia muzi a dokonca aj novi zamestnanci. Takisto je regionalny rozdiel, hoci rovnaka napln prace.. osobna skusenost.

lenka_da
15. aug 2024

a porovnávaš hrubú mzdu alebo čistú? Pretože rovnaká hrubá mzda nemusí byť rovnaká čistá mzda, ovplyvňuje to napríklad daňový bonus alebo ZŤP...

lubossi
15. aug 2024

k Lenkinmu este pridam bonusy za dieta, zapocitana PN

rozculena
15. aug 2024

ono nie je podstatné,či DOSTÁVA viac peňazí,ale akú sumu hrubej mzdy má v ZMLUVE.To treba porovnať a potom môžeš riešiť....

milanemila
15. aug 2024

Ano samozrejme moze, plat je z casti aj vysledok “vyjednavania” zamestnanca a zamestnavatela. Ci aku mas predstavu, ze ked si niekto vypyta na pohovore o500e menej ako clovek, kt vykonava rovnaku pracu, tak zamestnavatel ma povedat, ze nie nie my vam dame o tych 500e viac, nech mate rovnako? 🤷🏼‍♀️

modrava
15. aug 2024

u nas to bolo tym, ze dlhsie nevedeli obsadit poziciu, tak na profesii vo zverejnenom inzerate postupne navysovali plat. novy zamestnanec teda dostal viac ako ti, co tam uz robia.
samozrejme to robi zlobu, lebo o tom inzerate a nastupnych podmienkach vedeli povodni zamestnanci..

lubossi
15. aug 2024

tak trochu tu zastupujem skupnu zvanu "zamestnavatelia" a moj postreh je taky, ze
#1 sice na papiery je to rovnaka pozicia, nikdy to nie je rovnaka praca aj kvantitativne a preto nemavam moralny problem s tym (pokial ten rozdiel nie markantny)
#2 mzda pre noveho zamestnanca a existujuceho su dve rozne veci, ktorych hodnotu ovplyvnuju dve rozne veci. Je bezne ze novy zamestnanci dostavaju viac - reflektuje to aktualne trh prace. Nesulad s rastom mzdy aktualnych zamestnancov je bohuzial bezna prax, kedze to su naklady ktore sa kazdy snazit az tak moc nenavysovat.

nelca84
15. aug 2024

No nemate celkom pravdu. Pokial vsetci zamestnanci vykonavaju rovnaku pracu, t.j. maju v pracovnej zmluve rovnaky druh prace a tiez rovnaku strucnu charakteristiku druhu prace, musia mat rovnaku mzdu. Tu zakladnu, ktora je dohodnuta v prac. zmluve. Tam by ukrateny zamestnanec uspel aj pri podani na inspektorat prace.
Dalsia vec je pohybliva zlozka a tam uz rozdiely mozu byt, ale tiez plati, ze podmienky pohyblivej zlozky musia byt jasne dohodnute, aby zamestnanec vedel, za akych podmienok kolko dostane, a to bud v PZ alebo v KZ.

lubossi
15. aug 2024

@nelca84 to by bolo na sude pol Slovenska :D

egonsk
15. aug 2024

@nelca84 obqvam sa, ze zamestnqvatel by protiargumentoval vzdelanim, alebo skusenostami a ak by stale neuspel, tak by k tomu priplacol odvolanie sa na oblubeny bod pracovnych zmluv - "a ine ulohy podla poziadaviek nariadeneho", cim by povedali, ze ten kto ma viac, tak akoze robil v danom case aj ine cinnosti ...

nelca84
15. aug 2024

@lubossi nepotrebuje sud, staci podanie na inspektorat prace. A nie kazdy o tejto moznosti vie a dalsia vec, ze vacsinou je tabu rozpravat sa o mzde medzi spolupracovníkmi...
@egonsk ak od zamestnancov vyzaduje rovnaku pracu, argumentovat vzdelanim nema logiku, od vzdelanejsieho moze vyzadovat viac a ma to mat uvedene v PZ alebo od menej vzdelaneho menej a logicky nemozu mat potom rovnaky popis prace. Ak je zamestnavatel tak lenivy (a hlupy), ze PZ kopiruje od zamestnanca k zamestnancovi, moze sa mu to vypomstit...

simca06022011
15. aug 2024

1) nevieme ci sa jedna o bruto mzdu (podla zmluvy).. cistu mzdu (podla pasky)..
2) kazdy moze mat na oko rovnaku pracu = v zmluve nemusi, detto moze kazdy mat dohodnutu inu mzdu, lebo ide o dohodu. Mozu byt ine priplatky/odmeny atd

Opytat sa mozes, pochodit mozes, nemusis. Mozu na to byt kluuuudne objektivne dovody, preco napr. kazdy ma cistu mzdu inu.
ano, inspektorat moze riesit nejaku tu diskriminaciu na pracovisku = platovu. Ale s kludom si to zamestnavetel vie obhajit.

lubossi
15. aug 2024

Podľa mňa sme ušli téme. 🙂
Moj svokor zažil niečo podobné a prišiel za šéfom s úsmevom, že má dve veci na srdci. Prvú ze podáva výpoveď a druhú, že by sa chcel uchádzať o tú pozíciu ktorú inzeruju. Obaja sa dobre zasmiali a zdvihli mu plat.
Išiel by som na to podobne

rozculena
15. aug 2024

ja som našťastie toto nikdy nemusela riešiť v žiadnom zamestnaní,vždy sme mali rovnakú hrubú mzdu na rovnakej pozícii

lubossi
15. aug 2024

@rozculena si ucitelka? 🙂

rozculena
15. aug 2024

@lubossi nie

katkaseiner
17. aug 2024

@lubossi to je dobre 😁