Evidencia na úrade práce a brigáda v Čechách

janina99
11. máj 2016

Ak som vedená na úrade práce a zamestnám sa na 2-3 mesiace na brigádu v cudzine ČR musím to na pracák hlásiť, zistia to ak nenahlásim?

jeennyv
11. máj 2016

@janina99 ako pravidelne sa chodis hlasit ? budes kvolihlaseniu cestovat spat na SVk? volaju ta na nejake pohovory, ci tie ich akcie, lebo za vsetko co odmietnes ta vyradia...plus brigada je len na dohodu a tam treba dokladovat prijem na up a len do 150 a zvysok ako sa dohodnes so zamestnavatelom, odpovedaj si na tieto otazky ci nebude problem....

dreamer8
11. máj 2016

@janina99 co ak ti daju aktivacne prace, tie by mali davat uz kazdemu, alebo to hlasenie, ak tam zarobis malo, tak to moze byt aj legalne, ak vela, tak aky ma dovod riskovat? Tiez take poistenie, co ak sa nieco stane, taka zlomenina, to kvoli tej smiesnej socialke sa ti oplati riskovat stovky, mozno tisice Eur? Cudujeme sa kauzam v politike, ale skoro kazdy tu klame, podvadza, podplaca...

lintu
12. máj 2016

@dreamer8 Máš nejaké nové informácie? Čo viem, aktivačné práce sa dajú odmietnuť bez rizika vyhadzova z ÚP. Niečo iné je to s prácami, pri ktorých si človek odrába 32hodín/ za mesiac, aby mu vznikol nárok na dávku v hmotnej núdzi. Pre oba prípady však musí byť osoba vedená aj na sociálke. Len s evidenciou na ÚP to nemá nič spoločné. Teda ako hovorím, tak to bolo po starom. Či je v platnosti niečo nové, to už netuším. Pri dlhodobej neprítomnosti by som sa skôr obávala, že si ÚP vymyslí niečo, prečo sa k nim bude treba dostaviť osobne do pár dní. Robia sa rôzne kurzy, akcie.... Ak je človek nezamestnaný, počíta sa s tým, že sedí doma a teda môže byť aj kedykoľvek v pohotovosti.

janina99
autor
12. máj 2016

@jeennyv hlásiť sa chodím po dvoch-troch mesiacoch ako kedy. Tu brigádu by som vykonávala v tomto období, ak by ma ÚP volal na nejaké pohovory, kurzy, akcie samozrejme by som sa dostavila. Ja len potrebujem vedieť že ak sa teda zamestnám v ČR na brigádu a nenahlásim to na SR, či sa to majú ako dozvedieť a zistiť?

jeennyv
12. máj 2016

@janina99 praca na dohodu sa u nas na svk hlasi atd. ak nic nenahlasis bude to praca na cierno...to je uz na tebe, ako si to poriesis...

sara2830
16. nov 2016

Ahojte,baby neviete mi poradiť alebo kde by mi poradili? Posledné dva mesiace pracujem cez agentúry,raz jedna,raz druhá,ved viete ako to chodí...dcerka bude mať o týždeň 3 roky a ja neviem ,či sa mám ísť evidovať na ÚP,ked napr.viem,ze k 3-4 dni nastúpim zase niekam,viem,ze soc.poistovna mi platí do 6.roku dieťa zdravotnú ale bojim sa aby to neskôr neuškodilo keď nebudem evidovaná alebo nemá ako? Ďakujem za radu ;)