Fond hodín počas dovolenky a sviatku

neznamaznama
7. jún 2022

Prosím vás. Pracujem v obchode. Zmluvu mám nastavenú na pracovný úväzok 38,75 hodiny za týždeň. Mám nepravidelný pracovný čas. To znamená, že môžem robiť rôzne dlhé zmeny, za týždeň maximálne 46,5 hodín (aj s prípadným nadčasom). Tento rok robím najmä 12- hodine zmeny. Problém nastáva pri fonde hodín v mesiaci, ak je sviatok, alebo máme v práci dovolenku. Každému z nás prerátali dovolenku a sviatok podľa toho, ako dlhé (priemerne) zmeny sme robili minulý rok. Ja mám napr. sviatok aj dovolenku rátanu ako 7,75 hodín (keďže minulý rok som robila najčastejšie takto dlhé zmeny) kolegyňa zas napr. 10,8. Po minulé roky sme to mali inak a teraz neviem, či robili chybu v minulosti, alebo teraz. Prípadne viete poradiť, kde sa obrátiť po radu? Neviem, či som to napísala jasne, možno ani nie, tak ak treba, vysvetlím, čo bude treba.

brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kris_tin257
8. jún 2022

Presne ako @brembo píše, daj si pracovný kalendár do Google a vyhodí ti koľko hodín má jednotlivý mesiac vo fonde pracovných hodín.
Každopádne retail k tomu pristupuje rôzne, podľa pracovnej doby tipujem že robíš pre Inditex, Španieli sú Španieli ak k tomu pristupovali inak predtým veľká šanca že robili niečo zle na čo boli upozornení. Pri pravidelnom krátkom dlhom týždni niektoré predajne rátajú aj sviatok do odrobenych hodín ak naň pripadá zmena, ja čo robím v retaily tak u nás to funguje podobne ako u vás ak sviatok pripadá na pracovný deň zarátava sa ako odrobeny deň v pomernom čase, pri plnom úväzku 40h je to 8 hodín pri kratších uvazkoch sa to kráti.

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
neznamaznama
autor
9. jún 2022

@kris_tin257
@97tomi
@brembo viete, problém je hlavne v tom, že každá do máme inak, myslím počet hodín počas sviatku a dovolenky. To znamená, že ja mám napr. 25 dní dovolenky, ale kolegyňa len 17. Aj počas sviatku máme každý iný počet hodín. Keby to dávali podľa toho, aké máme zmeny v daný mesiac (alebo štvrťrok), tak je to ok a nič neriešime, tak sme kedysi fungovali (teda čo sa týkalo sviatkov, dovolenky sme mali podľa zmluvy), ale nám to rátajú za minulý rok. My nerobíme rovnako dlhé zmeny stále, keď treba, som v práci kratšie, občas mám aj 6 hodinovú zmenu. Ale ak to správne chápem, toto zákon nijak neupravuje a teda si zamestnávateľ môže "robiť čo chce".

brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kris_tin257
9. jún 2022

@neznamaznama zo zákona má každý nárok na 20 dní dovolenky, ak má žena malé dieťa alebo je staršia ako 33 rokov má 25 dní dovolenky. Ak ale zamestnanec nastúpi v priebehu roka samozrejme sa dovolenka kráti, nemôže mať 17 dní ak odpracuje celý rok, aj 40h úväzok za mesiac ma 20 dní dovolenky len 1 deň dovolenky neznamená 8 hodín ale menej. Dovolenka musí sedieť. Počas sviatku máte taký počet hodín podľa výšky úväzku. A je jedno či ste v práci 5 či 10 hodín smeny sú rôzne ale viac či menej by mali naplniť fond pracovného času. Ak ste si nie istá nejakými vecami treba sa pýtať tých čo vám robia mzdy.

neznamaznama
autor
9. jún 2022

@kris_tin257 ja chápem, že dovolenka je pre všetkých rovnaká, v konečnom dôsledku máme dovolenku rovnako, ja mám 25 dní po cca 8 hodín, kolegyňa 20 dní po 10 hodín. Ja keď si vezmem jeden deň dovolenky, musím odrobiť viac, ako ona, aby som naplnila fond hodín. Ak si berieme týždeň v kuse, je to jedno, vidieť to pri "krátkych" dovolenkách. Ono za rok je to vlastne jedno, počet hodín dovolenky máme všetci rovnaký, ale v danom mesiaci to "cítiť". A čo sa týka sviatkov, ja za rok musím odrobiť viac dní, ako kolegyňa. Keby to bolo nejako jednotné, pre všetkých rovnako, ale nie je. A ešte to aj menia, som tam 4 roky a zmenilo sa to tretíkrát. My sami v tom máme chaos, na personálnom tiež, pretože jedna personalistika tvrdí niečo iné, ako riaditeľka. Tu je vidieť tú nejednoznačnosť zákona.

neznamaznama
autor
9. jún 2022

@brembo hej, tak som to myslela, zle som sa vyjadrila.

kris_tin257
9. jún 2022

@neznamaznama výplaty robia mzdari a nie personalistky, treba sa pýtať inde na to máte nárok. Personalistky nie sú školene aby ovládali výplatne pásky, všetko ohľadne platu a výpočtov dovoleniek a odpracovaných dní treba smerovať ku mzdarkam

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
neznamaznama
autor
9. jún 2022

@kris_tin257 ak sa nemýlim, personalistka a mzdárka sú u nás tie isté osoby, aspoň myslím. Vysvetľujú nám všetko aj ohľadne pások. Ale je fakt, že občas niečo nevedia a zisťujú to "vyššie". Len na tu osobu vyššie nemám dosah. Ale ďakujem za rady všetkým, už chápem, že asi to bude komplikovanejšie ako som si myslela.
@97tomi
@brembo

brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
neznamaznama
autor
9. jún 2022

@brembo Myslel si teraz na §104? V zmluve mám vyslovene napísané, "pracovný čas zamestnanca bude nerovnomerne rozvrhnutý na jednotlivé týždne". Je to to isté ako pružný pracovný čas?

brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
neznamaznama
autor
9. jún 2022

@brembo neviem, či zle čítam, ale v tom §87 je vlastne rozpísané čo je to nerovnomerný pracovný čas. Ide mi o to, že si písal, že zamestnávateľ nemôže vychádzať z minuloročného pracovného času. Priznám sa, že § neviem veľmi čítať, občas sa v tom strácam. 😢

brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kris_tin257
11. jún 2022

@brembo zamestnávateľ ti musí zaplatiť mzdu ktorú máš danú v pracovnej zmluve a je jedno či si odpracovala 160 či 100 hodín keďže pracovný plán ti plánuje on, akurát sa dostaneš do mínusu s hodinami ktoré si musíš potom neskôr dorobiť čiže môžeš mať odrobene iné mesiace aj 180 200 hodín ale stále s rovnakým platom...

neznamaznama
autor
11. jún 2022

@brembo
@brembo no hej,to je všetko ok, to som pochopila, mne ide fakt len o to, či je ok, ak máme v práci každý iný počet hodín počas sviatku, aj keď v daný mesiac robíme všetci približne rovnako dlhé zmeny.

kris_tin257
11. jún 2022

@neznamaznama je to ok, závisí na aký úväzok ste prijaté zmluvne tam bude rozdiel

neznamaznama
autor
11. jún 2022

@kris_tin257 úväzok máme všetci rovnaký, keby to bolo padla úväzku, tak neriešime nič, ale nám to vypočítali z minulého roku, vraj podľa toho, aké dlhé zmeny sme mali min. rok. Keďže ja som bola ešte na inom oddelení, tam som robila klasiku 7,75, kolegyne robievali priemerne 10,5 hodinové smeny (časť roku 10 hodinove, časť 12- hodinové), a aj mám teda 7,75 a kolegyne cca 10,5.

kris_tin257
11. jún 2022

@neznamaznama tak to potom treba posunúť na mzdarky a ak nič tak na inšpektorát práce, vypočítava sa to podľa úväzku dĺžky smien s tým nemá nič spoločné. Ak napríklad niekto mal plný úväzok minulý rok a tento rok si ho skrátil na 120h úväzok z toho by vychádzalo že za sviatok by mal 8 hodín čo je blbosť. Ja by som to riešila

neznamaznama
autor
11. jún 2022

@kris_tin257 veď aj my to chceme riešiť, len potrebujem prísť s nejakými argumentami. Nechcem uškodiť kolegyniam, ale príde mi nefér, že ja takto musím odrobiť cca tri dni za rok naviac.

brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz