Firma v konkurze a zamestnanec na rodičovskej

tajomna21
2. feb 2013

Poradte ... Som na RD, na firmu kde som zamestnana bol vyhlaseny konkurz 01/2013 a menovany spravca. Este som nedostala vypoved, ale urcite sa tak skoro stane. Ako by som mala postupovat, aby som neprisla o narok na odstupne? Mam cakat na vypoved od spravcu, a zatial nerobit nic, alebo uz teraz si mam prihlasit svoju buducu pohladavku (narok na odstupne z PP)?. Bude to pohladavka proti podstate? Dokedy tak musim urobit?

muca1212
3. feb 2013

Urcite cakaj na.výpoveď od správcu, bude sa snažiť dať ti výpovednú lehotu namiesto odstupného určite, ale zákon umožňuje v takom pripade aby si pozisdala o okamzite skončenie pracovného pomeru s odstupnym. A správca tomu musí vyhovieť . ak budeš mať v dohode dôvod skončenia prác.pomeru konkurz , automaticky mas nárok na odstupné. Poriadne treba preštudovať výpoveď alebo dohodu ktoru dostaneš.toto odstupné si potom budeš narokovat zo sociálnej poisťovne z garančného fondu, vyplatia to do 60 dni. Tlačivá su na nete.

liz_lemon
3. feb 2013

@muca1212 od 01.01.2013 sa zmenil ZP, a opatovne sa zaviedol subeh vypovednej lehoty a odstupneho, takze o odstupne nemoze prist, iba ak by podpisala dohodu o ukonceni PP

tajomna21
autor
4. feb 2013

@muca1212 dakujem ... budem teda cakat na vypoved a sama nic podnikat ... ja len aby som nepresvihla nejaku lehotu, ako maju napr veritelia, ktori si musia uplatnit svoje pohladavky do 45 dni ci ako ... viem, toto je ine, toto je pohladavka proti podstate, kedze vznikla az vyhlasenim konkurzu .... ale radsej sa opytam 🙂

muca1212
4. feb 2013

@tajomna21 no jasne, ty len čakaj na to kým ti dajú výpoveď a podľa toho potom budeš reagovať. Sama nič nepodnikaj 🙂 potom si vyplníš len tlačivá na GF ( http://www.socpoist.sk/davka-garancneho-poisten... ) tu máš všetky info aj tie formuláre. Soiálka to bezproblémov vypláca. Len tak na okraj keď ťa bude správca kontaktovať ( musí ťa informovať o tom že firma je v konkurze) tak si nezabudni potom vypýtať zápočtový list a potvrdenie o príjmoch, lebo viem že sa k nim veľmi ťažko dostáva potom. 🙂

tajomna21
autor
4. feb 2013

@muca1212 dakujem velmi pekne 🙂

ikissedagirl
5. jún 2019

mozno mi bude vediet niekto poradit... Som na rodicovskej, zamestnavatel v konkurze mi dal dohodu o skonceni s odstupnym. Ziadala som o podporu, ktora mi bola schvalena. Ale v nizsej sume, ako som cakala. Dovodom je udajne to, ze zamestnavatel neodviedol do socky odvody v plnej vyske. Je nejaka sanca " zachranit" situaciu a dosiahnut maximalnu podporu? Napada mi moznost individualne si doplatit odvody do socialnej.