Home office s malými deťmi

diewcatqoo
23. mar 2020

Ahojte, ako zvládate HO s malými deťmi? Máte nejaké tipy, ako zvládať HO so školkarmi?
Vzhľadom na situáciu, už tretí týždeň pracujeme obaja s manželom z domu. Máme 3 ročného chlapca, ktorý neobsedí ani minútu a ktorý je už takmer mesiac zatvorený doma, nakoľko bol predtým chorý a teraz von nechodíme.
Keďže je dosť kolegov buď na pn alebo na očr, práce máme neúrekom. Snažím sa venovať dostatočne aj synovi, aj práci, aj domácnosti, ale občas sa pristihnem pri tom, že by som ho najradšej priviazala o stoličku a zalepila mu ústa aspoň na hodinu 🙂
PS: obdivujem mamičky, ktoré majú ešte k tomu aj školákov a musia svoj čas deliť medzi malé dieťa, učenie so starším/i, prácu a domácnosť 🙂

simsalabim
23. mar 2020

@diewcatqoo s manzelom by ste sa mali dohodnut, kto bude k dispozicii synovi doobeda a kto poobede a dosledne to dodrziavat, aby kazdy z vas mal cas sa nerusene venovat praci. Urobila som aj rozpis, nejaky obrazkovy rozvrh pre syna, kedy sa bude hrat sam, kedy pozerat TV ci mat tablet alebo pc a kedy sa s nim niekto chvilu pohra. Iste ze to taky maly nevydrzi, ale skusat to treba. Stare matere sa detom nevenovali. Po praci by som sa mu intenzivne venovala, ale v tom case by som spolu s nim aj varila na dalsi den. Drzim palce, situaciu nezavidim, nastastie su moji uz velki, ale aj tak to je narocne. Vsetci sme doma....pracujeme, studujeme, jest treba, upratovat aj socialny kontakt nahradzat...

evkao
23. mar 2020

@diewcatqoo ja mam doma to iste, este aj mesiac som s nim uz doma, tiez bol predtym chory 😀 a ako to riesime? trosku sa zahra aj sam, no musime to riesit aj rozpravkami v telke, alebo sa k nemu utrhnem na stvrt hodinku, potom dobieham....aj ked mam pol hodinku na obed, tak sa hram s nim 😀

katren
23. mar 2020

Rozdelte si to....aj my tak mame...traja skolaci 1.stupen, tiez 3ti tyzden doma....doobeda som s nimi ja a poobede uz manzel....aj ked to poobede je az od 15-16tej....

diewcatqoo
autor
23. mar 2020

Bohuzial, obaja mame s manzelom taku pracu, ze sa nevieme podelit, aby niekto pracoval poobede a niekto doobeda. Jasne, v urcitych veciach sa da polavit a venovat sa im po veceroch, ked maly spi, ale bohuzial, gro prace mame obaja medzi 9-15, nakolko nepracujeme len sami, ale komunikujeme s teamom, s klientmi a pod.
Syn ma 3 roky, tak nejaky rozvrh nema moc zmysel. S muzom sa snazime striedat pri synovi. Nebehame mu cely den za ritou, ale ak nieco potrebuje, snazime sa striedat. Syn sa zahra aj sam, riesime to aj telkou, aj tabletom, ale nevydrzi pri nicom dlho. Potom je to 200x do hodiny "mamkaaaaa", pricom vidim, ze to uz robi vyslovene naschval, len aby ma vyrusil 🤦‍♀️

evkao
23. mar 2020

@diewcatqoo my mame uplne to iste.... tiez musime pracovat cca od 9:00 do 16:00 (kvoli komunikacii s ostatnymi), a tiez sa nam neda k nemu odbiehat, takze uplne rozumiem, o com hovoris... najlepsie ked mame obaja konferencny hovor, drobec dostane do ruky mobil, no aj tak zacne kricat alebo prave v tej chvili nieco chce - vtedy je vsetkym na "druhej strane" jasne, ze mame doma veselo 😀

diewcatqoo
autor
23. mar 2020

@evkao som rada, ze nie som sama, kto to ma doma takto. Dnes som mala hovor a syn vtrhol do izby a na cele hrdlo: "mamaaaaaa, kakaaaal som, utri mi zadok" 😳🤦‍♀️

evkao
23. mar 2020

@diewcatqoo ano, tieto situacie su najlepsie

simsalabim
23. mar 2020

@diewcatqoo nemyslela som to tak, ze niekto bude pracovat len doobeda a ten druhy len poobede. Myslela som to tak, ze jeden bude k DISPOZICII na riesenie veci typu kakal som, som smadny, oblial som sa, chcem pozerat rozpravku, pokazilo sa mi auticko. Tym ziska jeden z vas cas robit par hodin nerusene, lebo vtedy ten druhy odbieha k dietatu, ale popri tom pracuje. Len s mnohymi prestavkami. A striedajte si doobedie kazdy druhy den.

paskolinka
23. mar 2020

no presne to iste mame doma - obaja HO (obaja v kuchyno-obyvacke, lebo inde sa neda sediet) a maly skolkar okolo nas lieta a ide z koze vyskocit cely den. ak nahodou telefonujem, zacne mi trhat telefon, ze aj on chce nieco povedat... kazdych pat minut struha psie oci, ze sa chce hrat... no zabava velka 😅

maciatkolulu
23. mar 2020

Ďakujte Bohu, že máte prácu, veľa ľudí také šťastie nemalo...

diewcatqoo
autor
23. mar 2020

@maciatkolulu cakala som, ze sa najde niekto, kto vytiahne to, ze mame byt vdacni za to, ze mame pracu. Mas z mojho prispevku pocit, ze som nevdacna a ze sa na pracu stazujem?
Plne si uvedomujem, ze moznost pracovat z domu nema kazdy a som rada, ze tu moznost mam, nielen v takejto situacii, ale kedykolvek.
Islo skor o to, aby som sa dozvedela, ci aj v inych rodinach to vyzera ako v cvokhause, pripadne aby som nasla nejaku inspiraciu k tomu, co robit, aby to u nas takto nevyzeralo.

diewcatqoo
autor
23. mar 2020

@simsalabim aha, prepac, nenapadlo mi, ze to striedanie myslis takto. No u nas bol pokus striedat si to, kto bude k dispozicii, ale nejako to nemalo uspech.
Syn je zvyknuty na to, ze vacsinu cinnosti s nim vykonavam ja, kedze som s nim donedavna bola na rodicovskej dovolenke. Sice som pracovala aj popri tom, ale nebolo to full time, takze som mala na neho viac casu. Takze aj ked ho "ma na starosti manzel", syn stale vola mna. A aj ked s nim nejaku cinnost vykona tatino, musi mi to prist oznamit.

simsalabim
23. mar 2020

@diewcatqoo zvykne si. Treba byt len dosledny.

lucinka1988
23. mar 2020

@diewcatqoo fungujem tak od nástupu na MD, aktuálne ma moj syn 2 roky a najviac pracujem, keď spi..Veľkú pomoc mám ale aj v manželovi a charakter mojej prace si nevyžaduje byt v konkrétnom vymedzenom čase online..

katulienkax
23. mar 2020

Mne je tých deti ľúto ja by som nájradsej sa vysrala na celu robotu ale neda mi to vykašľať sa na kolegov a nerobiť dcéra staršia uz aj vynádala tatínkovi nech si ide do tej svojej roboty za kolegom ze nechce ho uz vidiet

maciatkolulu
23. mar 2020

@diewcatqoo pozri, myslím, že v každej rodine to vyzerá ako v cvokhause a nikde nesedia deti za stolom nad vymalovankami dve hodiny... Ste dvaja na jedno dieťa, to je podľa mňa bonus. Ale keď musíte naraz obaja pracovať, tak ťažko radiť.

janinah
23. mar 2020

Kolegovia sú na očr predpokladám že s malými deťmi,tak ty prečo nie si?

beruska.jk
23. mar 2020

Mám HO už 1,5 roka, odkedy som na materskej s dcérkou. Dokážem spracovať asi len 1/3 práce oproti množstvu, keď som pracovala na firme. Nemaj v tejto situácii na seba veľké nároky... Musím tomu prispôsobiť skoro každý deň, čiže skôr vstať, navariť a poriadiť kým je dieťa kľudné. Žiadne kávičky s kamarátkami, návštevy a pod. Pracujem, keď má obedný spánok a večer ak sa podarí - ak neodspím tiež. Teraz mám doma navyše prváka, toho už na obed neuložíš spať 🙂 Treba sa s ním učiť každý deň, chýba mu kolektív. Manžel ho 2-krát vzal do práce so sebou, pracuje sám, takže sa to dá. Neporadila som Ti, ale aspoň vieš, že v tom nie si sama. Ale zas, keď si predstavím predavačky alebo zdravoťákov, tých po šichte doma čaká rodina a povinnosti, vždy si poviem, že sa nemám čo sťažovať ani ľutovať.

diewcatqoo
autor
24. mar 2020

@janinah mam novu pracu, v ktorej som 2 mesiace, takze si moc zatial nemozem vyskakovat. A mam kolegyne, ktore maju viac deti, pripadne su na deti same, tie potrebuju OCR viac ako ja.

janinah
24. mar 2020

@diewcatqoo otázka priorít

ketrint
24. mar 2020

@diewcatqoo a co tak vana? Ja ked zarobim kupel, s penou a riadikmi tak by sa hrala hodiny a hodinyy, len dopustam teplu vodu. 😂
Inak ja som sama na 4r dieta a je to narocne. Ona je neskutocne zlata a fakt sa vela prehra sama, ale ja sa citim hrozne, lebo ju cele dni nevidim... Robim ovela dlhsie ako v praci (lebo to jednoducho ide vsetko pomaly, padaju systemy, cast prace sa mi zmenila a uz mi to nestihol nikto ukazat tak musim skusat a hladat sama), popri tom navarit, trochu udrziavat domacnost... Citim sa strasne ze ju len odstrkujem a odbijam (za chvilku/ potom/ pockaj este/ vecer sa budeme hrat (to uz vacsinou ale zase varim, periem, alebo nieco a nevladzem fakt)) ... Posledne dni sme uz ani vonku neboli lebo som robila dlho. V praci by som o 16:00 zaklapla ntb a mala priestor na zivot...

magda15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ckatka
11. júl 2020

@diewcatqoo úprimne? Ja som to nezvládla. Mala.som HO presne týždeň...A 3,5 ročné spoločenské dieťa. A okrem toho starať sa o domácnosť a variť nám aj manželovi, ktorý pracuje v nemocnici a nemohol si zobrať žiadne voľno, mali zavreté bufety všetko. Čiže navariť a ešte aj jeho do služieb nabalit... (Viem ze niektoré varite každý deň, ale ja na to nie som zvyknutá, stravujeme sa v práci /škôlke a cez týždeň sa u nás nikdy nevarilo). Čo som navarila na dva dni, zjedol muž za deň...A bola som.tam kde predtým 😂 Navyše s nakupovaním...ísť v tom čase do obchodu bola pre mňa katastrofa...musela som brat aj malého, muž bol v kuse v robote, malo ich bolo, polka v karantene...ani nespal...
"Našťastie" som ochorela ja aj malý, dva týždne sme teplotovali, takže som šla na regulernu peenku. A v tom sme zistili, že som tehotná, tak som na peenke dodnes.
Ja osobne HO s dieťaťom zvládam výnimočne a z času na čas. Malý sa nudí a pokiaľ nechcem aby 4 hodiny pozeral rozprávky, tak stále chodí s niečím. A navyše nemá na com pozerať keď ja robím. A chýbali mu deti hrozne.
Som vďačná ze sme mali prácu aj príjem...ale tým, že nám nemohli postrážiť starí rodičia ako.rizikova skupina sme nechceli nech sem.chodia taky kus...tak to bolo o hubu.

17alisha
16. jan 2021

@diewcatqoo ja mam dve skolkarky, manzel chodi normalne do prace a ja som homeoffice. Nastastie mam flexi pracovnu dobu, podstatne je, aby boli moje zadania do konca tyzdna hotove. Takze robim po nociach a celu nedelu, ked ma deti na starosti muz.

miamie
16. jan 2021

Ja sa teraz vraciam po RD do prace tiez rovno na home office, ale netusim ako to cele dame. Mladsia mala ist do skolky, ale situacia je taka aka je. Starsiu dceru mam tiez doma na distancnom vzdelavani uz od oktobra.
Pracovny kuťik si neviem kde zriadim v tak malom byte, asi v kuchyni 🙂

magda15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
taga
30. jan 2021

Zeny, ja vam neporadim, mam 'len' skolkara, ktory je doma a 2rocneho. Ale som na materskej. Ale je s nimi kopec prace, nemam minutu na kludnu myslienku lebo stale nieco..
Preto si ani neskusam predstavit, ako do toho zvladate plnohodnotne niekolko hodin pracovat! Kks to je taka extremna situacia a clovek to proste nejako musi zvladnut. Ste super zeny, kazda jedna, ze to davate! A drzim nam vsetkym palce, nech sa uz zacne karta obracat k lepsiemu..

Inak, nemate v okoli nejake kamosky s mensimi detmi, ze by vam aspon tie vase vzali na hodku von, nech aj deti trosku zmenia vzduch?