Dovolenka a voľno v práci

9. okt 2023

mam par otazok ohladom dovoleniek, volna, lekarov

aky je minimalny a maximalny počet dovolenky v praci? + mame 7 paragrafov pre mňa ( lekarskych) a 7 praragrafov ked idem ako doprovod niekomu z rodiny? Rata sa do paragrafov aj smrt blizkej osoby alebo to je už iné ? a ako to je s darovanim krvi -Celodenne platene volno aj vtedy? a Vraj doktor po darovani krvi môže napisat aj 3 dnovy odpočinok alebo niečo podobne je to pravda? A led zamestnavatel žiada pracovat aj cez sviatok alebo vikend musi to byt v zmluve alebo niekde? ked je na zmluve prac doba po-pia, alebo je to na zamestnancovi či vyhovie a pride

eleanor2510
9. okt 2023

@autorka, na dovolenku sa treba opytat na personalnom alebo mzdovom oddeleni, aby ti vypocitali tvoj konkretny narok. Kedze nepíšeš nic viac o sebe, kolko mas rokov, kedy si nastupila do prace. Ak ma zamestnanec menej ako 33 rokov, ma narok na 20 dni, ak viac ako 33 rokov alebo ma dieta, ma narok na 25 dni, samozrejme, ak neodrobi cely rok alebo nastupi počas roka, dovolenka sa pomerne krati podla odrobenych mesiacov. Plus firma moze mat ako benefit nejake dni volna navyse, ale to ti povedia priamo tam. Paragraf je tak, ako si napisala, pohreb sa do toho nerata, ten je zvlast. Ale tiez, ak nastupis pocas roka, paragraf sa moze pomerne kratit, zavisi od toho, ako ma nastavene zamestnávateľ.

viestta
9. okt 2023

Neodpoviem na vsetko ale ucast na pohrebe blizkej osoby (je to presne vymenvane v ZP) mas narok na platene volno ale neodratava sa to z paragrafov na lekara. Na darovenie krvi mas narok na volno len na nevyhnutny cas, a neviem ci po vsetkych upravach je aj platene alebo nie.

sima234
9. okt 2023

Pohreb je tak ako sa spomína vyššie + ak je to blízka osoba a organizuješ aj pohreb, tak máš narok na deň voľna na organizovanie + pohreb, samozrejme musíš doniesť potvrdenie. Darovanie krvi je aspoň u nás ospravedlnené na celý deň + zaplatené. Žiaden deň voľna po darovani krvi nie je. Čo sa tyka práce počas víkendov a sviatkov, záleží ako je postavená zmluva. U nás je v zmluve uvedené, že zamestnávateľ ma právo organizovať aj prácu počas víkendu, ak je to potrebné.

melanta
9. okt 2023

Paragraf nie je celodenné voľno, je to priepustka na čas nevyhnutný na návštevu lekára. Ak budeš u lekára aj s cestou 3 hodiny, zamestnávateľ ti uzná 3 hodiny, nie celý deň. Ale sú zamestnávatelia, kde vedia akceptovať aj tzv. celodenné paragrafy, ale to si už ty musíš zistiť u toho svojho.
Nie, po darovaní krvi nie je nárok na 3 dňové voľno. Odporúčam nechodiť darovať krv, ak ťa to vyčerpá natoľko, že potrebuješ 3 dni voľno.
Pracovný čas je podľa pracovnej zmluvy. Ak máš dohodnutý pracovný čas pondelok - piatok, tak cez víkendy nerobíš.

eleanor2510
9. okt 2023

@melanta iste ju to nevycerpa natoľko, aby mala tri dni volno, ale uz z autorkinho príspevku je jasne, ze zistuje, ako, kde a kolko by mohla mat plateneho volna. K nam tak nastupila jedna dievcina, mlada, 25-rocna, rovno po skole, bez zavazkov, a hned zistovala, kde moze mat kolko volna. Asi po tyzdni prisla s tym, ze citala o darovani krvi, ze sice este nikdy nebola, ale chce to skusit, lebo bude mat potom tri dni volno. No uprimne, my stare kravy, co si plánujeme aj lekára tak, aby sme co najmenej vynechali, sme skoro odpadli. Ale to nielen ona, mam taku skusenost s viacerými, ze v oktobri-novembri povie: este mam nevycerpane tri dni lekara, nejakeho si naplanujem, co to necham prepadnúť? Oni to beru ako dni volna navyse

tanyan
9. okt 2023

Ak sú splnené podmienky, tak môže zamestnávateľ prácu nadčas nariadiť. https://ficek.sk/mozem-odmietnut-pracu-nadcas-1...
Podľa § 97 ods. 5 ZP, prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom...

letfenixa
9. okt 2023

@eleanor2510 nuz, niekde si to takto plánujú aj "staré kravy", mám kolegyne v preddochodkovom veku, ktoré každý vycerpaju celých 14 dní.

autor
9. okt 2023

@eleanor2510 pytam sa ohladom tej krvi prave pre to ze takto bola kolegyna, ze az 3 dni neprisla a mala od lekara nejaku priepustku alebo niečo , a vraj v zakoniku to je že je možne aby lekar po darovani ak sa clovek neciti dobre alebo nieco take ze viac volna, šef jej to ale uznal myslim

autor
9. okt 2023

@eleanor2510 myslim si že vela ludi to robi takto ked ma nevyčerpane paragrafy že ich vyčerpa aj ked v podstate neopravnene, kedže to je platene volno, aj ked nie na cely den ale vacsinou clovek stravi u lekara aj cely den kym čaka a kym sa dostane k lekarovi

autor
9. okt 2023

tym neopravnene myslim ze nepotrebuju k doktorovi, ani na preventivku, ale idu kvoli volnu

autor
9. okt 2023

rovnako by som chcela vediet, teda že je to maximalne 7 paragrafov teda 7 celych dni ( v zmysle že 8h prac. času neodrobim tak sa moze max 7 krat vyuzit, ale ak je to po 4h prac casu ( že 4 lekar,4 odrobim vzdy) moze sa teda 14krat vyuzit tato moznost? Dalsia kolegyna takto bola ze vickrat u lekara ako 7x ale vzdy na max 4h mala toho lekara

autor
9. okt 2023

toto som našla o tej krvi

Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na zotavenie zamestnanca sa predĺži, avšak najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Z toho vyplýva, že v prípade realizácie odberu, na základe rozhodnutia lekára s ohľadom na uvedené skutočnosti, môže byť zamestnancovi poskytnuté pracovné voľno s náhradou mzdy v rozsahu 4 dní, počítajúc od nástupu cesty na odber.

alex49
9. okt 2023

Nám platí paragraf na hodiny. Teda môžem čerpať celý deň, alebo hodinu, 26 minút... a odráža sa to z fondu 1 paragraf =8 hodín. Ale nie všade je to tak. Darovanie krvi a pohreb sú samostatne. V každej práci je systém nastavený inak, niekde ti celodennú priepustku nedovolia.

eleanor2510
9. okt 2023

@autorka, takto sa spytam: uz si niekedy bola darovat krv? Alebo sa pytas len kvoli tomu volnu?

lsimo
9. okt 2023

@alex49 áno, väčšinou, keď robia na smeny ľudia, tak nechcú brať celodenný paragraf. Nám tak hovorili, že si to máš vybaviť, keď máš poobednú.

eleanor2510
9. okt 2023

@letfenixa moze byt, je mi to jasne, ze to nerobia len mladi. Len konkretne ja mam skusenost s tymi mladymi, resp. novo nastupujucimi. Ani ja este nie som stara, ale stare kravy som myslela v zmysle, ze tam pracujeme 5, 10, 15 rokov. Tieto mlade este len prisli, nic dokopy neodrobili, a uz riesili, kedy a na ake volno maju narok.

anetka34
9. okt 2023

No neviem či veľa, ja som 15 rokov chodila1x so sebou, prípadne ráno na krv a hneď do práce. A 2x s deťmi. Ostatné už riešil muž. Mne proste stála robota na stole, jasné že keď bolo treba, išla som, ale s tým že to budem dorábať. Mne vôbec nevadí keď to niekto plne využije, aj môj muž minul vždy všetky paragrafy, hlavne na deti, keďže som ja nemohla.
Ale stalo sa že po rokoch som mala také zdravotné problémy, že už by mi ani mojich 7 paragrafov nestačilo a už sa to veru nikomu ani nepáčilo, že chodím po lekároch hoci som 15 rokov nechodila vôbec a vždy moju prácu robím iba ja, nikto iný.

autor
9. okt 2023

@eleanor2510 bola som par krat ale nie ked som pracovala, ale pytam sa kvoli kolegyni ktora chodi dost často a vela krat vynecha aj 2 dni

autor
9. okt 2023

@anetka34 prave to že to pretoto vela ludi využije aj ked to priam nie je nutne, lebo može to využit može mat deň alebo par hodin volna platenych tak prečo nie, su ludia ktory nevyuziju stane sa niečo a zrazu ked potrebuju viac sa to nepači nikomu ,popritom za 5 rokov ten clovek vyuzil tak 5 paragrafov a ostatne nechal odpadnut, škoda že sa to nepresúva do dalšieho roka

autor
9. okt 2023

ja by som ale rada vedela či to je vlastne tak že 1 paragraf je na 8h , tym padom mame 7 paragrafov (7dni) alebo je to tak že 4 h u lekara, 4h odrobim a mam akokeby len “polovicu” paragrafu teda mam narok takto na 14 navštev po 4h.

letfenixa
9. okt 2023

Nám počítajú minúty.

januska12323
9. okt 2023

Paragraf závisí od šéfa, oficiálne to platí na cestu k lekárovi, čas tam a cesta nazad.

tanyan
9. okt 2023

Je to podľa hodín. Môžeš mať aj 14 x 4 hodiny. Ja som napríklad kedysi mala rehabilitácie ráno a odpočítavalo sa mi po hodine, resp. koľko som meškala. Záleží aj ako je definovaná dochádzka. V niektorých systémoch sa zmeny evidujú v intervale 15 minút, vždy o celej, o štvrť, o pol a o trištvrte.

anetka34
9. okt 2023

No my sme väčšinou mali tak, že sa počítali hodiny. Ale už som robila aj vo firme kde mi povedali, že môžem ísť dokopy 4x k lekárovi im je jedno či so sebou alebo s dieťaťom. 4x a ani o deň viac. A bolo jedno, či som tam bola hodinu, alebo celý deň. Skrátka nedodržiavali zákonník. Keď si sa pýtala prečo Ti nedajú viac, tak Ti povedali: Keď sa Ti nepáči, tam sú dvere.

sima234
9. okt 2023

Nám sa berú iba 4 hodiny, pokiaľ bývaš v meste a máš v meste aj lekára, inak musíš mať 2 paragrafy od dvoch rôznych lekárov. Keď cestuješ, tak ti platí celý deň.

autor
9. okt 2023

@anetka34 inšpekcia na nich…

autor
9. okt 2023

@sima234 na cely den 2 paragrafy? v zakoniku čitam že 1 paragraf je na 1 deň , takže tych 8h aspon teda tak to chapem… a ak to človek nevyužije tak, že ten paragraf využije na 4h tak ich može mat až 14… (paragrafov) tak chapem a tak to tu pisali už hore,
aj ked pravda… každy zamestnavatel to može mať inak…ale zakonika by sa mal držať

autor
9. okt 2023

@sima234 a mate ich len 7? lebo takto by ste ich mali mat 14 podla toho čo čitam chapem

melanta
9. okt 2023

@eleanor2510 áno, toto si pamätám z práce aj ja, že kolegovia niektorí si koncom roka plánovali lekárov, aby vyčerpali všetky paragrafy. Ale to máš ako s dávkami. Niekto sa pýta najprv na to, na aké dávky má nárok, až potom rieši zamestnanie. Niekto rieši dávky až keď naozaj nie je iná možnosť. Rovnako je to s voľnom v práci.

melanta
9. okt 2023

Autorka, 20 rokov som chodila darovať krv 3x ročne. Vo väčšine prípadov som išla z odberu rovno do práce. CHodila som krv darovať pretože som sa dobre cítila z toho, že som urobila dobrý skutok. Čiže ma odber krvi vlastne nabudil. Ak niekto potrebuje ostať 2 či dokonca 3 dni doma, nech to nerobí.