Dohoda a pracovný úraz. Poradíte?

mobilbabie
28. aug 2015

Dobrý deň, viete mi poradiť?či dostanem nejaké peniaze s Pn? zamestnávateľ nechce aby sme podali pracovný úraz , jedná sa až o hroziace odrezanie prsta, poradíte ?ďakujem

sissy27
28. aug 2015

@mobilbabie vôbec by som nebrala ohľad na to, čo chce zamestnávateľ preboha !!! očividne si je vedomý toho, že nedodržal bezpečnostné predpisy, tak prečo ho chceš kryť?? a aké peniaze by si chcela dostať z pn?? hlavne ak to nenahlásiš ako pracovný úraz, tak celkom určite nič... jedine ak máš úrazovú poistku, ale aj tam sa ťa budú pýtať, ako k tomu došlo...

mobilbabie
autor
28. aug 2015

neberieme na to ohľad, PN je vystavená len chce pán zamestnávateľ podplatit aby sme to nenahlasili, ano porusil predpisy.len nas zaujima ci vobec nejake peniaze s toho budu lebo je to na dohodu nevieme ako to funguje

sense
28. aug 2015

ja by som ohlad na zamestnavatela nebrala, ak nahodou o prst pride tak co ...zamestnavatelovi to bude suma fuk...

mobilbabie
autor
28. aug 2015

samozrejme, len ci socialka zaplatí Pn ked je dotycna osoba na dohodu?

loginexistuje
28. aug 2015

@mobilbabie no PN mu vyplati tak ci tak ... ALE zamestnavatel to ma hlasit socialnej poistovni do troch dní a socialná poistovna v pripade pracovného urazu vyplaca nielen sumu PN ale aj urazovy priplatok a to po dobu 1 roka max...

a tiez by sa obabral o tieto davky resp. o niektore z nich ...

úrazový príplatok
úrazovú rentu
jednorazové vyrovnanie
pozostalostnú úrazovú rentu
jednorazové odškodnenie
pracovnú rehabilitáciu a rehabilitačné
rekvalifikáciu a rekvalifikačné
náhradu za bolesť a náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia
náhradu nákladov spojených s liečením
náhradu nákladov spojených s pohrebom

Ziaden ohlad normalne to nahlasit na socialnu poistovnu lekarovi a inspektoratu prace

mobilbabie
autor
28. aug 2015

dakujeeem
@loginexistuje

claudisse
28. aug 2015

Zamestnávateľ je poistený, o toho sa ty báť nemusíš. Určite treba pracovný úraz ohlásiť, resp. registrovať (podľa závažnosti).
A ešte jedna rada, ak ti dá dodatočne podpisovať akékoľvek papiere ohľadom školenia o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, tak určite nepodpisuj.